25.5 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

"Nasz Przemyśl"

Co wiemy o naszych „korzeniach” ?

Cechą wyróżniającą Przemyśl spośród najstarszych polskich miast jest jego unikalna historia. Będąc spadkobiercami wspaniałego dziedzictwa wieków, mamy nie tylko przywilej, ale też obowiązek, by je pielęgnować, pomnażać i promować skoro jest naszą dumą i zaszczytnym rodowodem. Od jedenastu lat na łamach miesięcznika „Nasz Przemyśl” prezentujemy teksty rodzimych autorów, które służą temu celowi. Większość z nich to opracowania wyjątkowe, niepublikowane nigdzie więcej. Sięgając do pierwszych edycji pisma, chcemy przypomnieć niektóre z nich i na tę wędrówkę do „źródeł” pragniemy zaprosić wszystkich przemyślan. Jednocześnie redakcja licząc na współpracę, skłonna jest opublikować nieznane dotąd materiały zachowane w archiwach prywatnych, czy też epizody zapisane w pamięci. Chcemy ocalić je od zapomnienia, bo przecież ludzie odchodzą, a wraz z ich śmiercią umiera także historia.

Redaktor Naczelny Krzysztof Fil

 • 04.jpeg Przemyski Rynek 03-08-2018 16:15

  aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, kwiecień 2009 (Nr 55)

  Najważniejszą, centralną częścią starego miasta jest jego główny plac – Rynek. Ta pusta przestrzeń w samym środku miejskiej starówki stanowi jego serce. Używając poetyckich porównań, Rynek każdego starego grodu stanowi odbicie jego ducha, jest materialnym odzwierciedleniem jego dziejów. Zazwyczaj jest to również miejsce, gdzie swoją siedzibę posiadają najważniejsze urzędy miejskie, na czele z magistratem. Rynek i jego zabudowa jest również reprezentacyjną wizytówką miasta, dowodem jego historii i świetności.

 • MPF-2171 Panorama Przemyśla z 1880.jpeg PRZEMYŚL „Najzacniejszy plac broni Galicji” 20-07-2018 15:03

  aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, marzec 2009 (Nr 54)

  Wjeżdżając do Przemyśla pociągiem od strony Krakowa, podróżny ujrzy panoramę starego miasta, którego strome uliczki prowadzą ku tajemniczemu kurhanowi na szczycie Zniesienia, na którego zboczach położone jest od setek lat jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Polski. W wielu pamiętnikach i listach osób, które odwiedziły Przemyśl na przestrzeni stu kilkudziesięciu lat, można odczytać wrażenie, jakie wywarł niepowtarzalny widok symfonii wież przemyskich świątyń, kazimierzowskiego zamku i starówki, która leniwie z ciężarem wielu wieków schodzi tarasami do srebrzystego Sanu, dzielącego miasto na dwie części.

 • o4.jpeg Anioł Stróż Polski w Przemyślu. Życie ks. Bronisława Markiewicza świadectwem proroctwa z 1863 roku. 28-06-2018 12:24

  aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, luty 2009 (Nr 53)

  Od tysięcy lat wiele ważnych momentów w dziejach narodów i religii poprzedzane było pojawianiem się „dziwnych istot”, które oznajmiały ludziom wojny, kataklizmy, ale też wydarzenia szczęśliwe. W historii chrześcijaństwa rolę „bożych posłańców” pełnią anioły. Ponad 145 lat  temu w Przemyślu miał ukazać się sam Archanioł Michał i przepowiedzieć wybuch II wojny światowej oraz Polaka – papieża.

 • Obraz 123.jpeg Kartki ze sztambucha 19-06-2018 10:04

  aut. Rita Legumina-Dwernicka, „Nasz Przemyśl”, luty 2009 (Nr 53)

   

  …”Dziś gdy pisanie wierszy nie jest już zaletą

  I coraz trudniej myślą olśniewać i wzruszać,

  Jakich kilka słów skreślić, by zdradliwe echo

  Ironią nie smuciło białych kart sztambucha?”

  (Anna Woźniak „W sztambuchu” – fragm.. wiersza Wyd. „Wiersze sztambuchowe” Oficyna Bibliofilów Łódź 2000r.)

 • fot_G_Karnas 021.jpeg Historyczne otwarcie Nowego Gmachu Muzeum 08-06-2018 10:36

  aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, styczeń 2009 (Nr 52)

  W dniu 17 grudnia 2008 roku po prawie stu latach istnienia Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej spełniły się marzenia kilku pokoleń przemyskich muzealników. Po wielu latach starań i czterech latach budowy w dniu tym odbyło się uroczyste otwarcie nowego gmachu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej przy pl. Berka Joselewicza.

 • Tarnawscy_wstęp.jpeg Ambasador Polski w Przemyślu – Leonard Tarnawski 01-06-2018 15:44

  aut. Tomasz Pudłocki, „Nasz Przemyśl”, luty 2009 (Nr 53)

  Postać Leonarda Tarnawskiego tak nieodłącznie związana jest z Przemyślem, że jakiekolwiek skrótowe ujęcie jego biografii wydaje się spłyceniem życia i działalności tego wybitnego człowieka. Tak o nim pisał przeciwnik ideologiczny, Herman Lieberman – „był to człowiek rzadkiej zacności i lojalności”. Prasa narodowa galicyjska jego dom przy ul. Grodzkiej nie nazywała inaczej jak „Ambasadą Polską” – ze względu na duże zaangażowanie Tarnawskiego w sprawy narodowe. I choć w swojej rubryce staram się „wyciągać z lamusa”, postaci zapomniane czy niedoceniane, sylwetkę L. Tarnawskiego zdecydowałem się przypomnieć, ze względu na jubileusz stulecia instytucji, której był współzałożycielem i pierwszym prezesem – Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

 • npst1.jpeg Nasz Cesarz Franciszek Józef I 25-05-2018 15:49

  aut. Lucjan Fac, „Nasz Przemyśl”, styczeń 2009 (Nr 52)

  Habsburgowie władcami Galicji

  Pisanie o związkach naszego miasta z rodziną Habsburgów byłoby oczywistym nadużyciem. Przemyśl był jednym z wielu miast, które znalazły się pod  niechcianym przecież, zaborem austriackim. Wraz z I rozbiorem rozpoczęło się w Galicji trwające 146 lat panowanie władców z dynastii habsburskiej. Najpierw był to rządzący w latach 1740-1790 syn Marii Teresy Józef II. Jego rządy odcisnęły silne piętno w  historii naszego miasta.

 • katedra 1.jpeg Przemyskie dzielnice i ich tajemnice (41). Stare Miasto cz. 9 21-05-2018 14:18

  aut. Dariusz Hop, „Nasz Przemyśl”, styczeń 2009 (Nr 52)

   

  Wędrując po Starym Mieście, dotarliśmy do jednego z jego najciekawszych fragmentów -placu Katedralnego. W tej części przemyskiej starówki znajduje się kilka zabytkowych budowli o ciekawej historii, na których opisanie przyjdzie jeszcze czas. W tym artykule przedstawię jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków nie tylko Przemyśla ale i całego regionu. Jest nim Archikatedra rzymskokatolicka, najstarszy z zachowanych do naszych czasów kościołów Przemyśla.

 • Muszla św. Jakuba jako oznakowanie Drogi św. Jakuba..jpeg Szlak Jakubowy 14-03-2018 13:32

  aut. Jakub Sadowy, „Nasz Przemyśl”, grudzień 2008 (Nr 51)

  Od kilku lat na terenie naszego kraju prowadzone są działania zmierzające do odtworzenia polskiego fragmentu Drogi św. Jakuba - trasy łączącej się z europejską siecią szlaków  prowadzących do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Miasto, w którym znajduje się grób św. Jakuba, w XII w. stało się jednym z najważniejszych, obok Jerozolimy i Rzymu, miejsc pielgrzymkowych dla chrześcijan. Na jednej z planowanych tras Szlaku Jakubowego w Polsce znalazł się również Przemyśl.

 • poezja.jpeg Piszę na Berdyczów – gdzieś nad Sekwaną 06-03-2018 15:11

  aut. Zbigniew Janusz, „Nasz Przemyśl”, luty 2008 (Nr 41)

  Przez ponad dwadzieścia lat żyłem z pisania, jednak nie posiadłem umiejętności pisania o przyjaźni. W zasadzie łączyła ona całe Zniesienie i ludzi bliskich grupie. Jednak w stosunku do Józka Kurylaka, Tadka Piekły, Władka Włocha było to także połączone z szacunkiem dla starszych, lepiej piszących i mających zdecydowanie okazalszy dorobek twórczy. Najbliższy mi wiekiem, temperamentem, sposobem traktowania literatury i życia był jednak Romek Lis, talentem i możliwościami przerastający o głowę nie tylko mnie. Była to niczym niezmącona przyjaźń, byłem świadkiem na jego ślubie, dedykowałem mu swą pierwszą książkę, wypiliśmy razem kilka cystern gorzały, a i pewnego deszczowego wieczora pobiliśmy się okrutnie. Do dziś nie wiem, o co poszło, a i później nad tym się nie zastanawialiśmy.

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl