12.3 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

"Nasz Przemyśl"

Co wiemy o naszych „korzeniach” ?

Cechą wyróżniającą Przemyśl spośród najstarszych polskich miast jest jego unikalna historia. Będąc spadkobiercami wspaniałego dziedzictwa wieków, mamy nie tylko przywilej, ale też obowiązek, by je pielęgnować, pomnażać i promować skoro jest naszą dumą i zaszczytnym rodowodem. Od jedenastu lat na łamach miesięcznika „Nasz Przemyśl” prezentujemy teksty rodzimych autorów, które służą temu celowi. Większość z nich to opracowania wyjątkowe, niepublikowane nigdzie więcej. Sięgając do pierwszych edycji pisma, chcemy przypomnieć niektóre z nich i na tę wędrówkę do „źródeł” pragniemy zaprosić wszystkich przemyślan. Jednocześnie redakcja licząc na współpracę, skłonna jest opublikować nieznane dotąd materiały zachowane w archiwach prywatnych, czy też epizody zapisane w pamięci. Chcemy ocalić je od zapomnienia, bo przecież ludzie odchodzą, a wraz z ich śmiercią umiera także historia.

Redaktor Naczelny Krzysztof Fil

 • Fragment Fortu VI Iwanowa Góra (Helicha).jpeg Czarny szlak forteczny 26-04-2017 14:17

  aut. Jakub Sadowy, „Nasz Przemyśl”, maj 2007 (Nr 32)

   

  Czarny szlak forteczny, podobnie jak pozostałe piesze szlaki turystyczne okolic Przemyśla, jest szlakiem górskim. Prawie w całości znajduje się poza granicami administracyjnymi miasta w ich obecnym kształcie. Jedynie krótki fragment szlaku prowadzi położoną na peryferiach ulicą Obronną (boczna Wysockiego). Jako szlak łączący forty pierścienia zewnętrznego Twierdzy Przemyśl ma jednak duże znaczenie turystyczne.

 • Piechota honvedów odpiera atak kozaków.jpeg Przemyskie lwy obrońcy „Bramy Węgier” 17-03-2017 12:34

  aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, kwiecień 2007 (Nr 31)

  Podczas zwiedzania stolicy Węgier – Budapesztu uwagę turysty zwraca monumentalny pomnik lwa nad brzegiem modrego Dunaju. Pomnik ten znajduje się w części miasta zwanej Budą, nieopodal słynnego mostu Małgorzaty. Na cokole monumentu umieszczono napis: „Przemyśl 1914-1915”. Po drugiej stronie umieszczono inną inskrypcję: „Walczyli jak lwy w Bramie Węgier. Niech przykład ich będzie wieczny”. Potężna figura przemyskiego lwa przypomina potomkom węgierskich honvedów z 23 dywizji o tysiącach zabitych żołnierzach, którzy oddali swe życie w obronie Przemyśla- bramy do ich ojczyzny. Pomnik został zlokalizowany przed domem ich dowódcy, zastępcy komendanta Twierdzy Przemyśl w czasie I i II oblężenia Arpada Tamásyego. Uroczyste odsłonięcie monumentu miało miejsce w 1932 roku.

 • Stary dom na Zielonce. Fot.  Dariusz Hop.jpeg Przemyskie dzielnice i ich tajemnice - Zielonka 17-03-2017 12:10

  aut. Dariusz Hop, „Nasz Przemyśl”, kwiecień 2007 (Nr 31)

  Zielonka jest najwyżej położoną dzielnicą Przemyśla. Na jej terenie znajduje się zaledwie kilkadziesiąt domów usytuowanych pomiędzy Zniesieniem i wzgórzem Kruhel. Taka specyficzna lokalizacja sprawia, że Zielonka ma raczej charakter podmiejskiej osady niż typowej dzielnicy. Zielonka jest warta odwiedzenia chociażby dla obejrzenia rozległej panoramy okolic Przemyśla oraz nielicznych zachowanych obiektów z jej przeszłości.

 • Nad Nienadową zielony szlak przemysko - bachórski przebiega na krótkim odcinku łącznie z żółtym s.jpeg Zielony szlak przemysko - bachórski 10-03-2017 11:02

  aut. Jakub Sadowy, „Nasz Przemyśl”, kwiecień 2007 (Nr 31)

 • FAC4.jpeg Batory i Barany Węgrzy w Przemyślu 23-02-2017 15:40

  aut. Lucjan Fac, „Nasz Przemyśl”, kwiecień 2007 (Nr 31)

   

  Trudno, żeby ostatnie wydarzenie międzynarodowej rangi, jakie miało miejsce w naszym mieście nie skłoniło do refleksji, jak na przestrzeni dziejów układały się relacje między mieszkańcami Przemyśla i regionu, a Węgrami. Bo to, że „Polak Węgier dwa bratanki” to wszyscy doskonale wiemy. To, że jednym z najwybitniejszych polskich władców okazał się siedmiogrodzianin Stefan Batory to wie chyba każdy. Tak nawiasem, mówiąc bije na głowę swoją popularnością wszystkich elekcyjnych władców polskich, a pola dotrzymuje mu jedynie Jan III Sobieski.

 • Dawny ratusz w Przemyślu  - aut. St. Jakubowski.jpeg Przemyska Rzeczpospolita 16-01-2017 15:59

  aut. Jacek Błoński. „Nasz Przemyśl”, kwiecień 2007 (Nr 30)

  Spacerując ulicami starego Przemyśla, patrzymy z dumą na zmieniające się oblicze wiekowych kamieniczek i krętych, wąskich ulic starówki.  Na nierównym, pochyłym przemyskim rynku, a także w  ciepłych wnętrzach kawiarń i restauracyjek spotkać można mieszkańców miasta i coraz liczniejszych gości, którym można by przytoczyć słowa wiersza z przed ponad pięciuset lat:  

 • FAC2.jpeg Bolesławowe czasy. Przemyśl w okresie wczesnopiastowskim. 03-01-2017 10:14

  aut. Lucjan Fac. „Nasz Przemyśl”, marzec 2007 (Nr 29)

  Wczesnośredniowieczne losy Przemyśla to temat niewątpliwie fascynujący, jednak wobec stosunkowo skąpej bazy źródłowej, porywanie się na autorytatywne stwierdzenia w tym przedmiocie jest, delikatnie rzecz biorąc nierozsądne. Ilość źródeł pisanych jest bardzo mała i stosunkowo dobrze znana, przybywa natomiast materiału archeologicznego, skrzętnie opracowywanego już przez kilka pokoleń archeologów od czasów A. Kunysza, przez seniora Żakiego, po prowadzących swoje badania A. Koperskiego, E. Sosnowską, Z. Pianowskiego czy M. Proksę.

 • DOTYK_BOGA.jpeg Dotyk Boga 03-01-2017 10:02

  aut. Krzysztof Fil. „Nasz Przemyśl”, luty 2007 (Nr 29)

  Wieczorem w ostatni czwartek miesiąca kościół Reformatów był wypełniony po brzegi. Jak co miesiąc zgromadzili się tu ludzie chorzy, by wziąć udział w Mszy świętej i modlitwie o zdrowie, której przewodniczył ojciec Józef Witko. Na twarzach wiernych maluje się skupienie, napięcie i nadzieja. Wielu przyszło o kulach, niektórzy siedzą w inwalidzkich wózkach. Każdego trapi jakaś dolegliwość, są wśród nich skazani na śmiertelne choroby. Zanim nastąpi kulminacyjny moment, ojciec Józef wprowadza zebranych w modlitewny klimat.

 • Jerzy Kostrzewski_do_Przeplyneli_wstęp.jpeg Przepłynęli przez miasto jak woda... 20-12-2016 12:31

  aut. Ryszard Jóźwik. „Nasz Przemyśl”, luty 2007

  Szanowni Czytelnicy „Naszego Przemyśla” pozwólcie, że dziś przedstawię pięknie nakreślone przez Jadwigę Gamską-Łempicką sylwetki ludzi, którzy odegrali wielką rolę w życiu miasta.

   Ludzi tych, my starsze pokolenie przemyślan, spotykaliśmy na drodze naszego życia. Przedstawiam w całości X część „Mojego miasta”, która nosi tytuł  – „Ludzie”. Pragnę  podkreślić wdzięczność i uznanie dla śp. Pani Stefanii Kostrzewskiej-Kratochwilowej za doprowadzenie do wydania wielu wierszy i opisów Przemyśla J.Gamskiej-Łempickiej. Jednocześnie chciałbym zaapelować o wydanie utworów Tej, której ukochanym miastem urodzenia i młodości był nasz piękny Przemyśl.

 • Władysław Jagiełło i przeciągi2.jpeg Władysław Jagiełło i przeciągi 04-11-2016 16:45

  aut. Lucjan Fac. „Nasz Przemyśl”, luty 2005