1 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

"Nasz Przemyśl"

Co wiemy o naszych „korzeniach” ?

Cechą wyróżniającą Przemyśl spośród najstarszych polskich miast jest jego unikalna historia. Będąc spadkobiercami wspaniałego dziedzictwa wieków, mamy nie tylko przywilej, ale też obowiązek, by je pielęgnować, pomnażać i promować skoro jest naszą dumą i zaszczytnym rodowodem. Od jedenastu lat na łamach miesięcznika „Nasz Przemyśl” prezentujemy teksty rodzimych autorów, które służą temu celowi. Większość z nich to opracowania wyjątkowe, niepublikowane nigdzie więcej. Sięgając do pierwszych edycji pisma, chcemy przypomnieć niektóre z nich i na tę wędrówkę do „źródeł” pragniemy zaprosić wszystkich przemyślan. Jednocześnie redakcja licząc na współpracę, skłonna jest opublikować nieznane dotąd materiały zachowane w archiwach prywatnych, czy też epizody zapisane w pamięci. Chcemy ocalić je od zapomnienia, bo przecież ludzie odchodzą, a wraz z ich śmiercią umiera także historia.

Redaktor Naczelny Krzysztof Fil

 • Echo_Przemyskie_wstęp.jpeg „Echo Przemyskie” 21-02-2018 09:40

  aut. Ks. Bp Adam Szal, „Nasz Przemyśl”, luty 2008 (Nr 41)

  Czasopismo noszące nazwę „Echo Przemyskie” powstało na przełomie XIX i XX wieku, w czasach charakteryzujących się pojawianiem się licznych problemów żywo interesujących niemal każdego człowieka. Do problemów tych można zaliczyć w pierwszym rzędzie socjalizm i ruch ludowy. Wśród mas społeczeństwa żyjącego zarówno na wsi jak i w mieście zaczęła wzrastać świadomość społeczna. Coraz więcej ludzi chciało walczyć o swoje prawa, o lepsze warunki do pracy i życia.

 • fot.1.jpeg DNI KLĘSKI – marzec 1915 r. 14-02-2018 15:39

  aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, marzec 2008 (Nr 42)

  W ostatnich tygodniach oblężenia żołnierze przemyskiej twierdzy oraz mieszkańcy miasta zmuszeni byli stawić czoło nie tylko trzymającym Przemyśl w żelaznych kleszczach wojskom rosyjskim, lecz także dwóm równie bezlitosnym wrogom: zimie i głodowi.

 • ATT00021.jpeg Przemyskie dzielnice i ich tajemnice (31) ŚRÓDMIEŚCIE (5) 02-02-2018 15:52

  aut. Dariusz Hop, „Nasz Przemyśl”, marzec 2008 (Nr 42)

  Po przedstawieniu w poprzednich czterech artykułach poszczególnych części Śródmieścia w rejonie ulic: Słowackiego, Jagiellońskiej i Mickiewicza oraz placów: Na Bramie i Legionów, pozostał jeszcze do opisania ostatni fragment tej dzielnicy, którego główną arterią komunikacyjną jest ulica Dworskiego.

   

 • poezja.jpeg Poezja, Przemyśl, Śmierć 26-01-2018 08:31

  aut. Zbigniew Janusz, „Nasz Przemyśl”, styczeń 2008 (Nr 40)

  „Umarł poeta i nic się nie stało, czy w tym szaliku do trumny go włożą” – tak po śmierci Stanisława Grochowiaka zaczynał okazjonalny wiersz Tadeusz Piekło. W koleżeńskim kręgu podśmiechiwaliśmy się z owej troski Tadka o osamotniony przez śmierć „szalik poety”. Nikt nie był wówczas wolny od naszych żartów i koleżeńskich kpinek, czemuż więc folgować mieliśmy akurat Jemu. Wręcz przeciwnie: im wyżej, tym częściej i dowcipniej. Nie zapomnę jak z Romkiem Lisem siedzieliśmy w Empiku mozoląc się nad listem od kandydata na literackiego debiutanta, a jeszcze dłużej nad „jego wierszem”. No i poszła owa przesyłka do „Życia”. W kilka dni później śmialiśmy się we trzech z kawału podczas sobotniego dancingu w Egerze.

 • npp3_wstęp.jpeg Przemyśl Bolesława Śmiałego 19-01-2018 10:56

  aut. Lucjan Fac, „Nasz Przemyśl”, luty 2008 (Nr 41)

   

  Byłby on na pewno dorównał swymi czynami czynom przodków, gdyby nie kierował nim pewien nadmiar ambicji i próżności.

  -Gall Anonim-

 • Kleinleger_wstęp.jpeg Czarodziej z Zasania 12-01-2018 14:52

  aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, luty 2008 (Nr 41)

  Poznając dzieje naszego miasta, możemy stworzyć wzorem znanego polskiego pisarza Waldemara Łysiaka własne, prywatne „Muzeum Wyobraźni Miasta Przemyśla”. w którym część sal powinna być poświęcona biografiom wybitnych mieszkańców. Wśród nich nie może zabraknąć postaci magicznych. Wśród wielkich uczonych, rycerzy i artystów znanych z kart historii w jednej z sal naszego muzeum wyobraźni moglibyśmy spostrzec nieco przygarbioną sylwetkę starszego pana z aksamitną czapeczką na głowie, o spojrzeniu, które właściwe jest tylko dzieciom, artystom i tym wszystkim, którzy przez całe swe życie poszukują nieznanych światów i lądów.

 • Dawna siedziba komendy twierdzy. Fot. Dariusz Hop_m.jpeg Przemyskie dzielnice i ich tajemnice (29) ŚRÓDMIEŚCIE (3) 10-01-2018 11:06

  aut. Dariusz Hop, „Nasz Przemyśl”, styczeń 2008 (Nr 40)

  Po przedstawieniu w poprzednich odcinkach fragmentów Śródmieścia w rejonie ulicy Jagiellońskiej oraz placów: Na Bramie i Legionów, w tym artykule przyjrzymy się dalszej części tej dzielnicy wzdłuż ulicy Mickiewicza. Zachowało się tam sporo interesujących obiektów wybudowanych w czasach świetności przemyskiej twierdzy.

 • Echo_Przemyskie_wstęp.jpeg Z tradycji czasopiśmienniczych Przemyśla 29-12-2017 13:34

  aut. Ks. Bp. Adam Szal, „Nasz Przemyśl”, styczeń 2008 (Nr 40)

  Przemyśl wraz z terenami południowo -wschodniej Rzeczypospolitej w wyniku rozbiorów znajdował się pod zaborem austriackim. Austria, motywując dokonanie zaborów nadała zagarniętej prowincji nazwę „Królestwo Galicji i Lodomerii”. Po zajęciu Galicji przystąpiono do jej germanizacji. Pierwszym jej etapem było utworzenie administracji czysto niemieckiej. Akcja germanizacyjna zmierzała do centralizacji państwowej i umocnienia wielonarodowościowej monarchii. Zamierzano wynarodowić ludność słowiańską oraz węgierską, doprowadzając w całym państwie do jedności języka i kultury.

   

 • 01-	Grupa uczniów Gimnazjum na Zasaniu – obrońców Przemyśla, pierwszy od lewej stoi Marian Schultz, fot. ze zbiorów prywatnych M. Dumy. W 90-tą rocznicę walk o Przemyśl w 1918 roku (część II) „PRZEMYSKIE ORLĘTA” obrońcy polskiego Przemyśla 13-12-2017 15:20

  aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, grudzień 2008 (Nr 51)

  W dniu 11 listopada rozpoczął się ostateczny bój o Przemyśl, w którym istotną rolę odegrali żołnierze „kompanii studenckiej”. W jej skład wchodzili uczniowie przemyskich szkół, w tym głównie Gimnazjum Polskiego  na Zasaniu, Krajowej Szkoły Kupieckiej oraz Gimnazjum Polskiego nr 1.

 • Ranni honvedzi wracający do twierdzy, ze zbiorów MNZP.jpeg Przemyśl twierdzą niezdobytą – II oblężenie (cz.II) GRUDZIEŃ 1914 r. 11-12-2017 15:06

  aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, grudzień 2007 (Nr 39)

  W pierwszym dniu grudnia 1914 roku śmierć dosięgła mieszkańców oblężonego Przemyśla z zimowego nieba.
  W dniu tym po raz pierwszy Rosjanie użyli lotnictwa do regularnego bombardowania miasta. Wcześniej pojedyncze samoloty rosyjskie rzucały bomby na pozycje załogi twierdzy poza gęstą zabudową miejską. Użycie lotnictwa do bombardowania Przemyśla było dużym szokiem dla jego mieszkańców. Od tego momentu niebezpiecznymi stały się nie tylko wyprawy do tych dzielnic Przemyśla, do których sięgały pociski rosyjskich dział, lecz śmiercią groziła zwykła wyprawa do śródmieścia.

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl