17.2 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

"Nasz Przemyśl"

Co wiemy o naszych „korzeniach” ?

Cechą wyróżniającą Przemyśl spośród najstarszych polskich miast jest jego unikalna historia. Będąc spadkobiercami wspaniałego dziedzictwa wieków, mamy nie tylko przywilej, ale też obowiązek, by je pielęgnować, pomnażać i promować skoro jest naszą dumą i zaszczytnym rodowodem. Od jedenastu lat na łamach miesięcznika „Nasz Przemyśl” prezentujemy teksty rodzimych autorów, które służą temu celowi. Większość z nich to opracowania wyjątkowe, niepublikowane nigdzie więcej. Sięgając do pierwszych edycji pisma, chcemy przypomnieć niektóre z nich i na tę wędrówkę do „źródeł” pragniemy zaprosić wszystkich przemyślan. Jednocześnie redakcja licząc na współpracę, skłonna jest opublikować nieznane dotąd materiały zachowane w archiwach prywatnych, czy też epizody zapisane w pamięci. Chcemy ocalić je od zapomnienia, bo przecież ludzie odchodzą, a wraz z ich śmiercią umiera także historia.

Redaktor Naczelny Krzysztof Fil

 • Obraz 123.jpeg Kartki ze sztambucha 19-06-2018 10:04

  aut. Rita Legumina-Dwernicka, „Nasz Przemyśl”, luty 2009 (Nr 53)

   

  …”Dziś gdy pisanie wierszy nie jest już zaletą

  I coraz trudniej myślą olśniewać i wzruszać,

  Jakich kilka słów skreślić, by zdradliwe echo

  Ironią nie smuciło białych kart sztambucha?”

  (Anna Woźniak „W sztambuchu” – fragm.. wiersza Wyd. „Wiersze sztambuchowe” Oficyna Bibliofilów Łódź 2000r.)

 • fot_G_Karnas 021.jpeg Historyczne otwarcie Nowego Gmachu Muzeum 08-06-2018 10:36

  aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, styczeń 2009 (Nr 52)

  W dniu 17 grudnia 2008 roku po prawie stu latach istnienia Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej spełniły się marzenia kilku pokoleń przemyskich muzealników. Po wielu latach starań i czterech latach budowy w dniu tym odbyło się uroczyste otwarcie nowego gmachu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej przy pl. Berka Joselewicza.

 • Tarnawscy_wstęp.jpeg Ambasador Polski w Przemyślu – Leonard Tarnawski 01-06-2018 15:44

  aut. Tomasz Pudłocki, „Nasz Przemyśl”, luty 2009 (Nr 53)

  Postać Leonarda Tarnawskiego tak nieodłącznie związana jest z Przemyślem, że jakiekolwiek skrótowe ujęcie jego biografii wydaje się spłyceniem życia i działalności tego wybitnego człowieka. Tak o nim pisał przeciwnik ideologiczny, Herman Lieberman – „był to człowiek rzadkiej zacności i lojalności”. Prasa narodowa galicyjska jego dom przy ul. Grodzkiej nie nazywała inaczej jak „Ambasadą Polską” – ze względu na duże zaangażowanie Tarnawskiego w sprawy narodowe. I choć w swojej rubryce staram się „wyciągać z lamusa”, postaci zapomniane czy niedoceniane, sylwetkę L. Tarnawskiego zdecydowałem się przypomnieć, ze względu na jubileusz stulecia instytucji, której był współzałożycielem i pierwszym prezesem – Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

 • npst1.jpeg Nasz Cesarz Franciszek Józef I 25-05-2018 15:49

  aut. Lucjan Fac, „Nasz Przemyśl”, styczeń 2009 (Nr 52)

  Habsburgowie władcami Galicji

  Pisanie o związkach naszego miasta z rodziną Habsburgów byłoby oczywistym nadużyciem. Przemyśl był jednym z wielu miast, które znalazły się pod  niechcianym przecież, zaborem austriackim. Wraz z I rozbiorem rozpoczęło się w Galicji trwające 146 lat panowanie władców z dynastii habsburskiej. Najpierw był to rządzący w latach 1740-1790 syn Marii Teresy Józef II. Jego rządy odcisnęły silne piętno w  historii naszego miasta.

 • katedra 1.jpeg Przemyskie dzielnice i ich tajemnice (41). Stare Miasto cz. 9 21-05-2018 14:18

  aut. Dariusz Hop, „Nasz Przemyśl”, styczeń 2009 (Nr 52)

   

  Wędrując po Starym Mieście, dotarliśmy do jednego z jego najciekawszych fragmentów -placu Katedralnego. W tej części przemyskiej starówki znajduje się kilka zabytkowych budowli o ciekawej historii, na których opisanie przyjdzie jeszcze czas. W tym artykule przedstawię jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków nie tylko Przemyśla ale i całego regionu. Jest nim Archikatedra rzymskokatolicka, najstarszy z zachowanych do naszych czasów kościołów Przemyśla.

 • Muszla św. Jakuba jako oznakowanie Drogi św. Jakuba..jpeg Szlak Jakubowy 14-03-2018 13:32

  aut. Jakub Sadowy, „Nasz Przemyśl”, grudzień 2008 (Nr 51)

  Od kilku lat na terenie naszego kraju prowadzone są działania zmierzające do odtworzenia polskiego fragmentu Drogi św. Jakuba - trasy łączącej się z europejską siecią szlaków  prowadzących do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Miasto, w którym znajduje się grób św. Jakuba, w XII w. stało się jednym z najważniejszych, obok Jerozolimy i Rzymu, miejsc pielgrzymkowych dla chrześcijan. Na jednej z planowanych tras Szlaku Jakubowego w Polsce znalazł się również Przemyśl.

 • poezja.jpeg Piszę na Berdyczów – gdzieś nad Sekwaną 06-03-2018 15:11

  aut. Zbigniew Janusz, „Nasz Przemyśl”, luty 2008 (Nr 41)

  Przez ponad dwadzieścia lat żyłem z pisania, jednak nie posiadłem umiejętności pisania o przyjaźni. W zasadzie łączyła ona całe Zniesienie i ludzi bliskich grupie. Jednak w stosunku do Józka Kurylaka, Tadka Piekły, Władka Włocha było to także połączone z szacunkiem dla starszych, lepiej piszących i mających zdecydowanie okazalszy dorobek twórczy. Najbliższy mi wiekiem, temperamentem, sposobem traktowania literatury i życia był jednak Romek Lis, talentem i możliwościami przerastający o głowę nie tylko mnie. Była to niczym niezmącona przyjaźń, byłem świadkiem na jego ślubie, dedykowałem mu swą pierwszą książkę, wypiliśmy razem kilka cystern gorzały, a i pewnego deszczowego wieczora pobiliśmy się okrutnie. Do dziś nie wiem, o co poszło, a i później nad tym się nie zastanawialiśmy.

 • 1_wstęp.jpeg Kazimierz Kling - gwiazda polskiej chemii 23-02-2018 15:48

  aut. Zenon Andrzejewski, „Nasz Przemyśl”, grudzień 2008 (Nr 51)

  Był wybitnym naukowcem, twórcą polskiej szkoły analityczno-metodycznej w dziedzinie badań ropy naftowej i gazu ziemnego, współzałożycielem i dyrektorem Chemicznego Instytutu Badawczego, redaktorem naczelnym miesięcznika „Przemysł Chemiczny” od jego założenia w 1917 r. do wybuchu II wojny światowej. W roku 1913 zainspirował badania nad syntetycznym kauczukiem. Z jego też inicjatywy powstała pierwsza w Polsce fabryka skroplonego gazu ziemnego. W roku 1932 został wybrany na wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Chemicznego, od 1934 był członkiem zwyczajnym lwowskiego Towarzystwa Naukowego, a od 1935 – członkiem korespondentem Akademii Nauk Technicznych w Warszawie.

 • Echo_Przemyskie_wstęp.jpeg „Echo Przemyskie” 21-02-2018 09:40

  aut. Ks. Bp Adam Szal, „Nasz Przemyśl”, luty 2008 (Nr 41)

  Czasopismo noszące nazwę „Echo Przemyskie” powstało na przełomie XIX i XX wieku, w czasach charakteryzujących się pojawianiem się licznych problemów żywo interesujących niemal każdego człowieka. Do problemów tych można zaliczyć w pierwszym rzędzie socjalizm i ruch ludowy. Wśród mas społeczeństwa żyjącego zarówno na wsi jak i w mieście zaczęła wzrastać świadomość społeczna. Coraz więcej ludzi chciało walczyć o swoje prawa, o lepsze warunki do pracy i życia.

 • fot.1.jpeg DNI KLĘSKI – marzec 1915 r. 14-02-2018 15:39

  aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, marzec 2008 (Nr 42)

  W ostatnich tygodniach oblężenia żołnierze przemyskiej twierdzy oraz mieszkańcy miasta zmuszeni byli stawić czoło nie tylko trzymającym Przemyśl w żelaznych kleszczach wojskom rosyjskim, lecz także dwóm równie bezlitosnym wrogom: zimie i głodowi.

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl