28.4 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

"Nasz Przemyśl"

Co wiemy o naszych „korzeniach” ?

Cechą wyróżniającą Przemyśl spośród najstarszych polskich miast jest jego unikalna historia. Będąc spadkobiercami wspaniałego dziedzictwa wieków, mamy nie tylko przywilej, ale też obowiązek, by je pielęgnować, pomnażać i promować skoro jest naszą dumą i zaszczytnym rodowodem. Od jedenastu lat na łamach miesięcznika „Nasz Przemyśl” prezentujemy teksty rodzimych autorów, które służą temu celowi. Większość z nich to opracowania wyjątkowe, niepublikowane nigdzie więcej. Sięgając do pierwszych edycji pisma, chcemy przypomnieć niektóre z nich i na tę wędrówkę do „źródeł” pragniemy zaprosić wszystkich przemyślan. Jednocześnie redakcja licząc na współpracę, skłonna jest opublikować nieznane dotąd materiały zachowane w archiwach prywatnych, czy też epizody zapisane w pamięci. Chcemy ocalić je od zapomnienia, bo przecież ludzie odchodzą, a wraz z ich śmiercią umiera także historia.

Redaktor Naczelny Krzysztof Fil

 • Lidia Teich_wstęp.jpeg Lidia Teich – pomiędzy rodziną a muzyką 21-06-2017 13:59

  aut. Tomasz Pudłocki, „Nasz Przemyśl”, czerwiec 2007 (Nr 33)

  Wśród wielu charakterystycznych postaci przedwojennego Przemyśla poczesne miejsce zajmuje Lidia Teich – dyrektorka prywatnej szkoły muzycznej, zdolna pianistka, a także wielka filantropka.

 • Zwierzyniec w przemyskim parku  wł. autora.jpeg Przemyski Zwierzyniec 14-06-2017 16:14

  aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, czerwiec 2007 (Nr 33)

  Prawie sto lat temu została wydana pocztówka z widokiem zwierzyńca w przemyskim parku. Widzimy na niej ludzi, piękne klomby, palmy, a przede wszystkim sylwetę jelenia z potężnym porożem karmionego przez elegancko ubranego jegomościa. Scena utrwalona na fotografii z epoki świetności naszego miasta w pierwszych latach XX wieku kryje zarówno tragiczne, jak i zabawne dzieje przemyskiego zwierzyńca, historię wędrówek dumnego rogacza, procesu przed sądem małpy –ulubieńca dzieci i wreszcie smutnego końca pierwszego i jedynego przemyskiego zoo.

 • ATT00035.jpeg Przemyskie dzielnice i ich tajemnice. ZNIESIENIE (cz. 2) 08-06-2017 15:39

  aut. Dariusz Hop, „Nasz Przemyśl”, czerwiec 2007 (Nr 33)

  Oprócz opisanych w poprzednim odcinku charakterystycznych obiektów na Zniesieniu: tajemniczego Kopca Tatarskiego i XIX-wiecznych fortów Twierdzy Przemyśl, na stoku tego górującego nad miastem wzgórza zobaczymy m.in. kilka interesujących cmentarzy. Warto odwiedzić te zabytkowe nekropolie, na których spoczywają m.in. zasłużeni przemyślanie oraz tysiące żołnierzy armii walczących podczas I i II wojny światowej.

 • Kopiec Tatarski. Fot. Dariusz Hop.jpeg Przemyskie dzielnice i ich tajemnice. ZNIESIENIE 24-05-2017 08:41

  aut. Dariusz Hop, „Nasz Przemyśl”, maj 2007 (Nr 32)

   

  Zniesienie trudno nazwać typową dzielnicą chociażby z tego powodu, że znajduje się tam niewiele domów. Zobaczymy tam natomiast tajemniczy Kopiec Tatarski, XIX-wieczne forty i największą inwestycję ostatnich lat – stok narciarski. Górujące nad całym miastem położenie i przepiękna panorama sprawiają, że Zniesienie jest bardzo atrakcyjnym zakątkiem naszego miasta. Było takim już w XIX wieku, gdy przemyślanie, podobnie jak dzisiaj, chętnie odwiedzali to widokowe wzgórze.  

 • Zniszczony most drogowy na Sanie Przemyśl w rosyjskiej niewoli 16-05-2017 10:02

  aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, maj 2007 (Nr 32)

  Rano 22 marca 1915 roku straszliwy huk oznajmił wykrwawionym obrońcom przemyskich fortów nadejście nowego dnia i koniec ich wielomiesięcznej, bohaterskiej walki w obronie  Twierdzy Przemyśl. Potężne forty, które od pierwszych dni listopada 1914 roku powstrzymywały wojska carskie przed zajęciem miasta nad Sanem zaledwie w kilka minut legły w gruzach.

 • NP53.jpeg Powrót majora 08-05-2017 12:50

  aut. Zenon Andrzejewski, „Nasz Przemyśl”, maj 2007 (Nr 32)

  12 kwietnia 2007 r., słonecznym wczesnym popołudniem, na Cmentarzu Głównym w Przemyślu odbył się pogrzeb zmarłego w Anglii mjra rez. pil. Stefana Tadeusza Chmielewskiego, jednego z ostatnich już lotników słynnego w latach II wojny światowej 300. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Mazowieckiej”. Zmarłego żegnała najbliższa rodzina, delegacja zarządu Towarzystwa Dramatycznego „Fredreum”, prezes Okręgowego Zarządu Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych w Przemyślu oraz grupka znajomych i przyjaciół. Ceremonii pogrzebowej przewodniczył kapelan Wojska Polskiego o. ppłk Andrzej Gut.

 • Fragment Fortu VI Iwanowa Góra (Helicha).jpeg Czarny szlak forteczny 26-04-2017 14:17

  aut. Jakub Sadowy, „Nasz Przemyśl”, maj 2007 (Nr 32)

   

  Czarny szlak forteczny, podobnie jak pozostałe piesze szlaki turystyczne okolic Przemyśla, jest szlakiem górskim. Prawie w całości znajduje się poza granicami administracyjnymi miasta w ich obecnym kształcie. Jedynie krótki fragment szlaku prowadzi położoną na peryferiach ulicą Obronną (boczna Wysockiego). Jako szlak łączący forty pierścienia zewnętrznego Twierdzy Przemyśl ma jednak duże znaczenie turystyczne.

 • Piechota honvedów odpiera atak kozaków.jpeg Przemyskie lwy obrońcy „Bramy Węgier” 17-03-2017 12:34

  aut. Jacek Błoński, „Nasz Przemyśl”, kwiecień 2007 (Nr 31)

  Podczas zwiedzania stolicy Węgier – Budapesztu uwagę turysty zwraca monumentalny pomnik lwa nad brzegiem modrego Dunaju. Pomnik ten znajduje się w części miasta zwanej Budą, nieopodal słynnego mostu Małgorzaty. Na cokole monumentu umieszczono napis: „Przemyśl 1914-1915”. Po drugiej stronie umieszczono inną inskrypcję: „Walczyli jak lwy w Bramie Węgier. Niech przykład ich będzie wieczny”. Potężna figura przemyskiego lwa przypomina potomkom węgierskich honvedów z 23 dywizji o tysiącach zabitych żołnierzach, którzy oddali swe życie w obronie Przemyśla- bramy do ich ojczyzny. Pomnik został zlokalizowany przed domem ich dowódcy, zastępcy komendanta Twierdzy Przemyśl w czasie I i II oblężenia Arpada Tamásyego. Uroczyste odsłonięcie monumentu miało miejsce w 1932 roku.

 • Stary dom na Zielonce. Fot.  Dariusz Hop.jpeg Przemyskie dzielnice i ich tajemnice - Zielonka 17-03-2017 12:10

  aut. Dariusz Hop, „Nasz Przemyśl”, kwiecień 2007 (Nr 31)

  Zielonka jest najwyżej położoną dzielnicą Przemyśla. Na jej terenie znajduje się zaledwie kilkadziesiąt domów usytuowanych pomiędzy Zniesieniem i wzgórzem Kruhel. Taka specyficzna lokalizacja sprawia, że Zielonka ma raczej charakter podmiejskiej osady niż typowej dzielnicy. Zielonka jest warta odwiedzenia chociażby dla obejrzenia rozległej panoramy okolic Przemyśla oraz nielicznych zachowanych obiektów z jej przeszłości.

 • Nad Nienadową zielony szlak przemysko - bachórski przebiega na krótkim odcinku łącznie z żółtym s.jpeg Zielony szlak przemysko - bachórski 10-03-2017 11:02

  aut. Jakub Sadowy, „Nasz Przemyśl”, kwiecień 2007 (Nr 31)