„85 ROCZNICA UPAMIĘTNIENIA WALK W ZADWÓRZU NA UKRAINIE”

W związku z uroczystościami 85 rocznicy upamiętniającej heroiczną walkę obrońców Lwowa w niedzielę 21 sierpnia br. do Zadwórza na Ukrainę udała się delegacja z Przemyśla. W rocznicę tych pamiętnych wydarzeń w miejscu bitwy odbyły się patriotyczne uroczystości.

    

 

 Bohaterstwo tych młodych uratowało Lwów przed bolszewikami
w sierpniu 1920 roku. Zadwórz to mała wieś położona w odległości 33 km od Lwowa - właśnie tam kilkuset żołnierzy zatrzymało nacierającą na miasto armię Budionnego. Podczas walk zginęło 318 młodych obrońców głównie harcerzy i gimnazjalistów, a heroiczna walka trwała zaledwie kilkanaście godzin. Taktyka ta pozwoliła na zorganizowanie skutecznej obrony miasta przed bolszewikami. Obrona Zadwórza, obok walk pod Radzyminem i Ossowem była przełomowym momentem dla wojny polsko-bolszewickej.
   W miejscu upamiętniającym tamte dni u stóp kurhanu usypanego na cześć obrońców Lwowa odprawiona została Msza Święta. Przybyłe na uroczystość delegacje z Polski i Ukrainy złożyły kwiaty, a harcerze zaciągnęli warty honorowe.
Delegacja z Przemyśla złożona z Przedstawicieli Władz Miasta, grupy radnych, młodzieży z przemyskich szkół i organizacji młodzieżowych wspólnie z innymi delegacjami oddała cześć młodym obrońcom Lwowa. Organizatorem corocznych uroczystości upamiętniających te wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

 

RAFAŁ PORADA
KANCELARIA PREZYDENTA MIASTA

Opublikował(a):  Data publikacji: 23-08-2005 09:31 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 04-06-2009 11:32

Na skróty