2.5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Spotkanie z Bronisławem Wildsteinem.

1 października br. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie ze znanym publicystą, dziennikarzem autorem wielu powieści i opowiadań, nagradzanym wielokrotnie za swoją niezłomność w dążeniu do prawdy z "Niepokornym" mieszkańcem miasta Przemyśla Bronisławem Wildsteinem. 

Autor rozpoczął przedpremierę swojej książki od wspomnienia z wczesnego dzieciństwa. Ojciec przyszłego publicysty, Szymon Wildstein, przedwojenny komunista, lekarz wojskowy, komendant szpitala, został usunięty z wojska w 1967 na fali czystek antysemickich, zmarł rok później. Gdy Bronisław Wildstein miał pięć lat zachorował na gruźlicę i rodzina, w poszukiwaniu zdrowszego klimatu dla dziecka, przeniosła się do Przemyśla. Tam przyszły publicysta rozpoczął karierę "niepokornego" - liceum zmieniał trzykrotnie ze względu na oceny ze sprawowania. Już wtedy sympatyzował z opozycją, ale też z chorowitego dziecka wyrósł silny chłopak, trenujący boks i zapasy, potrafiący walczyć o swoje.

Wild_1.jpeg

Bronisław Wildstein w swoich wspomnieniach cofa się aż do wczesnego dzieciństwa. Publicysta wspomina związek matki, która nienawidziła komuny, z ojcem – komunistą, jego dobroć oraz pozycję ojca w jego rodzinie, jej chorobę, liczne przeprowadzki (między innymi spowodowane represjami w 1968 roku) i swoje podwórkowo – szkolne towarzystwo, w którym zdobywał pozycję. Pisze też o swojej siostrze, która chorowała i miłych wspomnieniach o cioci. 

Poświęcił też miejsce w swoich wspomnieniach sprawie Stanisława Pyjasa, który zginął w maju 1977 roku. Z wypowiedzi publicysty wynika, że sprawa wciąż jest dla niego trudna i wciąż niezamknięta. Dążenie do uzyskania pełnych informacji dotyczących śmierci Pyjasa być może w zamyśle było jednym z pierwszych dowodów na brak pokory Wildsteina.

Spotkanie było bardzo interesujące ze skupieniem słuchaliśmy czytanych przez autora kolejnych kartek swoich wspomnień, jednych z kilkudziesięciu z ponad 450 stron nowego dzieła, które wkrótce ukaże się w sprzedaży. 

tekst: Dariusz Łapa Sekretarz Miasta

zdjęcia: Adam Podulka PBP

 

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl