-1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wymiana młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu i z Gimnazjum Schloß – Neuhaus w Paderborn Przemyśl.

Dobiegła końca trzynasta polsko - niemiecka wymiana młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu  z Gimnazjum Schloß  Neuhaus w Paderborn. W wymianie trwającej od 24 września do 1 października wzięło udział 15 uczniów z Polski oraz 14 uczniów z Niemiec. Opiekę nad młodzieżą niemiecką sprawowali nauczyciele: Tessa Bremenkamp i Martin Goretzki. 

Spotkanie odbyło się w ramach europejskiego projektu „GSN GOES EUROPE”, obejmującego szkoły w Polsce, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, na Węgrzech i w Norwegii. Program wymiany przygotowali nauczyciele języka niemieckiego: Joanna Jucha, Agnieszka Organ, Monika Szozda, Jacek Betleja, uwzględniając sugestie uczniów biorących w nim udział i ich rodziców. Goście z Paderborn zwiedzili zabytki Starego Miasta, uczestniczyli w  spotkaniu integracyjnym w klubie „Japa”, zapoznali się z polskim systemem nauczania i wychowania. W ramach programu zorganizowano wycieczkę do Krakowa, która połączona była ze zwiedzaniem Wzgórza Wawelskiego, Starego Miasta i Collegium Maius UJ. Nie mogło zabraknąć również zajęć sportowo-rekreacyjnych, które zostały profesjonalnie przygotowane przez nauczycielki wychowania fizycznego: Grupa wzięła także udział w warsztatach integracyjnych i projekcie językowym „Przemyśl- Land und Leute“. W ramach projektu uczniowie odwiedzili ważne instytucje kulturalno- oświatowe w Przemyślu i przeprowadzili wywiady z ich przedstawicielami.

Innym, niezwykle ciekawym punktem programu były warsztaty garncarskie w największym w Polsce ośrodku garncarskim w Medyni Głogowskiej. 25 września grupa niemieckich gości została uroczyście przyjęta w Urzędzie Miejskim przez Sekretarza Miasta Przemyśla, Dariusza Łapę. W spotkaniu udział wzięli nauczyciele realizujący program wymiany oraz grupa polskich uczniów. Goście zostali obdarowani drobnymi upominkami. Pan Dariusz Łapa cieszył się z kontynuacji wymiany szkolnej i życzył powodzenia w dalszej realizacji projektu. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.

Paderborn_1.jpeg

Wymiana młodzieży jest z całą pewnością trudnym i bardzo odpowiedzialnym przedsięwzięciem.  Tegoroczne spotkanie nie doszłoby do skutku, gdyby nie  ogromne zaangażowanie nauczycieli partnerskich szkół. Podziękowania należą się także rodzicom uczniów biorących udział w wymianie oraz oczywiście samym uczniom. Na pewno przyjęli swoich niemieckich rówieśników z olbrzymią gościnnością, zawarli nowe przyjaźnie, poznali się wzajemnie. Doskonalili również znajomość języków obcych, tak ważnych we współczesnym świecie.

Realizacja programu wymiany była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Organizacja ta wspiera od 1991 roku młodych ludzi z Polski i Niemiec angażujących się wspólnie na rzecz wolnej Europy.

Rewizyta w partnerskim mieście planowana jest w czerwcu 2016 roku.    

 

Monika Szozda

I Liceum Ogólnokształcące

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 01-10-2015 08:28
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 01-10-2015 08:28