20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Światowy Dzień Turystyki w Przemyślu.

25 – 26 września br. obchodziliśmy Światowy Dzień Turystyki w Przemyślu. Tegoroczny program adresowany był do wszystkich tych, którzy w szczególny sposób propagują i dostrzegają turystykę w naszym mieście: przedstawicieli samorządów, organizacji turystycznych, branży turystycznej a przede wszystkim miłośników wypoczynku i turystyki aktywnej.

W dniu 25 września w Przemyskich Podziemiach odbył się pokaz fotografii podróżniczej oraz pokaz filmu promocyjnego „Z Andrusem po Galicji - Przemyśl”. Autorem jest Tomasz Paulukiewicz, a gospodarzem Artur Andrus. Znany widzom w całej Polsce dziennikarz, artysta kabaretowy, poeta, ale również Mistrz Mowy Polskiej, w charakterystyczny dla siebie sposób zaprezentował Przemyśl, jego specyficzny klimat, a także ludzi, którzy go tworzą. Program został zrealizowany przez TVP oddział w Rzeszowie. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz fotografii podróżniczej z udziałem Jerzego Szlachcica, który zaprezentował „Karpaty Rumuńskie” oraz pokaz Krzysztofa Wielickiego „Mój wybór – Góry Wysokie” znanego polskiego himalaisty wspinacza, taternika, alpinisty, piątego człowieka na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.

Drugi dzień turystycznego święta w naszym mieście rozpoczął XV Ogólnopolskiego Rajd im. Dra Mieczysława Orłowicza. Dla uczestników przygotowano 4 trasy piesze i rowerowe popularyzujące krajoznawstwo oraz aktywność młodzieży i dorosłych pozwalające na poznanie ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych Przemyśla i okolic.

W tym czasie odbyła się też II edycja gry miejskiej „Poznajemy Miasto Przemyśl” organizowana przez Koło Przewodników Turystycznych PTTK prowadząca uczestników do miejsc i zabytków związanych z bogatą historią Przemyśla. Kartę do gry można było pobrać z wraz z bezpłatnym planem miasta z Centrum Informacji Turystycznej przy  ul. Grodzka 1, oraz na okazjonalnym stoisku „it” w Rynku. Gra polegała na odgadnięciu hasła -  przemyskiej maksymy. Karta określała graczom zadania, a malowidła, rzeźby, detale architektoniczne prowadziły do finału. Ulice miasta pełniły rolę planszy do gry. Wśród uczestników z poprawnym rozwiązaniem rozlosowano nagrody m.in. sprzęt turystyczny i wiele cennych wydawnictw turystycznych.

Zakończenie imprezy i spotkanie  uczestników rajdów turystycznych oraz Gry Miejskiej odbyło się przy ognisku turystycznym na pl. Hotelu „Accademia” gdzie wszyscy mieli okazję wysłuchać koncertu piosenki turystycznej w wykonaniu zespołu Unplugged z MDK oraz wokalistów z katolickiej Świetlicy Oratorium.

Światowy Dzień Turystyki był również okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla turystyki. Podczas obchodów zostały wręczone wyróżnienia Prezydenta Miasta Przemyśla za szczególną działalność na rzecz promocji i rozwoju turystyki w naszym mieście. Dyplomy otrzymali:

Mieczysław Nyczek za propagowanie turystyki wśród seniorów;

Leszek Melsztyński za wieloletnią aktywną działalność w strukturach Oddziału  PTTK i zaangażowanie w rozwój turystyki;

Siostra Bogumiła Floriana Leśnicka za wyróżniającą się działalność w Muzeum Archidiecezjalnym im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara w szczególności zaangażowanie i pasję w przekazywaniu wartości edukacyjnych wśród  zwiedzających;

Małgorzata  Banicka  za aktywne propagowanie turystyki wśród dzieci i młodzieży.

 

 


Światowy Dzień turystyki to przypadające na 27 września święto ustanowione w 1979 r. przez Światową Organizację Turystyki działającej z ramienia ONZ. Obchody mają kształtować społeczną świadomość dotyczącą znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie, zarówno w aspekcie kulturowym, politycznym jak i gospodarczym. W tym roku hasło przewodnie „Światowego Dnia Turystyki” brzmiało: „Miliard turystów miliard możliwości”.

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 28-09-2015 14:11
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 28-09-2015 14:11