15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Eden sztuki. Międzypokoleniowa idea, która zmienia i łączy pokolenia.

EDEN SZTUKI to interdyscyplinarna i międzypokoleniowa inicjatywa, która ma na celu przełamywanie stereotypów i konfrontowanie różnych spojrzeń. Pobudza do wymieniania się wiedzą i umiejętnościami, do wspierania w tych obszarach, gdzie starsi i młodsi mogą się uzupełniać. EDEN SZTUKI to swoisty most pokoleniowy, który ma choć po części uratować gromadzoną przez całe życie wiedzę. Pokazać, że seniorzy ciągle są „skarbnicą wiedzy i mądrości”, a juniorzy stają się dla starszych przewodnikami po świecie nowych technologii. Projekt obala rodzące się stereotypy i uzupełnia brak naturalnych przestrzeni do kontaktów międzypokoleniowych.  Zawiera różnorodne elementy kulturotwórcze - od koncertów i przedstawień teatralnych po wystawy, konkursy i warsztaty.
            
                                                                                      
                                                                                      Renata Nowakowska
                                                                                      Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

                                         Zapraszam do udziału w projekcie

 

Eden logo 1.jpeg

 

Program

18 września 2015 r. (piątek), godz. 18.00.
Wolfgang Amadeusz Mozart „Bastien i Bastienne” - koncert dedykowany dzieciom i młodzieży . Wyjątkowa forma koncertu zapozna dzieci i młodzież z magiczną atmosferą opery. Wystąpią Bastienne – Jadwiga Kot – sopran, Bastien – Jacek Ścibor – tenor, Colas – Kamil Kaznowski – bas, Kamil Serefko – fortepian, Łukasz Rusin – narrator. Jadwiga Romańska, Anna Szałyga – konsultacja wokalna. Reżyseria, scenografia, ruch sceniczny Jacek Ścibor.

19 września 2015 r. (sobota), godz. 17.00.
„Wspomnienia Wiery Gran” – Z tańcem i śpiewem przez życie - spektakl wokalno-muzyczno-słowny dedykowany seniorom. Historia połączona obrazem, nawiązująca do atmosfery przedwojennej Polski. Wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które jest wspomnieniem legendarnej Wiery Gran - śpiewaczki, aktorki filmowej i kabaretowej oraz twórców tamtego czasu: W.Szpilmana , A. Słonimskiego, J. Jurandota, H. O. Bergmanna i innych. Śpiew Marlena Woy-Kossowska w inspiracji muzycznej Ireneusza Boczka, poetka - Teresa Oleś-Owczarkowa, scenariusz, reżyseria, prowadzenie spektaklu - historyk sztuki Jerzy Kossowski. Zespół muzyczny Lonicera: fortepian - Sabina Kołodziej, skrzypce - Magdalena Gaisek-Gurgul, wiolonczela - Karolina Chłostowska, akordeon - Mateusz Gurgul.

26 września 2015 r. (sobota), godz. 12.00.
Przedstawienie teatralne dla najmłodszych przygotowane przez teatr „Dwa Światy” z Jarosławia, działający przy SP nr 11 z oddziałami integracyjnymi.

29 października 2015 r. (czwartek),
Przedstawienie teatralne w wersji klasycznej inspirowane „Lalką” Bolesława Prusa, w wykonaniu  Teatru „Fredreum” z Przemyśla.

30 października 2015 r. (piątek), godz. 18.00.
Przedstawienie teatralne w wersji współczesnej inspirowane „Lalką” Bolesława Prusa, w wykonaniu  Grupy Teatralnej S.A.N. z Przemyśla.

7 listopada 2015 r. (sobota), godz. 17.00.
Happening połączony z otwarciem wystawy „W starym sklepie” obrazujący sklep Wokulskiego z powieści Bolesława Prusa „LALKA”. Na tę okoliczność zamkowe przestrzenie przyjmą postać w XIX-wiecznego sklepu z „Pamiętników starego subiekta” i wypełnione będą rekwizytami wykonanymi przez partnerów placówki podczas warsztatów animacyjno-plastycznych. W dniu otwarcia wystawy będzie można obejrzeć pokaz mody retro „Moda przez wieki” przygotowany przez ZSU-HiGw Przemyślu oraz posłuchać czytania fragmentów powieści „Lalka” przez aktorów teatru Fredreum i zaproszonych gości. Podczas otwarcia nastąpi również uroczyste rozstrzygnięcie konkursu filmowego „Most międzypokoleniowy” ogłoszonego w szkołach ponadgimnazjalnych. (Wszystkich chętnych zapraszamy do przybycia na Zamek Kazimierzowskich z rekwizytem retro).

21 listopada 2015 r. (sobota), godz. 18.00.
„Przemyskie retro” – koncert w wykonaniu artystów z Przemyśla i Podkarpacia upamiętniający śpiewaków muzycznego środowiska naszego miasta, którzy zajmowali znaczące miejsce w wokalistyce polskiej okresu przedwojennego i po II wojnie światowej. Utwory z repertuaru Barbary Kostrzewskiej (sopran), Zofii Charłampowicz-Chwojki (sopran), Piotra Wołoszyna (baryton) wykonają: Renata Johnson-Wojtowicz (sopran), Jadwiga Kot (sopran), Natalia Cieślakowska (sopran), Kamil Kaznowski (bas-baryton), Kamil Serefko (fortepian), Andrzej Bednarski (fortepian), Zenon Kulik (flet), Łukasz Rusin – prowadzenie.
 

Projektowi towarzyszą warsztaty animacyjno-plastyczne przeprowadzane w placówkach partnerskich oraz na Zamku Kazimierzowskim. Celem warsztatów jest przygotowanie elementów wystaw „W starym sklepie” oraz „Moda przez wieki”, które zaprezentowane zostaną na Zamku Kazimierzowskim. Na zakończenie projektu przygotowana zostanie wystawa zdjęć w stylu retro, wykonanych podczas poszczególnych etapów projektu.

                                          Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

Organizator:
 Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
www.kultura.przemysl.pl

Autor projektu i Komisarz całości:
Renata Nowakowska

Honorowy patronat:
Marszałek Województwa Podkarpackiego
Prezydent Miasta Przemyśla

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy:
Towarzystwo Dramatyczne „Fredreum” w Przemyślu,
Grupa teatralna SAN w Przemyślu,
Niepubliczne Przedszkole „Akademia Malucha",
Szkoła Podstawowa Nr 15 w Przemyślu,
Zespół Szkół Usługowo Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu,
Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu,
Teatr „Dwa Światy" przy SP nr 11 z oddziałami integracyjnymi w Jarosławiu,
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy NR 3 w Przemyślu,
Przemyska Rada Seniorów.

Patronat medialny:
Nasz Przemyśl,
Życie Podkarpackie,
TV Rzeszów,
Radio Rzeszów,
Telewizja Toya,
Nowiny,
 TV Podkarpacka.

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 15-09-2015 14:59
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 16-09-2015 08:53