6.4 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Opowieść o kresowych zdrojach.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów zapraszają na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie Łyk Naftusi. Opowieść o kresowych zdrojach w Niemirowie, Szkle, Lubieniu, Morszynie i Truskawcu,  6 września 2015, niedziela, godz. 17.00, Przemyśl, Pl. Berka Joselewicza 1.

Odkąd poza granicami Rzeczypospolitej znalazły się tysiące kresowych miast, miasteczek i wsi z powszechnej świadomości Polaków zniknęły ich nazwy, burzliwe dzieje, fascynujące postacie z nimi związane. Tak stało się też z modnymi niegdyś kresowymi uzdrowiskami, które pełniły rolę letnich salonów towarzyskich Galicji a potem II Rzeczypospolitej. Przypomni je, podczas spotkania w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. W programie m. in. opowieść o zdrojowych odkryciach Stefana Batorego i Jana Sobieskiego; niemirowskiej borowinie, morszyńskim Karlsbadzie i truskawieckiej Naftusi, zdrojowym savoir vivre i pułkowej orkiestrze; szulerach, koryntiankach, swawolach kuracjuszy i generałów; Jaroszach i Żydach w Truskawcu. Multimedialna prezentacja ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z epoki ze zbiorów autora. Zapraszamy!

Uwaga: Podczas spotkania można będzie nabyć liczne publikacje poświęcone Kresom!

łyk_naftusi.jpeg

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl