15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Informacja dotycząca I Kongresu Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego

W dniu 18 czerwca 2015 r. na Uniwersytecie Rzeszowskim odbył się I Kongres Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego.  

Organizatorami kongresu byli: Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Rzeszowie, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz komitet w składzie: przewodniczący – dr hab. prof. UR Wacław Wierzbieniec, sekretarz - Joanna  Elżbieta Potaczek członkowie: Zofia Domino, dr Dariusz Fudali, Szymon Jakubowski, Zofia Kostka – Bieńkowska, dr hab. prof. UR  Szczepan Kozak, dr Małgorzata Kutrzeba, Jakub Pawłowski, dr Paweł Róg, dr Andrzej Stankiewicz.

W przedsięwzięciu udział wzięło ponad 50 organizacji pozarządowych z terenu Podkarpacia. Kongres był okazją do zaprezentowania prowadzonej przez nie działalności, wymiany doświadczeń oraz wypracowania wspólnych założeń na przyszłość co do integracji stowarzyszeń, wspólnych działań, dążeń i rozwiązywania nurtujących te organizacje problemów.

 Celem Kongresu była również możliwość nabycia wiedzy i kompetencji z zakresu praw autorskich, praw wydawniczych, metodologii prowadzenia badań historycznych czy możliwości pozyskiwania funduszy na działalność statutową. Ponadto był  on okazją do promocji dziedzictwa kulturowo-historycznego Podkarpacia oraz zwrócenia uwagi na pamięć historyczną, jako podstawę kształtowania postaw patriotycznych i istotny łącznik przeszłości z współczesnością.

W ramach Kongresu wydany został biuletyn informacyjny o stowarzyszeniach regionalnych, które wzięły w nim udział, działających na terenie Województwa Podkarpackiego i prowadzonej przez nie działalności.

I Kongres Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego zapoczątkował pewien proces integracji tych organizacji na płaszczyźnie wspólnej organizacji przedsięwzięć, pozyskiwania funduszy czy współpracy z samorządami. Duże zainteresowanie Kongresem sprawiło, że będzie on przedsięwzięciem cyklicznym. Drugi Kongres Stowarzyszeń został zaplanowany na 12 maja 2016 r.

Organizatorzy pragną, aby okres między kongresami był obfity we współpracę między tymi organizacjami, aby stowarzyszenia wiedziały nawzajem o swojej działalności, wymieniały się informacjami o tym co robią, co zrobiły i co planują. Kongres byłby wówczas finałem ich wspólnej rocznej pracy.

Zdjęcia z Kongresu są dostępne pod adresem: http://1drv.ms/1JtLJl7

Zapraszamy także na stronę Kongresu: https://www.facebook.com/kongrespodkarpacie

 

PDFUczestnicy I Kongresu Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego.pdf
 

Opublikował: Robert Gawlik | Data publikacji: 21-08-2015 10:29
Modyfikował: Robert Gawlik | Data modyfikacji: 21-08-2015 10:36