Eger [Węgry]

Eger.png
W dniu 11 lipca 2003 r. w Egerze Prezydent Miasta Przemyśla i Burmistrz Miasta Eger podpisali Umowę Współpracy między tymi miastami.
Miasto Eger, z tysiącletnią historią, bohaterską przeszłością, wspaniałymi zabytkami, słynnymi winami i termalnymi kąpieliskami jest jednym z najbardziej znanych miast na Węgrzech. Położone jest w północno - wschodniej części Węgier pomiędzy górami Bükk i Matra w skierowanej na południe dolinie rzeczki Eger i liczy obecnie ok. 70 000 mieszkańców.
Miasto jest nie tylko stolicą Województwa Heves, ale również (od 1804 r.) stolicą Archidiecezji. Mimo że dokładna data utworzenia Egeru nie jest znana, wiadomo, że pierwszy król Węgier Święty Stefan (1000 - 1038) ustanowił tu biskupstwo w pierwszej dekadzie nowego tysiąclecia.
Już w XIII wieku rozpoczęto tu budowę twierdzy, która wzmocniła strategiczne znaczenie Egeru, jednak prawdziwą sławę miasto zdobyło w 1552 r. Wtedy to 2 000 żołnierzy dowodzonych przez Kapitana Ivtvana Dobo przez ponad miesiąc odpierało oblężenie 150-tysięcznych oddziałów tureckich, zmuszając ich w końcu do odwrotu i udaremniając tym samym dalszy marsz na Europę Zachodnią.

Turecka okupacja nie ominęła jednak miasta i podczas jej trwania (1596-1687) rozwijająca się początkowo gospodarka zaczęła podupadać i okres prosperity nie powrócił aż do XVIII wieku. Przyczynił się do niej hrabia Karol Eszterhazy, Biskupa Egeru, który sprawił, że wybudowano w Egerze nowe kościoły, klasztory, pałace, ratusz, również wtedy powstało barokowe centrum miasta w dużej mierze zachowane do dziś. Patronat biskupstwa nad sztuką zaowocował tym, że w końcu XVIII wieku Eger stał się nie tylko szóstym miastem na Węgrzech, ale również jednym z najważniejszych kulturalnych i edukacyjnych centrów w kraju.
Mimo że w 1804 r. Egerowi nadano status Arcybiskupstwa, znaczenie miasta zaczęło maleć i znalazło się ono poza głównym nurtem wydarzeń. Dopiero lata 60-te XX wieku przyniosły ożywienie i miasto stało się prawdziwą turystyczną atrakcją nie tylko dla Węgrów, ale też znacznej części Europy.
O Egerze myśli się przede wszystkim jako mieście historycznym. Ponad 170 znakomitych przykładów architektury z minionych kilku wieków zachowało się w niezmienionym stanie.
Jednak Eger to również dobre, mocne wina, gorące i lecznicze wody oraz żywe studenckie środowisko.
Miasto otoczone jest rejonem znanym z win. Przez ponad tysiąc lat region ten uprawia winnice i produkuje ten znakomity trunek, taki jak Egri Bikaver, Egri Leanyka i Medina. Niezliczona ilość piwnic winnych jest ciągle wielką turystyczną atrakcją. Najstarsza z nich ma ponad 400 lat, ale nowe są żłobione w zboczach gór do dziś.
Kolejne bogactwo tych okolic, gorące źródła odkryto w XV wieku. Wiele publicznych kąpielisk działało podczas okresu tureckiego; dwa z nich, Kąpielisko Pasha Arnaut i Tureckie, są odrestaurowane i wciąż czynne z uwagi na ich lecznicze właściwości. Obok kąpielisk znajduje się Publiczny Basen z 6 akwenami różnych rozmiarów, zasilany przez wiele źródeł. Jest położony w pięknym parku z chronionym drzewami i kwiatami.
Oprócz tych atrakcji, miasto oferuje mieszkańcom i turystom wiele corocznych programów, takich jak plenerowe festiwale, koncerty, występy tańca ludowego i nowoczesnego. Szczególnie znane są imprezy związane z winem, takie jak Święto Egri Bikaver w połowie lica i Egerski Festiwal Wina w połowie sierpnia. Polecamy również Egerski Festiwal Wiosenny (marzec), Festiwal w Barokowym Egerze (przełom lipca i sierpnia) oraz Festiwal Europejskich Orkiestr Wojskowych w czerwcu.

Opublikował(a):  Data publikacji: 31-05-2007 12:30 Modyfikował(a): Rafał Porada Data modyfikacji: 04-03-2015 19:59

Na skróty