Truskawiec [Ukraina]

truskawiec_png.png
TRUSKAWIEC - leży u podnóża Karpat na wysokości 350 – 400 m n.p.m. w czystej strefie ekologicznej wśród przepięknych lasów. To jeden ze starszych i unikalnych kurortów na Ukrainie i w Europie. Miasto ma kolejowe połączenie z Lwowem, Kijowem, Charkowem, Dniepropietrowskiem i Moskwą, a autobusowe z Lwowem Kamieńcem Podolskim, Czerniowcami, Iwano-Frankowskiem, Czortkowem, Żytomierzem, Kołomyją, Tarnopolem, Kiszyniowem, Przemyślem i Pragą.
Według ostatniego spisu, w mieście żyje ok. 22,5 tys. mieszkańców (z wypoczywającymi ok. 35 tysięcy).

W XIX wieku w Truskawcu odkryto kilka źródeł leczniczych. Oficjalnie miasto uznano za kurort w 1827 roku i wybudowano niewielki zakład wodoleczniczy i 4 domki dla gości. W drugiej połowie XIX wieku Truskawiec zaczął szybko się rozwijać, powstały nowe wille, hotele i pensjonaty. W 1911 r. kurort przeszedł w ręce spółki akcyjnej założonej przez Rajmunda Jarosza. Rozpoczął on prace zmierzające do jego europeizacji, a to przyciągało coraz więcej wypoczywających. Za osiągnięcia w rozwijaniu bazy medycznej, budownictwa i infrastruktury, Truskawiec nagrodzono Dyplomem I stopnia i Wielkim Złotym Medalem. I wojna światowa i okupacja miasta przez wojska rosyjskie na kilka lat zahamowała rozwój kurortu. Lata 20-te i 30-te charakteryzują się dynamicznym rozwojem. W 1923 r. przyjechało tam 6 tys. gości, w 1927 – dwa razy więcej, a w 1933 – 17 tysięcy. W 1938 r. na bazie prywatnych pensjonatów uruchomiono 8 sanatoriów na 1500 miejsc.
Po okresie kolejnej stagnacji w czasie okupacji hitlerowskiej, w roku 1947 kurort otrzymał status miasta, a w 1952 r. stał się kurortem wszechzwiązkowym. W 1990 r. powstały dwa ogromne kompleksy sanatoryjne: „Karpaty” i „Perła Podkarpacia”. W 1999 r. Truskawiec został uznany za uzdrowiskowe centrum Ukrainy. W 2001 r. Rada Ministrów Ukrainy nagrodziła Truskawiec Dyplomem II Stopnia w ogólnoukraińskim konkursie „Najlepiej urządzone miasto 2000 r.” Od 2002 r. miasto jest czynnym członkiem Międzynarodowej Federacji Kurortów FEMTEK. Rozwojowi miasta sprzyja też utworzona w 2000 r. specjalna strefa ekonomiczna (ponad 20 inwestycyjnych projektów o wartości 34 mln USD, przy czym 64 % to inwestycje zagraniczne). W ciągu 3 lat działania strefy utworzono 9 nowych przedsiębiorstw i 270 miejsc pracy.

W dzisiejszym Truskawcu znajduje się 19 sanatoriów i 20 pensjonatów oraz uzdrowiska dla dzieci. Oprócz tego kurort ma dwie pijalnie wód, polikliniki, miejską lecznicę, naukowe laboratoria, katedrę rehabilitacji Lwowskiego Medycznego Uniwersytetu i centra rehabilitacyjne. Klimat Truskawca jest typowy dla Karpat Wschodnich: dosyć ciepłe lato, stosunkowo łagodna zima, wczesna wiosna, sucha i ciepła jesień.

Szczególnym bogactwem Truskawca są podziemne wody mineralne z 14 naturalnym źródłami i złożami „górskiego wosku”. Najbardziej znana to "NAFTUSIA" polepszająca procesy trawienne w organizmie, sprzyjająca rozkruszaniu kamieni żółciowych, działająca przeciwzapalnie, obniżająca i przeciwdziałająca patologicznej sedymentacji kryształów soli, podwyższająca aktywność funkcji niektórych gruczołów wewnętrznego wydzielania, usuwająca radionuklidy z organizmu i zbędne produkty przemiany materii. Mineralne wody Truskawca mają też zastosowanie przy leczeniu górnych dróg oddechowych, w hydromasażu dziąseł, przy inhalacji, w irygacjach ginekologicznych, itp. Kwaśne kąpiele pomagają w leczeniu chorób systemu sercowo-naczyniowego, cukrzycy i zaburzeń przemiany materii.

Miasto ma trzy średnie szkoły, szkołę sztuk plastycznych, dom uczniowskiej twórczości, dziecięcą szkołę sportową, Wydział Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Drohobyczu, Podkarpacką filię Międzyregionalnej Akademii Zarządzania, centrum kulturalno – artystyczne „Truskawiec”. W Truskawcu znajdują się trzy muzea: jedyne na Ukrainie muzeum narodowego malarza Michaiła Biłasa, muzeum historii miasta oraz muzeum sztuki sakralnej diecezji samborsko – drohobyckiej.
Do dyspozycji wypoczywających jest Pałac Kultury im. T. Szwczenki, 13 klubów w sanatoryjnych zakładach, kinoteatr „Czerwona Kalina” z 3 salami widowiskowymi. Miejski centralny system bibliotek obejmuje bibliotekę dla dzieci i 3 dla dorosłych. Ponadto 17 bibliotek znajduje się w zakładach leczniczych.

Truskawiec ma podpisane umowy o współpracy z kilkoma polskimi miastami, dotyczące wymiany doświadczeń samorządowych, ekonomii, kultury, turystyki, ochrony środowiska.

Od 2 maja 2004 r. jest również partnerskim miastem Przemyśla.

Opublikował(a):  Data publikacji: 31-05-2007 12:30 Modyfikował(a): Rafał Porada Data modyfikacji: 04-03-2015 20:01

Na skróty