12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Kamieniec Podolski [Ukraina]

kamieniec_podolski.png
Kamieniec Podolski administracyjnie podlega obwodowi Chmielnickiemu. Ogólna powierzchnia miasta wynosi 2 634 ha. Miasto liczy ok. 107 tys. mieszkańców. Zbudowane zostało na osadnictwie staroruskim na kamienistej wyspie, otoczonej przez rzekę Smotricz. Znajdują się tutaj wspaniałe budowle w stylu późnego baroku, renesansu i klasycyzmu. Kamieniec słynie również z doskonałego systemu fortyfikacji obronnych. Miasto posiada 2 domy wczasowe, Ukrańskie Centrum Kultury oraz źródła wód mineralnych.

Na obszarze 25 ha rozprzestrzeniają się tutaj ogrody botaniczne założone w 1930r., w których znajdują się liczne zbiory dendrologiczne. Znajduje się tam 300 gatunków i form drzew i krzewów. Zbiór roślin zawiera około 1000 gatunków roślin z niemal wszystkich stref klimatycznych na świecie.

W Kamieńcu działają: Podolska Akademia Rolnicza i Kolegium Nauczycielskie. Miasto zajmuje 3 miejsce w Europie w ilości uczniów i studentów przypadających na 1 mieszkańca. Znajdują się tutaj 3 stadiony, 88 terenów sportowych, 18 strzelnic i 31 sal gimnastycznych.

10 grudnia 1997r. została podpisana oficjalna umowa o współpracy między Przemyślem i Kamieńcem Podolskim w dziedzinie kultury, oświaty, sportu, samorządności i rozwoju gospodarczego.

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl