-1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Lwów [Ukraina]

lwowski.png
Największy miejski ośrodek gospodarczy i kulturalno-naukowy w zachodniej części Ukrainy. Miasto założone przez księcia Daniela Halickiego i nazwane na cześć jego syna - Lwa. Pierwsza wzmianka dotycząca Lwowa pochodzi z roku 1256. Położony na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych książęcy Lwów już w XIIIw., stał się znaczącym ośrodkiem gospodarczym i politycznym. Po pierwszym rozbiorze Polski, Lwów został stolicą największego austriackiego kraju koronnego, siedzibą władz i sejmu galicyjskiego.

Dzisiejszy Lwów to prawie milionowa aglomeracja miejska. Ośrodek akademicki, siedziba filharmonii i opery, wielu teatrów, ośrodków i towarzystw kulturalnych.

Miasto uchodzi za jedno z najpiękniejszych zabytków architektury. Starówka miasta z zachowanymi kamieniczkami i kościołami z XV i XVI w. jest połączeniem wszystkich stylów w architekturze z wzorcowymi ich przykładami. Lwów jest świadectwem wiekowego przenikania się kultur: polskiej, ukraińskiej, ormiańskiej, żydowskiej.
Miasto położone jest na wzgórzach, wśród zieleni, wielu pięknych parków, pozostawia niezapomniane wrażenia na przybywających gościach.
Rada Miejska w Przemyślu w dniu 05.12.94r. podjęła uchwałę dotyczącą podpisania umowy o współpracy między Przemyślem i Lwowem. 10 czerwca 1995r. w Przemyślu nastąpiło uroczyste podpisanie umowy między miastami.

Opublikował:  | Data publikacji: 31-05-2007 12:27
Modyfikował: Rafał Porada | Data modyfikacji: 04-03-2015 19:55
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl