Okręg South Kesteven [Wielka Brytania]

South_Kesteven.png
South Kesteven jest regionem w środkowo-wschodniej Anglii i wchodzi w skład hrabstwa Lincoln. Jest oddalony ok. 20 mil na wschód od Nothingham i 90 mil na północ od Londynu.

Powierzchnia South Kesteven wynosi 933,1 km2. Ogólna liczba ludności regionu wynosi ok. 109 tys.W regionie znajdują się 4 miasta: Grantham, Stamford, The Deepings, Bourne.

South Kesteven jest regionem dynamicznie rozwijającym się. Jest to miejsce, gdzie w sposób doskonały udało się połączyć miejski i wiejski styl życia, dogodne miejsca pracy, warunki wypoczynkowe, rekreacyjne i rozrywkowe.

Największym miastem regionu jest Grantham (ok. 33 tys. mieszkańców), miejsce urodzin Margaret Thatcher. Istnieją tutaj aktywne kluby footballowe, krykieta i rugby, kryte pływalnie, sale gimnastyczne, siłownie, sauny oraz jedna z najnowocześniejszych w środkowo-wschodniej Anglii hala sportowa na 10 000 miejsc, w której odbywają się międzynarodowe zawody lekkoatletyczne. Do atrakcji turystycznych miasta Grantham należą m.in. St. Wulfram Church - kościół z oryginalnymi kolumnami normandzkimi, i z XVI - wieczną biblioteką oraz znajdujący się nieopodal Grantham House z końca XVIw., zbudowany z kamienia, otoczony malowniczymi ogrodami oraz wiktoriańska Wieża Zegarowa. Grantham jest miejscem urodzin Izaaka Newtona, co upamiętnia pomnik na Wzgórzu Św. Piotra.

W Stamford znajdują się szczególnie piękne, zabytkowe kamienice z czasów Średniowiecza. W zabudowę z tego okresu wkomponowane są budowle gregoriańskie, ozdobione misternymi metalowymi ogrodzeniami i emblematami. Znajduje się tam 5 średniowiecznych kościołów, XV - wieczny przytułek oraz fragmenty normandzkiego klasztoru. Do ciekawych miejsc można zaliczyć zespół dwóch małych miasteczek: Bourne i Deepings ze starymi młynami, klasztorami, kościołami i zajazdami, położonych malowniczo wśród grobli i rzek, otoczonych starymi lasami. Jednym z najstarszych budynków w Bourne jest kościół klasztorny Św. Piotra i Pawła, założony w 1138r.

W Okręgu South Kesteven na uwagę zasługuje także: Grimsthorpe Castle - historia tego zamku sięga XIIw. Jego południowo-wschodnia część, zwana wieżą Króla Jana datowana jest na lata 1199 - 1216. Zamek został gruntownie przebudowany w XVIII i XIXw. I przyjął styl barokowy i neogotycki. Jest otoczony pięknym parkiem i ogrodem. Belton House to budowla z XVIII w., zbudowana z jasnego kamienia na planie litery H. Jej wnętrze zdobią liczne drzeworyty, galeria portretów, zabytkowe meble.

30 listopada 1993r. została podpisana deklaracja współpracy między Okręgiem South Kesteven a Przemyślem. Obie strony zadeklarowały chęć nawiązania bliższych kontaktów na płaszczyznach: kulturalnej, ekonomicznej, edukacyjnej i sportowej. Oficjalna umowa o współpracy między Okręgiem South Kesteven a przemyślem została podpisana 27 października 1994r. Obie strony mają dążyć do bezpośredniej wymiany kontaktów i doświadczeń pomiędzy odpowiednimi instytucjami, zakładami przemysłowymi, organizacjami, szkołami i klubami, szczególnie w dziedzinie kultury i sztuki, nauki, szkolnictwa, wymiany młodzieży.

Opublikował(a):  Data publikacji: 31-05-2007 12:14 Modyfikował(a): Rafał Porada Data modyfikacji: 04-03-2015 19:54

Na skróty