Paderborn [Niemcy - Północna Nadrenia Westfalia]

paderborn.png
Paderborn liczy ok. 135 tys. mieszkańców
Powierzchnia miasta: ok. 180 km2
Jest położone między Niziną Mnsterlnder, Eggegebirge, Lasem Teutoburskim, a Westfalią Południową.

Pisana historia miasta zaczyna się w roku 777, kiedy król Franków Karol Wielki w czasach wojen saksońskich zebrał wszystkich zwierzchników swego państwa w zamku w Paderborn, celem odbycia pierwszego zgromadzenia frankońskiego na ziemi saksońskiej. 22 lata później w roku 799 gościem Karola Wielkiego w Paderborn był papież Leon III. Obaj utworzyli biskupstwo w Paderborn. W wyniku kilkumiesięcznych pertraktacji między Karolem Wielkim a papieżem Leonem III, utworzone zostało Cesarstwo Zachodnio-Rzymskie w oparciu o prawo kościelne. Paderborn stał się miejscem władców frankońsko-niemieckich w IX w..

Obecnie Paderborn jest regionalnym ośrodkiem administracyjnym, usługowym i handlowym oraz drugim po Bielefeldzie centrum we wschodniej Westfalii.
Paderborn posiada uniwersytet, na którym studiuje blisko 13 tys. studentów, seminarium duchowne, liczne instytuty naukowo-badawcze i szkoły zawodowe.

Odwiedzających Paderborn przyciągają liczne atrakcje turystyczne m.in.:

"Adam - und Eva Haus" - zabytek budownictwa z 1560r., dom o charakterystycznej konstrukcji szkieletowej - drewnianej, którego fasada zdobiona jest przepięknymi rzeźbami w drewnie. Mieści się tutaj Muzeum Historii Miasta .Ratusz z trzema wieżami z początku XII w., zbudowany w stylu renesansowym .Katedra z XIII w. z potężnymi wieżami w stylu romańskim.
"Heisingsches Haus" - dom patrycjuszowski z XVII w. Kościół "Abdinghofkirche", zbudowany w stylu romańskim w formie bazyliki z bliźniaczymi wieżami oraz trójnawową kryptą .Kościół Jezuicki, zbudowany w latach 1682-1692, najważniejszy kościół Zakonu Jezuickiego Północnych Niemiec .Zamek Neuhaus zbudowany w stylu renesansowym z przepięknym barokowym ogrodem, dawna siedziba biskupów.

Paderborn to także znaczący ośrodek kulturalny we wschodniej Westfalii. W dziewięciu muzeach można pogłębić swoją wiedzę o historii i kulturze, a w wielu galeriach dyskutować o sztuce tradycyjnej i współczesnej.
W Paderhalle - paderborniańskim centrum kultury, wystawiane są liczne sztuki klasyczne i kameralne. Odbywa się tu także wiele imprez rockowych, jazzowych i country.

Co roku w ostatnich dniach lipca obchodzone jest tutaj "Święto Liboriusza" - patrona miasta Paderborn. W związku z chrystianizacją Saksonii, w roku 836 sprowadzono do Paderborn relikwie Św. Liboriusza z francuskiego miasta Le Mans. Kościoły obydwu miast zawarły wówczas pakt "Wiecznej Przyjaźni", który zachował się do dziś. Stanowi on podstawę najstarszej przyjaźni między miastami w Europie. Od tego czsu datuje się współpraca partnerska między Le Mans i Paderborn.

Innymi miastami partneskimi Paderbornu są: Bolton (Anglia), Belleville (USA), Pamplona (Hiszpania), Debreczyn (Węgry). Również Przemyśl jest miastem partnerskim Paderborn. Oficjalna umowa o współpracy między Padeborn, a Przemyślem została podpisana 14 maja 1993r.

Opublikował(a):  Data publikacji: 31-05-2007 11:39 Modyfikował(a): Rafał Porada Data modyfikacji: 04-03-2015 19:52

Na skróty