14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

MROŻEK POWRACA W WIELKIM STYLU!

25 lipca br. zapraszamy na bardzo interesujące wydarzenie kulturalne w Przemyślu! "Sławomir Mrożek - Życie Warte jest Życia” to projekt niezwykłej mocy, kilka unikatowych elementów poświęconych Mistrzowi absurdu i satyry – nietuzinkowej postaci polskiej literatury XX wieku. Autorem projektu jest Paweł Chara, który przez ostatnie dwa lata życia Sławomira Mrożka miał nie tylko zaszczyt przebywać w jego najbliższym otoczeniu i obcować z jego niezwykłym umysłem, ale także pełnić obowiązki osobistego sekretarza Pisarza i być zarazem fotografem dokumentującym codzienność w najbliższym otoczeniu Mistrza. Przez ponad dwa lata pracy odwiedził wspólnie z nim szereg istotnych dla Pisarza miejsc, nie zdając sobie – przynajmniej wówczas – sprawy z tego jaką formę i znaczenie dla końcowych rezultatów projektu będą miały ich ówczesne działania. Odbył także wiele spotkań z prominentami oraz najbliższymi przyjaciółmi Pana Sławomira. Wszystko to zostało skrupulatnie zarejestrowane w formie subiektywnych obrazów fotograficznych oraz zapisków i notatek, a ostatecznymi efektami kilku lat tej wyjątkowej pracy są:

- Wielkoformatowa wystawa fotografii, prace pokazujące Mrożka na pograniczu światów – realnego i wewnętrznego, ukazującego Mistrza sam na sam ze sobą, dalekiego lub bliskiego.  Każdy portret to próba zgłębienia tego niezwykłego człowieka. Materiał ten w różnych odsłonach był jak dotąd prezentowany w wielu prestiżowych lokalizacjach w Polsce i w Europie (m. in. Krakowskie Przedmieście w Warszawie, Aleja Gwiazd w Sopocie, Reykjavik, Rzym).

- Książka – Album, wydawnictwo zawierające fotografie autorstwa Pawła Chary wykonane w trakcie realizacji projektu. Każda z fotografii opisana jest tekstem rzucającym absolutnie nowe światło na Mistrza. Jest to jednocześnie pozycja pełniąca formę katalogu wystawy, który poprzez odpowiednio zestawione w jedną całość obrazy tworzy wciągający i zarazem ekscytujący portret Mrożka. Niemal wszystko, co znajduje się w książce nigdy wcześniej nie było publikowane.

- Materiał audiowizualny w formie filmowej, pokazujący naturalne oblicze Mrożka w rozmaitych sytuacjach dnia codziennego. Materiał był zarejestrowany w trakcie realizacji projektu, jak też częściowo po jego zakończeniu.

Przemyska odsłona projektu odbędzie się 25 lipca 2015 r. o godzinie 17:30 na Rynku Starego Miasta. Zainauguruje ją wernisaż plenerowej wystawy fotografii, po którym przeniesiemy się do Przemyskiej Biblioteki Publicznej na wyjątkowe spotkanie z Autorem oraz pokaz specjalnie przygotowanego na tę okazję materiału audiowizualnego będącego oficjalną zapowiedzią powstającej obecnie produkcji filmowej poświęconej zmarłemu Pisarzowi. W trakcie spotkania zaprezentowane zostanie również wydawnictwo albumowe będące jednocześnie oficjalnym katalogiem wystawy. Będzie to doskonała okazja na zdobycie egzemplarza albumu wraz z osobistą dedykacją Autora.

Ale to jeszcze nie wszystko! Na deser proponujemy gratkę dla miłośników teatru z najwyższej półki – spektakl „Emigranci” Sławomira Mrożka rodem z Teatru Polskiego (premiera 6 czerwca 2015!) w reżyserii Piotra Cyrwusa z genialnymi odtwórcami tytułowych ról: Piotrem Cyrwusem i Szymonem Kuśmidrem. Na to wydarzenie zapraszamy na godzinę 20.00 do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, również tam można kupić bilety).

I jeszcze kilka słów na temat autora projektu. Paweł Chara – jedyny fotograf z Europy stale współpracujący z magazynem  „China National Geographic”. Regularnie publikuje m.in. w Magazynie „Poznaj Świat”, Tygodnikach: „Przekrój”, „Polityka”, Tygodniku Powszechnym i wielu innych wydawnictwach. Jest wykładowcą prestiżowej szkoły Fotografii Akademii Nikona oraz jedną z twarzy programu nIKONY Fotografii. Jego zdjęcia wykonane w trakcie realizacji projektu „Chiny – w Krainie Mao” znalazły się na okładce magazynu „China National Geographic Traveller”. Autor trzech albumów fotograficznych: "Dolina Myśli", "Magia Przyrody", "Warto wracać", oraz kilkudziesięciu prac zbiorowych, prezentowanych w kraju i za granicą. Od 2010 roku mentor i artystyczny opiekun Rzeszowskiej Akademii Fotografii. Prezes Fundacji im. Sławomira Mrożka.

Projekt „Sławomir Mrożek – Życie Warte jest Życia” zaistniał w Przemyślu dzięki współpracy z Rzeszowską Akademią Fotografii. Partnerami podkarpackiej odsłony wydarzenia są: Województwo Podkarpackie, Miasto Przemyśl, Fundacja im. Sławomira Mrożka, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Przemyska Biblioteka Publiczna oraz Alma – Klub Konesera. Sponsorem projektu jest Autorud Rzeszów – Autoryzowany Dealer Volkswagen. Sponsorem strategicznym jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

 

 

Opublikował: Grzegorz Karnas | Data publikacji: 20-07-2015 10:54
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 20-07-2015 11:30