37 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

UWAGA NA BARSZCZ SOSNOWSKIEGO!

 

W związku z pojawieniem się na terenie Miasta Przemyśla przy starej cegielni występowania groźnego chwastu – Barszcz Sosnowskiego, zwracamy się do mieszkańców naszego Miasta z prośbą o przekazywanie informacji dotyczących przypadków pojawienia się tego groźnego chwastu. Roślina ta w polskich warunkach może dorastać do 4 metrów wysokości, liście duże pierzastodzielne, dolne trójkątnego kształtu (podobne do łopianu). Kwiaty na wysokich łodygach zebrane w gęsty, duży baldach koloru białego.

 

barszcz3.jpeg

ZAGROŻENIA

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, a dodatkowe włoski na liściach i łodygach wydzielają substancje parzące. Parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Kontakt z tymi roślinami powoduje zapalenia skóry, powstawanie pęcherzy, nie gojące się rany i długo nie znikające blizny oraz zapalenie spojówek. Działanie to jest szczególnie niebezpieczne dla alergików oraz dzieci. Te niebezpieczne cechy powodują konieczność intensywnego zwalczania tej rośliny. 

barszcz sosnowskiego.jpeg

ZWALCZANIE

Metoda mechaniczna jest najprostszym sposobem zwalczania tej rośliny. Najskuteczniejsze jest niszczenie jesienią roślin jednorocznych. Najbardziej powszechną i skuteczna metodą jest jej wykaszanie. Na ogół w ciągu jednego sezonu potrzebnych jest od 2 do 4 zabiegów koszenia. Zabieg wykaszania należy wykonywać jak najbliżej ziemi. Zabiegi te koniecznie należy wykonywać przed owocowaniem, a najkorzystniej tuż przed lub w trakcie kwitnienia. Zalecane jest połączenie metod zwalczania tj. wykaszanie z zabiegiem chemicznym. Zabieg chemiczny wykonywać herbicydami zawierającymi glifosat np. Roundup 360SL. Oprysk należałoby wykonać na nowo odrastające części zielone rośliny po skoszeniu.

OSTRZEŻENIE

Przed przystąpieniem do zabiegu należy ochronić skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej  w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych, w tym rękawice z długimi rękawami. Materiały z włókien naturalnych (bawełniane, lniane) wchłaniają sok i są penetrowane przez włoski roślin. Chronić należy także oczy, zakładając gogle, ewentualnie okulary. Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin. Nie należy czekać na reakcję organizmu tylko bezzwłocznie poradzić się lekarza.

barszcz 2.jpeg

 

Wszelkie sygnały nt. występowania barszczu sosnowskiego należy zgłaszać do Straży Miejskiej w Przemyślu, tel.: 16 676 70 70, 986, administracja@smprzemysl.pl

 

 

 

 

 

Opublikował:  | Data publikacji: 15-07-2015 11:21
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 15-07-2015 11:26