Obchody 10-lecia Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK i IX Święto Zamku Kazimierzowskiego

Cztery dni wypełnione „po brzegi” atrakcjami to obraz obchodów 10-lecia Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Rumakami, które ciągnęły karetę z jubileuszową galą były: „Ogrody Poetów” w ramach XVIII Przemyskiej Wiosny Poetyckiej oraz IX Święto Zamku Kazimierzowskiego. Aby zachować równowagę pomiędzy wierzchowcami, wprowadzono dla stabilizacji jeden wspólny dzień podróży, był nim piątek 19 czerwca 2015 r. Po przybyciu do stacji końcowej i krótkim odpoczynku, z pełnymi kuframi pomysłów PCKiN ZAMEK wsiada już teraz do nowego powozu, który odjeżdża w stronę kolejnych jubileuszy.

Dziesięcioletnia działalność Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK odbiła się szerokim echem w całym kraju. Gratulacje przesyłane były od wielu znamienitych osób i instytucji. Wśród składających wyrazy uznania była Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, która napisała „…Obchodzony w tym roku jubileusz Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki to wydarzenie szczególne. Jesteście Państwo najmłodszą instytucją Przemyśla, która w ciągu zaledwie kilku lat stała się ważnym punktem na kulturalnej mapie miasta. Proszę przyjąć wyrazy uznania za 10 lat wytężonej pracy na rzecz edukacji kulturalnej, działalności artystycznej i naukowej…” Gratulacje przesłali jeszcze m.in.: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Posłowie na Sejm RP Piotr Tomański i Marek Rząsa, Prezydent Przemyśla Robert Choma, Dyrektor Przemyskiej Biblioteki Publicznej dr Maciej Waltoś, Prezes Zarządu Teatru „Fredreum” Krystyna Maresch-Knapek, Prezes Stowarzyszenia Profilaktyki i Wspierania Rozwoju Osobowości Dzieci i Młodzieży „Wzrastanie” Alicja Sabatowska.


IX Święto Zamku Kazimierzowskiego, które odbywało się w dniach 19 – 21 czerwca to druga impreza uświetniająca 10-lecie bicia kulturalnego serca Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Od tradycji do współczesności” i obfitowała – jak wszystkie poprzednie – w ogromną ilość atrakcji.

Aby oddać pełny obraz tego wydarzenia najlepiej wymienić wszystkie elementy składowe chronologicznie. Jako pierwsze odbyło się otwarcie wystawy pokonkursowej Dorocznej Nagrody im. M. Strońskiego połączone z wręczeniem nagród laureatom. Główną nagrodę otrzymał przemyski artysta plastyk Jerzy Cepiński. Tuż przed oficjalnym otwarciem, w Galerii Zamek został pokrojony okolicznościowy, pięknie przystrojony tort. W słodkim poczęstunku udział wzięli m.in.: Prezydent Miasta Robert Choma, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Robert Bal, Przewodniczący Komisji Kultury Rady Miejskiej Tomasz Kuźmiek, Radny Rady Miejskiej Jerzy Krużel oraz Radny Rady Miejskiej Stanisław Surma.

 

Uroczystość oficjalnego otwarcia rozpoczęła się od premierowej projekcji filmu poświęconego w całości dziesięcioletniej działalności Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Film zrealizowany został na zlecenie PCKiN ZAMEK przez red. Jana Miszczaka. Po projekcji, na scenie, Dyrektor Renata Nowakowska wręczała przyjaciołom Zamku podziękowania i Akty Nadania Godności Przyjaciela Zamku. Wśród wyróżnionych był Prezydent Przemyśla Robert Choma, który otrzymał Honorowy Medal Wdzięczności nr 1. Zaraz po tym, na scenie plenerowej, która rozłożona została na zamkowym dziedzińcu odbył się koncert Orkiestry Teatru Narodowego ze Lwowa pod dyrekcją Bohdana Moczurada. Gościnnie z Orkiestrą wystąpiła przemyska śpiewaczka Renata Johnson-Wojtowicz. Tego dnia do końca na Zamku królowała muzyka. Na scenie głównej, w budynku odbyły się jeszcze dwa koncerty.  Sagittarius Blues Group oraz gwiazdy wieczoru Renaty Przemyk z zespołem.

Niedzielna część Święta Zamku rozpoczęła się od Mszy Świętej w intencji pracowników PCKiN ZAMEK w Bazylice Archikatedralnej. Mszę muzycznie odprawił Przemyski Młodzieżowy Chór kameralny „VOX Iuventum”. Popołudniową cześć imprez rozpoczął kolorowy korowód trasą Rynek – Zamek Kazimierzowski z udziałem uczestników Festiwalu Brave Kids i zespołów artystycznych biorących udział w Święcie Zamku. Zaraz po tym nastąpiło otwarcie Biesiady Rycerskiej czyli gry i zabawy plebejskie, w tym samym czasie odbywały się również występy artystyczne grup Festiwalu Brave Kids. Bardzo lubianą częścią każdego Święta Zamku są prezentacje rycerskie. W tej edycji odbył się Turniej o miecz Króla Kazimierza, była to inscenizacja historyczna Pracowni Rekonstrukcji Historycznych SCUTUM. Dla melomanów na sali widowiskowej wystąpiła Przemyska Orkiestra Kameralna pod kierunkiem Piotra Tarcholika.

 

Bardzo ważną częścią tego dnia było uroczyste otwarcie nowej przestrzeni wystawienniczej „Dwie Baszty” w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otwarcia dokonali: Wiceprezydenci Miasta Przemyśla Grzegorz Hayder i Janusz Hamryszczak oraz Przewodniczący Komisji Kultury Rady Miejskiej Tomasz Kuźmiek. Na zakończenie, przemyscy trębacze wykonali serenadę dla zamku. Ponadto przez cały czas trwania biesiady zamkowej odbywało się wiele innych działań. Były to m.in.:  kiermasz sztuki ludowej, warsztaty: plastyczne, wyplatania z jutowego sznurka, garncarskie – ginące zawody, lepienie z gliny na kole nożnym, gry i zabawy rycerskie, malowanie twarzy.

Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 25-06-2015 12:40 Modyfikował(a): Witold Wołczyk Data modyfikacji: 07-07-2015 12:56

Na skróty