30 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Mija 35 lat od historycznego rejsu.

35 lat temu, 20 maja 1980 roku do portu w Gdyni zawinął "Dar Przemyśla", którym kapitan Henryk Jaskuła samotnie, bez zwijania do portów, opłynął Ziemię. W dniu jubileuszu tego historycznego wydarzenia kapitana w jego przemyskim domu odwiedził Prezydent Miasta Robert Choma.

Kapitan Henryk Jaskuła to Przemyślanin i Honorowy Obywatel naszego miasta, wyróżniony w 2013 roku Super Kolosem, czyli najważniejszą polską nagrodą podróżniczo - eksploatacyjną właśnie za swoje dokonanie sprzed 35 lat, a także niezłomność w walce o utrzymywanie wysokich standardów etycznych.

Gratulując i składając życzenia Prezydent Robert Choma stwierdził: 35 lat po zakończeniu Pana rejsu dookoła świata Przemyślanie pamiętają o tym wielkim wydarzeniu i są dumni, że bohater pokonujący morze samotnie przez blisko rok, jest mieszkańcem naszego Miasta. W dniu Jubileuszu zakończenia rejsu składam Panu kapitanowi w imieniu swoim i mieszkańców wyrazy szacunku i życzę wiele zdrowia, czasu i siły do rozwijania swoich pasji, których wiem, że nie brakuje. (...) Na swój skromny sposób chcemy podziękować za ten życiowy wzór i emocje, jakich byliśmy świadkami 35 lat temu – proszę więc pozwolić razem z panem cieszyć się tym Jubileuszem.

kpt_Jaskuła.jpeg

Przemyscy żeglarze i sympatycy żeglarstwa postanowili uczcić ten dzień odsłaniając tablicę upamiętniającą rejs i kapitana Henryka Jaskułę. Sami zebrali niezbędny materiał, ufundowali jej wykonanie i wmurowanie w bruk przemyskiego Rynku Starego Miasta. miejsce nie jest przypadkowe - to tutaj mieszkańcy Przemyśla 35 lat temu witali powracającego po samotnym rejsie kapitana. Tablicę odsłonili przedstawiciele trzech przemyskich klubów żeglarskich wraz z Prezydentem Miasta Robertem Chomą, w obecności harcerzy i harcerzy z drużyny żeglarskiej oraz mieszkańców miasta.

 

 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 20-05-2015 15:06
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 20-05-2015 19:45