Rzeszowski Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na spotkania w maju.

Rzeszowski ZUS zaprasza w maju mieszkańców Podkapacia na kilka wydarzeń organizowanych przez Społeczną Podkarpacką Akademię Najlepszych Praktyk (SPANP).

Leżajsk - 18 maja

SPANP zaprasza osoby bezrobotne na szkolenie!

Społeczna Podkarpacka Akademia Najlepszych Praktyk, czyli popularny SPANP zaprasza na szkolenie „ABC dla rozpoczynających pozarolniczą działalność gospodarczą”, które odbędzie się 18 maja br. w Leżajsku, w Muzeum Ziemi Leżajskiej, początek godzina 11.00. Szkolenie skierowane jest do osób bezrobotnych, które zamierzają rozpocząć wykonywanie działalności gospodarczej.

W programie wyjaśnień udzielać będą przedstawiciele: Urzędu Miasta w Leżajsku, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie, Urzędu Skarbowego w Leżajsku, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Leżajskiego Stowarzyszenia Rozwoju.

Szkolenie jest bezpłatne i będzie prowadzone zarówno w formie wykładów jak i prezentacji.


W rzeszowskim ZUS

Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych

Wzorem lat ubiegłych, w środę, 20 maja br., Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie organizuje „Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych”. Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie informacji o prawach osób niepełnosprawnych w obszarze zagadnień z zakresu ubezpieczeń społecznych, rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz aktywizacji zawodowej.

 

Jest to akcja informacyjna organizowana już od kilku lat. Jej idea polega na tym, aby ułatwić osobom niepełnosprawnym dotarcie do informacji, po które muszą na ogół zgłaszać się do wielu instytucji, nieraz zlokalizowanych w różnych, często odległych od siebie częściach miasta. Natomiast dzięki tej akcji będą mogły w jednym miejscu dowiedzieć się wszystkiego na temat praw osób niepełnosprawnych w zakresie ubezpieczeń społecznych, rehabilitacji zawodowej i społecznej, przysługujących świadczeń i dotacji, a w razie potrzeby - poprosić o wyjaśnienia i rady.

 

W środę, 20 maja 2015 r., w godzinach od 9.00 do 14.00 wszyscy zainteresowani, którzy odwiedzą rzeszowski Oddział ZUS (Al. Piłsudskiego 12, sala konferencyjna 2B), będą mogli skorzystać z porad ekspertów. Na stanowiskach eksperckich pełnić będą dyżur pracownicy z: Podkarpackiego Oddziału PFRON, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie, Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta Rzeszowa, Powiatowego Urzędu Pracy, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Podkarpackiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Wśród ekspertów nie zabraknie także reprezentantów rzeszowskiego Oddziału ZUS. Na zorganizowanym forum ekspertów, zainteresowani otrzymają wszystkie informacje na temat ubezpieczeń społecznych, w tym zasad wypełniania i kompletowania dokumentów oraz możliwości zatrudniania osób niepełnosprawnych w Zakładzie.

Eksperci będą udzielać informacji dotyczących świadczeń z ubezpieczeń społecznych, doradzą jak efektywnie szukać pracy i optymalnie przygotować się do procesu rekrutacji. Można także będzie założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) - portalu internetowym, który jest dogodną formą kontaktu z ZUS i dostępu do indywidualnych danych zaewidencjonowanych w Zakładzie.

Tradycyjnie już na specjalnie przygotowanej wystawie zaprezentują swoje prace plastyczne uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Dla osób, które 20 maja br. odwiedzą rzeszowski ZUS przygotowaliśmy najnowsze wydanie Informatora dla Osób Niepełnosprawnych z przydatnymi informacjami i wyjaśnieniami opracowanymi w przystępnej formie.

Dzień Otwarty w jednostkach terenowych ZUS

W jednostkach terenowych rzeszowskiego Oddziału ZUS (Stalowa Wola, Mielec, Leżajsk, Tarnobrzeg, Przeworsk, Przemyśl, Jarosław, Lubaczów) 20 maja br. pełnić będą dyżur eksperci z ZUS wraz z zaproszonymi gośćmi.

W zależności od tego, czy placówka współpracuje z działającymi na jej terenie organizacjami wspierającymi osoby niepełnosprawne ich eksperci będą w tym dniu pełnić dyżur. Ciekawie zapowiada się wystawa prac podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy z Jelnej i Sarzyny, którą można będzie obejrzeć w Inspektoracie w Leżajsku.


Niedziela 31 maja 2015 r.

Rzeszowskie Urzędy dla mamy i dziecka

Po dobrych doświadczeniach z roku ubiegłego Społeczna Podkarpacka Akademia Najlepszych Praktyk już po raz drugi przyłącza się do imprezy organizowanej przez  Caritas Diecezji Rzeszowskiej - Bądźmy razem.

 ●czekamy na Państwa na rzeszowskim rynku w niedzielę, 31 maja br. ●w godzinach od 12 do 17 eksperci: ZUS, NFZ, KRUS, PIP, UM, MOPS, URZ pomogą, doradzą, podpowiedzą ●otrzymacie informacje ważne dla rodziny● porady prawne ●dostęp do PUE (ZUS) i ZIP (NFZ)

 

Osoby, które odwiedzą namiot opatrzonym napisem SPANP otrzymają wyczerpujące  informacje na temat: - „Prawa i świadczenia przysługujące rodzicom w związku z urodzeniem lub przyjęciem dziecka na wychowanie” oraz z programami: samorządu Miasta Rzeszowa pn. „Rodzina Wielodzietna 3+; Rodzina Zastępcza” i rządowym „Karta Dużej Rodziny”. Zainteresowani otrzymają również bezpłatne materiały informacyjne i ulotki.

 

W namiocie opatrzonym napisem SPANP

●otrzymacie Państwo informacje ważne dla rodziny

● porady prawne

●dostęp do PUE (ZUS) i ZIP (NFZ)

O co można pytać?

Rodzice oraz opiekunowie prawni, ubezpieczeni w ZUS, KRUS oraz osoby bezrobotne, zarejestrowane w PUP mogą uzyskać informacje o prawach i świadczeniach przysługujących rodzicom w związku z urodzeniem lub przyjęciem dziecka na wychowanie.

SPANP zawsze pomoże!

Społeczna Podkarpacka Akademia Najlepszych Praktyk (SPANP) powstała w grudniu 2013 r. z inicjatywy rzeszowskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych .

◙ Jej działalność opiera się na współpracy pomiędzy instytucjami, organizacjami, podmiotami realizującymi zadania publiczne oraz prowadzącymi projekty na rzecz społeczności lokalnej i regionalnej.

◙ W ramach SPANP współpracują partnerzy z urzędów administracji rządowej, organów samorządu terytorialnego, instytucji i organizacji państwowych, uczelni wyższych, szkół średnich, fundacji, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych działających na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych, przedsiębiorców i organizacji ich zrzeszających.

◙ W działalność SPANP wpisane są działania o charakterze edukacyjnym oraz aktywizacyjnym.

Zapraszamy do spotkania z ekspertami SPANP. Zapraszamy na rzeszowski Rynek, aby rodzinnie spędzić niedzielę.

 

 

Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 18-05-2015 14:35

Na skróty