11 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Majówka w Twierdzy Przemyśl

Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl przyłączył się do ogólnopolskiej akcji Dni Otwarte Funduszy Europejskich w ramach której w dniach od 8 do 9 maja br. udostępnił wybrane  obiekty objęte projektem pn „Zagospodarowanie zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl w celu udostępnienia dla turystyki kulturowej, etap I” współfinansowanym ze środków  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

 

 

Akcja, którą zatytułowano „Majówka w Twierdzy Przemyśl” cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Fachowo przeprowadzona lekcja historii w wykonaniu przewodników PTTK w Przemyślu, przedstawicieli Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka,  Wiesława Sokolika oraz członków stowarzyszenie III Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im. Ks. Kinskyego w Przemyślu, którzy prezentowali się w umundurowaniu z epoki, a także smak pieczonej na ognisku kiełbasy przyciągnęły na teren obiektów fortecznych zarówno mieszkańców regionu przemyskiego jak i turystów z  Polski.

Akcja popularyzującą i promująca fundusze europejskie została przeprowadzona w dwóch dniach. W piątek, 8 maja br. została zorganizowana lekcja plenerowa w „Zielonej Klasie” w Stubnie, będącej częścią infrastruktury powstałej w ramach ścieżki historyczno – przyrodniczo – dydaktycznej Stubno – Starzawa- Kalników. Nauczyciele Zespołu Szkół w Stubnie Pani Barbara Jaroch- Kohut i Pani Beata Radio, na terenie Szkoły oraz  „Zielonej Klasy” zorganizowały dla wszystkich zwiedzających wystawę występujących licznie na terenie gminy Stubno bocianów oraz chronionej szachownicy kostkowatej, a także opracowały prezentację multimedialną zatytułowaną „Zabytki historyczne i ciekawostki przyrodnicze Gminy Stubno”, przedstawiającą walory tejże gminy. Ponadto dla uczniów szkoły zostały przeprowadzone konkursy historyczne i plastyczne.

W sobotę, 9 maja br. turyści zwiedzali forty: Fort XV Borek, Fort VIII Łętownia, Fort XI Duńkowiczki, natomiast w  Przemyślu obiekty forteczne znajdujące się na trasie biegnącej od Bramy Sanockiej Dolnej przez obiekt forteczny Brama Sanocka Górna do Bramy na Zniesieniu. Na Forcie XI Duńkowiczki można było obejrzeć wystawę plenerową dotyczącą realizowanego przez Związek Gmin Fortecznych projektu.

 

 

Opublikował: Rafał Porada | Data publikacji: 11-05-2015 15:26
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 11-05-2015 15:26