13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Jubileusz 35-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”

35 LAT MINĘŁO
Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” to marka, która rozpoznawana jest nie tylko w kraju, ale i za granicą, gdzie wielokrotnie z dużym powodzeniem występował. 35 lat istnienia jest dużym wydarzeniem oraz okazją do podsumowań i podziękowań. Uroczystości z tym związane zorganizowane zostały z dużym rozmachem.


Przed wejściem na salę widowiskową Zamku Kazimierzowskiego, w foyer, na wszystkich którzy przybyli na jubileuszowy koncert czekały przedstawicielki marki AVON, które prezentowały produkty tej firmy i na życzenie wykonywały makijaż.

Uroczystość na scenie rozpoczęła się od występu tanecznego grupy reprezentacyjnej, ale zaraz po tym nastąpiła tak zwana część oficjalna. Wszystkich widzów przywitał prowadzący galę Jan Miszczak i poprosił na scenę Zastępcę Prezydenta Miasta Przemyśla Grzegorza Haydera, Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu Roberta Bala oraz Przewodniczącego Komisji Kultury Rady Miejskiej w Przemyślu Tomasza Kuźmieka. Pierwszym „elementem” tej części było wręczenie honorowych odznak Zasłużony dla Kultury Polskiej. Z rąk Zastępcy Prezydenta Grzegorza Haydera otrzymali je: choreografowie ZPiT „Przemyśl” Marek Kozak i Piotr Jop, a także tancerze ZPiT „Przemyśl” Krystyna Mazur i Józef Pawlus. Po odznaczeniach przyszła kolej na gratulacje i podziękowania dla Kierownika ZPiT „Przemyśl” Lucyny Rudawskiej za długoletnią, owocną pracę. Kolejno składali je: w imieniu Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy (wraz z nagrodą pieniężną) Zastępca Prezydenta Grzegorz Hayder, Przewodniczący Komisji Kultury Rady Miejskiej w Przemyślu Tomasz Kuźmiek, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Robert Bal, Poseł na Sejm RP Marek Rząsa i Wicestarosta Powiatu Przemyskiego Marek Kudła.

Po bardzo miłej części oficjalnej nastąpiła część taneczna. Zaprezentowany został dorobek artystyczny w postaci ogromnych umiejętności tancerzy, od najmłodszych - kilkuletnich, do najstarszych – tak zwanych oldbojów, którzy swoim wigorem wywoływali zachwyt i ogromne uznanie. Bardzo licznie zgromadzona publiczność nagradzała gromkimi brawami wszystkie tańce, bez wyjątku. Przemyskiej publiczności przypomniała się również Kapela Bałkańska, która była kiedyś częścią integralną ZPiT „Przemyśl”. 

Artystycznym gościem specjalnym tego wieczoru był Jan Karpiel Bułecka wraz z zespołem. Podczas swojego występu wspominał jak to przed dwudziestu laty przyjechał do Przemyśla i wraz ze swoimi przyjaciółmi z zespołu uczył góralskich tańców tancerzy ZPiT „Przemyśl”. Tak więc dla przemyślan Jan Karpiel Bułecka poza tym, że jest artysta śpiewającym, stal się też artystycznym świadkiem dokonań przemyskich tancerzy.

Już – prawie – na koniec części artystycznej na scenie pojawiła się Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska. Szefowa instytucji, w skład której wchodzi ZPiT „Przemyśl” gratulowała tanecznych dokonań i życzyła dalszych sukcesów wszystkim osobom związanym z Zespołem Pieśni i Tańca „Przemyśl”.

Słodkim – w dosłownym tego słowa znaczeniu – zakończeniem jubileuszowego wieczoru na Zamku Kazimierzowskim był okolicznościowy, pięknie przystrojony tort. Tancerze oraz znamienici goście delektowali się jego smakiem w reprezentacyjnej Sali Kominkowej.

tekst i zdjęcia: Tomasz Beliński

 

 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 05-05-2015 11:41
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 05-05-2015 11:44