8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - fotorelacja

Przemyskie obchody 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła Msza Święta Bazylice Archikatedralnej w intencji Ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej WP, pocztów sztandarowych, Orkiestry i Chóru Magnificat. Po nabożeństwie zgromadzeni przeszli na pobliskie wzgórze zamkowe, pod kamień upamiętniający wydarzenia z 1791 roku.

Po ceremoniale wojskowym, odśpiewaniu hymnu i podniesieniu flagi ze swoimi wystąpieniami okolicznościowymi zwrócili się do mieszkańców Poseł na Sejm RP Piotr Tomański, który odczytał list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Poseł na Sejm Marek Rząsa, Senator RP Andrzej Matusiewicz oraz Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma. Tradycją stało się już, że w tym dniu swoje przyrzeczenie strzeleckie składają uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego należący do Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Po złożeniu wiązanek kwiatów przez delegacje, dalsze obchody przeniosły się do sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego, gdzie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Przemyślu, którą poprowadził Wiceprzewodniczący Robert Bal.

Uroczysta sesja była okazją do wręczenia nagród i wyróżnień dla osób, które wykazały się szczególnymi dokonaniami i zaangażowaniem.

Na wniosek Prezydenta Miasta Minister Sportu i Turystyki przyznał sześciu osobom odznaki „Za zasługi dla sportu”:

- Złotą odznakę otrzymał Kazimierz Korecki,

- Srebrną odznakę otrzymali Stanisław Fedorcio i Piotr Kroczek,

- Brązową odznakę otrzymali Tomasz Bandrowicz, Piotr Pająk i Daniel Puchalski.

W trakcie sesji wręczona została także Doroczna Nagroda Miasta Przemyśla, którą otrzymał w tym roku Piotr Szelążek, a tego aktu dokonał Prezydenta Robert Choma.

Nagród i wyróżnienia zostały także przyznane w dziedzinie kultury fizycznej i sportu, a otrzymali je:

- Uczniowski Klub Sportowy „Gim Baskets 2”,

- Stowarzyszenie Rozwoju Sportu „Przemysl”,

- Dariusz Stańko z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Aktywna Piątka”,

- Maria Sugier z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Tempo 5”,

- Uczniowski Klub Sportowy „15”,

- Martyna Stachniak z Miejskiego Ludowego Klubu Sportowego „Nurt”.

Swoje dyplomy mistrzowskie wręczył także Cech Rzemiosł Różnych - w jego imieniu dokonał tego Starszy Cechu Janusz Bator.

Spotkanie zakończył krótki koncert chóru Vox Iuventum, po batutą laureata Dorocznej Nagrody Miasta Przemyśla Piotra Szelążka.

 

 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 05-05-2015 09:38
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 05-05-2015 10:35