10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Obwodnica Przemyśla oficjalnie otwarta

naglowek.png

W czwartek 30 kwietnia br. odbyło się oficjalne otwarcie drugiej części obwodnicy miasta Przemyśla, która połączyła ul. Lwowską z ul. Słowackiego. Przybyłych na to wydarzenie powitał Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla, który w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania drogi projektantom, wykonawcy, parlamentarzystom. Podziękował również mieszkańcom za dzielne znoszenie uciążliwości związane z budową drogi. Prezydent podczas dzisiejszego wydarzenia miał nożyce, którymi kilka lat temu przecinał wstęgę podczas otwarcia pierwszej części drogi obwodowej. Stwierdził, iż – jest to symbol szczęścia, wierzę że za dwa lata tymi nożyczkami będę mógł przeciąć wstęgę podczas otwarcia przejścia granicznego Malhowice Niżankowice.

 

 

W wydarzeniu udział wzięli zaproszeni goście, a wśród nich: Zbigniew Rynasiewicz Sekretarz w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Małgorzata Chomycz-Śmigielska Wojewoda Podkarpacki, Maria Kurowska Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Panowie Marek Sobiecki oraz Mario Serrano Villate reprezentujący firmę POL-AQUA, Parlamentarzyści, Radni Sejmiku Województwa, Radni Rady Miejskiej, Harcerze, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy. Gościem specjalnym uroczystości był pan Roman Heil syn Harcmistrza Edwarda Heila, którego imię nosi jeden z odcinków nowej obwodnicy Przemyśla. 

Parlamentarzyści

Zbigniew Rynasiewicz Sekretarz w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju na ręce prezydenta złożył gratulacje za wzorową realizację tego przedsięwzięcia inwestycyjnego. Dodał, iż jest to jeden z przykładów na efektywne wykorzystywanie funduszy na realizację inwestycji infrastrukturalnych. Małgorzata Chomycz-Śmigielska Wojewoda Podkarpacki w swoim wystąpieniu podkreśliła, iż dzięki tej drodze tereny inwestycyjne miasta Przemyśla stały się jeszcze bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Życzyła Przemyślowi inwestycji, która przysporzy wielu nowych miejsc pracy. Wojewoda zapewniła o stale trwających pracach związanych z budową przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice.

Podczas nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Przemyślu w 20 kwietnia br. radni Rady Miejskiej podjęli uchwały na mocy, których nazwane zostały zarówno ronda, jak i odcinki ulic otwartej w dniu dzisiejszym obwodnicy Przemyśla.

Nowe nazwy ulic, rond i wiaduktu:

  • Rondo w ulicy Lwowskiej – Rondo Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
  • Droga biegnąca od Ronda Prezydenta Lecha Kaczyńskiego do ulicy Topolowej – aleja Żołnierzy Wyklętych
  • Droga biegnąca od ul. Topolowej do wiaduktu nad torami - aleja Harcmistrza Edwarda Heila
  • Wiadukt nad torami kolejowymi  - Wiadukt im. bł. ks. Bronisława Markiewicza
  • Droga biegnąca od Wiaduktu im. bł. ks. Bronisława Markiewicza do ronda w ul. J. Słowackiego – aleja Romana Dmowskiego
  • Rondo zlokalizowane w ul. J. Słowackiego – Rondo abpa Ignacego Tokarczuka

Całkowita długość drogi obwodowej wynosi niespełna 4 km, a koszt jej budowy to kwota ponad 108 mln zł z dofinansowanie w wysokości blisko 85 mln zł. W ramach prac przebudowano też odcinek DW-885 od włączenia obwodnicy do skrzyżowania z ulicą Obozową i Herbutów. Jego długość to prawie 567 m. Przebudowano też 427,3-metrowy odcinek DK-28. Projekt zakładał też budowę obiektów inżynierskich, w tym przepustu na Kanale Bakończyckim oraz wiaduktu nad linią kolejową Przemyśl - Malhowice. Powstały również drogi serwisowe zapewniające komunikację lokalną.

Wykonawcą robót była firma Pol-Aqua. Za projekt, zarządzanie i nadzór odpowiadała firma Promost Consulting. Inwestycja prowadzona była ponad półtora roku.

więcej informacji: www.obwodnicaprzemysla.pl

Opublikował: Rafał Porada | Data publikacji: 30-04-2015 14:44
Modyfikował: Rafał Porada | Data modyfikacji: 02-05-2015 09:17