15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Sukces i nowoczesność w kształceniu zawodowym

31.12.2014r. Zespół Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu oficjalnie rozpoczął realizację projektu unijnego o nazwie ‘Sukces i nowoczesność w kształceniu zawodowym’ skierowanym do uczniów Technikum nr 1. Głównym jego celem jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych wśród młodzieży poprzez wyjazd na trzytygodniowe praktyki zagraniczne do Cork w Irlandii. Warto zaznaczyć, że ZSU-HiG jest pierwszą szkołą w naszym mieście, która może pochwalić się taką ofertą edukacyjną. Projekt odbywa się według zasad programu Erasmus+ Akcja 1 jest jednak finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), a łączna kwota dofinansowania wynosi 67 164,00 EURO. Partnerem, który współpracuje ze szkołą w realizacji tego przedsięwzięcia jest firma Your International Training z siedzibą w Cork.

W projekcie bierze udział 16 uczniów kształcących się na kierunku Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych  oraz 12 w zawodzie Fototechnik.

Na początku wakacji 2015r. uczniowie wyjadą na praktyki w Irlandii do przedsiębiorstw wybranych pod kątem ich zainteresowań i możliwości. Zakwaterowanie przewidziano u rodzin irlandzkich co jeszcze bardziej wzbogaci doświadczenia uczestników.

Przed wyjazdem uczestnicy będą doskonalić znajomość języka angielskiego w ramach 25h kursu prowadzonego zarówno metodą tradycyjną jak i e-learningową, dodatkową atrakcją będzie spotkanie z native speakerem podczas którego będą mieli okazję osłuchać się z językiem i rozwinąć wiedzę dotyczącą kultury Irlandii.

W ramach przygotowania zawodowego beneficjenci projektu odbyli już warsztaty ze znanym w kręgach kulinarnych szefem kuchni Zamku Dubiecko p. Januszem Pyrą podczas których poznali najnowsze trendy oraz metody pracy w restauracji oraz wyjechali na Targi Fotograficzne do Łodzi, gdzie wzięli udział w warsztatach doskonalących techniki pracy fotografa, a także zapoznali się z nowinkami  w tej branży.

Aby jak najlepiej przygotować się do wspólnego wyjazdu uczestnicy odbędą także przygotowanie pedagogiczno-psychologiczne oraz szkolenie BHP.

Po zakończeniu stażu wszyscy uczniowie otrzymają zaświadczenia o odbytym szkoleniu, referencje od pracodawców irlandzkich, jak również europejski certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności – Europass Mobility.

Dzięki zdobytej wiedzy, umiejętnościom i potwierdzonym kwalifikacjom zawodowym uczniowie będą bardziej atrakcyjni na lokalnym i europejskim rynku pracy, staną się bardziej samodzielni oraz tolerancyjni.

 

 

Opublikował: Paweł Bugera | Data publikacji: 16-04-2015 15:20
Modyfikował: Rafał Porada | Data modyfikacji: 16-04-2015 19:32