Finał konkursu historycznego Twierdza Przemyśl

W dniu 30 marca br. w Szkole Podstawowej Nr 15 w Przemyślu miał miejsce finał XIV edycji  konkursu historycznego „Twierdza Przemyśl” cieszącego się ogromną popularnością wśród młodzieży. Kilka dni wcześniej 26 marca naszą szkołę odwiedziło około pięćdziesięciu uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu miasta oraz powiatu przemyskiego, aby przystąpić do pierwszego etapu zmagań konkursowych. Biorący udział musieli wykazać się szeroką i specjalistyczną wiedzą z zakresu historii wojskowości i historii I wojny światowej, której mógłby pozazdrościć niejeden „dorosły” fascynat dziejów Przemyśla i Europy XX w. W pierwszym etapie konkursu na młodych znawców dziejów przemyskiej twierdzy oraz „Wielkiej Wojny” czekało zadanie odpowiedzenia poprawnie na ponad trzydzieści pytań dotyczących: budowy i historii Twierdzy Przemyśl, a także najważniejszych wydarzeń oraz osób związanych z poszczególnymi frontami I wojny światowej. Ostatecznie do finału zakwalifikowało się pięciu uczniów ze szkół podstawowych oraz pięciu uczniów z gimnazjum, którzy otrzymali największą ilość punktów.
Finał konkursu historycznego "Twierdza Przemyśl"
Podczas wielkiego finału młodzi znawcy historii przemyskiej twierdzy oraz „Wielkiej Wojny” musieli się zmierzyć  z pytaniami tak jak i w przypadku eliminacji przygotowanymi przez Jury konkursu, którymi są członkowie Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu: Grzegorz Klebowicz (przewodniczący Jury) – historyk, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu a także Prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Lucjan Fac – historyk wojskowości, autor licznych prac o tej tematyce, nauczyciel historii I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu oraz  Grzegorz  Poznański – autor wielu publikacji przyrodniczo-historycznych.

Zanim jednak finaliści tegorocznej edycji konkursu „Twierdza Przemyśl” przystąpili do ostatecznego szturmu” Dyrektor SP Nr 15 Artur Mykita oraz wicedyrektor Maria Młynarska przywitali serdecznie finalistów, nauczycieli i zaproszonych gości, Ewę Sawicką – radną miasta Przemyśla oraz Janinę Mielnikiewicz - Kierownik Oddziału Kuratorium Oświaty w Przemyślu.

Po dwugodzinnych zmaganiach, podczas których uczestnicy konkursu musieli odpowiedzieć na szereg pytań i po emocjonującej dogrywce, wyłoniono tegorocznych zwycięzców. Pośród finalistów ze szkół podstawowych największą wiedzą wykazał się Mikołaj Ryniak ze Szkoły Podstawowej Nr 14 w Przemyślu, który zajął I miejsce. II miejsce przypadło Michałowi Dyrdzie ze Szkoły Podstawowej w Orłach, III miejsce zdobyła Aleksandra Stasiowska ze Szkoły Podstawowej w Birczy. Zwycięzcami w kategorii szkół gimnazjalnych zostali: I miejsce – Michał Jarosz z Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu, II miejsce – Marek Karbowniczyn z Gimnazjum w Birczy oraz III miejsce – Michał Majka  z Gimnazjum Salezjańskiego w Przemyślu.
Ponadto Jury przyznało wyróżnienia, które otrzymali Michał Halat ze Szkoły Podstawowej Nr 4, Damian Migrowski ze Szkoły Podstawowej Nr 14 oraz Michał Kochmański i Michał Ekiert z Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu.
konkurs_0002_twierdza_przemysl.jpeg
Na zakończenie laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Dyplomy za przygotowanie uczniów do „zmagań historycznych” otrzymali także nauczyciele, dzięki którym młodzi znawcy historii mogli wspaniale przygotować się do konkursu. Specjalne podziękowanie w postaci dyplomów za promowanie historii naszego miasta a także wsparcie konkursu „Twierdza Przemyśl” i propagowanie idei pomocy szkole otrzymało Jury od Dyrektora SP Nr 15 Artura Mykity oraz koordynatora niniejszego konkursu, historyka Marcina Dumy.  Na zakończenie kolejnego „szturmu na Twierdzę Przemyśl”, tym razem intelektualnego, wszyscy finaliści, członkowie Jury oraz zaproszeni goście pozowali do pamiątkowej „sesji fotograficznej”.

Opublikował(a): Rafał Porada Data publikacji: 08-04-2015 17:30 Modyfikował(a): Sebastian Styś Data modyfikacji: 10-04-2015 14:17

Na skróty