3 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyski PTTK przejął formalnie przemyską trasę podziemną.

Prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego Oddział w Przemyślu Dariusz Hop symbolicznie przejął dzisiaj z rąk Prezydenta Miasta Roberta Chomy opiekę nad przemyską trasą podziemną. Prezydent podkreślił swoje przekonanie, że podziemia zyskały troskliwego gospodarza, który zapewni w tym miejscu ciekawą ofertę dla przemyślan i turystów. Poinformował, że opracowywana jest ostateczna koncepcja zagospodarowania trasy, którą przygotowuje doświadczona w podobnych przedsięwzięciach firma - będzie ona nawiązywać do XVI/XVII-wiecznej historii miasta. Do podziemi zapraszamy już jutro, 1 kwietnia, pierwsze 20 osób będzie mogło je zwiedzić za darmo!

 

 

Przypominamy, że podziemna trasa turystyczna:

- będzie czynna w sezonie turystycznym (od 1 kwietnia do 31 października) we wtorki i  środy w godzinach od 10.00 do 16.00 oraz od czwartku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 17.00. Po sezonie turystycznym (od 1 listopada do 31 grudnia) podziemia będą czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 15.00.

- bilety w cenie 4 zł (normalny) i 2 zł (ulgowy). Obsługą zwiedzających zajmie się Oddział PTTK im. dr Mieczysława Orłowicza w Przemyślu.

- zwiedzający będą oprowadzani w języku polskim i angielskim. Wejścia do podziemi co pół godziny.

Przemyskie Podziemia

Początki historii kamienicy Rynek 1 sięgają przełomu XV i XVI wieku. Łączy ona w swoich murach fragmenty kilku budynków wzniesionych w różnych okresach i wielokrotnie przebudowywanych, ostatecznie połączonych w jeden obiekt. Aż do końca XVIII wieku, kiedy to rozpoczęto rozbiórkę zachodniej pierzei Rynku, gmachu nie zaliczano do położonych przy głównym placu miasta. Przylegał on do niego tylko jednym z rogów. Powiększenie przestrzeni Rynku po przeprowadzeniu prac rozbiórkowych spowodowało „zaliczenie” kamienicy do pierzei północnej i przyznanie jej numeru 1. Kamienica należała na przestrzeni kilku wieków do wielu rodów mieszczańskich, a nawet szlacheckich. W XIX wieku mieściły się tu koszary oraz sąd. Od 1865 roku jest to siedziba władz miasta.

Interesujące, dwukondygnacyjne podziemia budynku o powierzchni blisko 400 m kw. sięgają do poziomu około 10 metrów poniżej poziomu terenu. Dawni właściciele, w tym także kupcy, przechowywali w piwnicach o zróżnicowanej wielkości i różnych poziomach głębokości swoje dobra i towary. Wśród nich można wymienić: wina, miody pitne i lokalne bogactwo Ziemi Przemyskiej, czyli cenną w całej Europie sól. Przechowywano tam również m.in.: solone mięso, wędliny, słoninę, ziemiopłody i nabiał. Kupcy prowadzili tam także bezpośredni handel z przybyłymi do Przemyśla kontrahentami oraz z mieszkańcami miasta i okolic. Podziemia służyły nie tylko jako magazyny towarów i miejsce handlu, ale także jako szynki i warsztaty rzemieślnicze, a nawet w razie potrzeby wykorzystywano je na czasowe mieszkania dla służby.

W ostatnich latach dużym nakładem sił i środków przywrócono podziemiom pierwotny wygląd. W 2014 roku oddano do użytku zrewaloryzowany 100-metrowy odcinek XVII-wiecznego kolektora biegnącego pod ulicą Mostową oraz północną częścią Rynku z wyjściem na wysokości budynku Rynek 5.

Tekst: Dariusz Hop

Opublikował: Rafał Porada | Data publikacji: 31-03-2015 16:38
Modyfikował: Rafał Porada | Data modyfikacji: 31-03-2015 16:43