14 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Organizacje pozarządowe

 • business-3421076_1920.jpeg Pierwsze posiedzenie Przemyskiej Rady Seniorów II kadencji 14-05-2019 15:23

  W dniu 23 maja 2019 r. odbędzie się pierwsze posiedzenie Przemyskiej Rady Seniorów II kadencji.

 • 1 września.png 80. rocznica wybuchu II Wojny światowej - Organizujesz wydarzenie związane z obchodami? Zgłoś je! 21-05-2019 10:45

  Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowuje szereg różnorodnych przedsięwzięć, odnoszących się do genezy wybuchu wojny, przedstawiających jej przebieg oraz upamiętniających ofiary tego najbardziej tragicznego w dziejach ludzkości okresu. W związku ze znaczeniem rocznicy dla pamięci historycznej Polaków ważne jest, aby organizowane przedsięwzięcia miały różnorodny charakter, gwarantujący dotarcie do różnych grup odbiorców, a jednocześnie pozwalający na wypełnienie misji upamiętnienia tych wydarzeń oraz wszystkich, którzy narażali życie i zdrowie w walce o wolność.

   

  Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej, pozostając otwarte na współpracę z innymi instytucjami, zaprasza organizatorów wydarzeń, związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej do zgłaszania swoich projektów do centralnego kalendarza obchodów. Zgłoszenie i akceptacja projektu daje możliwość posługiwania się logotypem 80. rocznicy oraz korzystania z promocji wydarzeń, którą objęte będą zarówno projekty własne Muzeum, jak i zgłoszone w ramach proponowanej współpracy.

   

  Zachęcamy do zapoznania się z tworzoną podstroną serwisu internetowego Muzeum, na której docelowo znajdą się wszelkie informacje dotyczące obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w tym także kalendarz wydarzeń organizowanych przez Muzeum oraz inne podmioty.

  Adres strony: www.muzeum1939.pl/80rocznica - można się tam zapoznać z warunkami współpracy oraz pobrać formularz, w celu zgłoszenia projektu do kalendarza ogólnopolskich obchodów.

 • gymnast-stick-man-2353968_1280.png Sport dla Wszystkich - nabór ofert na dofinansowanie zadań 17-05-2019 19:33

  Minister Sportu i Turystyki ogłosił kolejny nabór ofert na dofinansowanie zadań z zakresu upowszechniania sportu różnych grup społecznych i środowiskowych realizowanych w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku.

 • soap-bubbles-870342_960_720.jpeg Niesamowity Dzień Dziecka – moc atrakcji dla małych i dużych – ZAPRASZAMY! 09-05-2019 12:55

  Wielkimi krokami zbliża się pierwszy czerwca – Dzień Dziecka. Nie tylko najmłodsi z wytęsknieniem czekają na ten jeden, jedyny dzień roku, który nierozerwalnie kojarzy się ze słońcem, radością, prezentami i… niespodziankami.

  Z tej okazji, w naszym mieście na naszych milusińskich również czeka szereg niespodzianek. Jedną z nich jest organizowany przez Stowarzyszenie Zmieniamy Przemyśl „Niesamowity Dzień Dziecka”.

   

  1 czerwca na ulicy Sanockiej – a dokładnie na parkingu przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego odbędzie się impreza, która zadowoli nie tylko najmłodszych, ale i tych całkiem dorosłych przemyślan.

  Wydarzenie zainauguruje bieg pn. "Kilometry Dobra", który wyruszy o godzinie 8.00. Tuż po nim zapraszamy na cały wachlarz atrakcji.

  W planie imprezy znalazły się m.in.: przejazdy off-road , pokaz zabytkowych pojazdów, trening pokazowy drużyny Przemyśl Bears, pokaz służb mundurowych, pogotowia ratunkowego, PCK Przemyśl i firmy Paramedyk, strefa sportu, pokaz tańca nowoczesnego, strefa dla najmłodszych, strefa art. Kids, profilaktyka zdrowia, turniej piłkarski skrzatów (rocznik 2012), IGA – internetowa gra miejska. Ponadto przez cały dzień dostępne będą: darmowe dmuchańce, wyciąg krzesełkowy i wodny plac zabaw.

  Jedną z największych atrakcji czerwcowego pikniku będzie mecz piłki nożnej pomiędzy Reprezentacją Artystów Polskich a reprezentacją Przemyśla.

  W składzie drużyny Artystów Polskich zagrają m.in.: Radosław Majdan, Rafał Mroczek, Piotr Świerczewski i Jarosław Jakimowicz.

  Gwiazdy Reprezentacji Artystów Polskich przybędą do nadsańskiego grodu już o godzinie 15.00 i od tego czasu będą dostępne dla swoich fanów, a dwie godziny później (o 17.00) zmierzą się z piłkarzami reprezentującymi Przemyśl.

   

  Zapraszamy!

   

   

  Impreza odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla  Wojciecha Bakuna.

   

   

   

 • TPD.jpeg Dzień Dziecka na Przemyskim Rynku w ramach obchodów 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci 11-04-2019 13:18

  Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz Przemyska Kongregacja Kupiecka zapraszają wszystkich najmłodszych mieszkańców naszego miasta na wyjątkową imprezę, podczas której świętować będziemy nie tylko Dzień Dziecka, ale i okrągłą – setną rocznicę powstania TPD. Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia będzie “Zdrowo jesz – lepiej żyjesz” w ramach programu "Żółty Talerz" realizowanego przez TPD przy wsparciu Kulczyk Foundation.

   

  Obok wielu atrakcji, jakie będą czekać na naszych milusińskich, organizatorzy zapraszają do udziału w pokazach pojazdów i sprzętów służb mundurowych oraz licznych zabawach z nagrodami, a także skorzystania z bezpłatnych dmuchanych zjeżdżalni i strzelnicy. Imprezę uświetnią występy na scenie, a podczas zabawy rozdane zostaną: setki owoców, lodów, nagród i gadżetów.

   


  Gwiazdą wieczoru będzie zespół RETROSPEKCJA!

   

  Zapraszamy!

   

   

   

  Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli:

  Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun

  oraz

  Starosta Przemyski Jan Pączek  Podczas imprezy będzie prowadzona zbiórka na wsparcie niepełnosprawnych podopiecznych TPD.

 • PlakaBalSeniora2019 gł.jpeg MIEJSKA POTAŃCÓWKA DLA SENIORÓW. Zapowiada się cudowny wieczór pełen wspomnień… ZAPRASZAMY! 13-05-2019 11:10

  Już jakiś czas temu rozpoczęliśmy w naszym mieście rozrywkowo-kulturalny sezon wiosenno-letni. W kalendarzu nie brakuje wydarzeń dedykowanych fanom rozgrywek sportowych, rodzinom z małymi dziećmi ani tych, które adresowane są do młodszej lub starszej młodzieży...

  Tym razem Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun pragnie zaprosić do wspólnej zabawy także przemyskich Seniorów. Po raz pierwszy w historii nadsańskiego grodu, najstarsi - ale przecież wciąż młodzi duchem - mieszkańcy miasta mają okazję przywitać wakacje, bawiąc się podczas Miejskiej Potańcówki pełnej (nie tylko muzycznych) wspomnień.

   

  Impreza odbędzie się w sali kolumnowej Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Przemyślu (ul. Mickiewicza 30 - I piętro). Organizatorzy zaplanowali szereg niespodzianek dla uczestników wydarzenia. Na seniorów obok darmowego poczęstunku i zabawy w rytmie największych światowych przebojów z lat ‘70 i ’80, przygotowano m.in.: występ – niespodziankę oraz zaproszenie do nauki tańca pod okiem profesjonalnych instruktorów.

   

   

  Serdecznie zapraszamy!

  - sobota – 15 czerwca 2019 r. – godzina 17.00 -

  - wstęp wolny -

   

 • Przemyska Giełda Staroci.jpeg Niespotykane okazy, bibeloty z duszą… - Znajdziecie je na Przemyskiej Giełdzie Staroci! 15-05-2019 13:09

  Przed nami kolejna edycja Przemyskiej Giełdy Staroci.

   

  Już w najbliższą niedzielę, 19 maja br. w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu (ul. Słowackiego 21) czekać będą na Państwa stoły, które - jak co miesiąc - uginać się będą pod wachlarzem rozmaitych pamiątek z poprzedniej epoki…

   

  Przemyska Giełda Staroci to: książki, płyty, zegary, meble, porcelana, obrazy, monety, zabawki i wszystko, czym niezmiennie zachwycają się kolekcjonerzy, hobbyści oraz wszyscy miłośnicy przedmiotów z duszą.

   

  Serdecznie zapraszamy!

   -niedziela – 19 maja br. – w godzinach od 7.00 do 13.00 -

 • fot. Agata Czereba (37).jpeg Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną [FOTOGALERIA] 14-05-2019 15:39

  Ani deszcz, ani przeszywający chłód nie przeszkodziły uczestnikom tegorocznych – już dwudziestych! - przemyskich obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zgodnie z wieloletnią tradycją, dziś, tj. 14 maja br. spotkali się oni w Rynku Starego Miasta, by stamtąd – ruszyć ulicami: Kazimierzowską, Franciszkańską, Asnyka i Katedralną w kierunku Zamku Kazimierzowskiego. Barwny i - mimo niesprzyjającej aury – radosny korowód, prowadzony przez przygrywającą dumnie Orkiestrę Dętą, przypominał mieszkańcom naszego miasta o rzeczach, które niestety jeszcze nie dla wszystkich są oczywiste. O tym, iż niepełnosprawni: „nie potrzebują pocieszenia, tylko zrozumienia”, „mają prawo do akceptacji” oraz „aby uwierzyć w siebie, potrzebują kogoś, kto w nich uwierzy” – takie bowiem hasła wybrzmiewały z przygotowanych na tę okazję kolorowych transparentów.

   

  Tegoroczne obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odbywały się pod hasłem: „Jestem, Potrafię i Tworzę”. 

  „Jestem – to znaczy, że prawo do życia, edukacji, leczenia, rehabilitacji i społecznego funkcjonowania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną nie budzi już żadnych wątpliwości. Ono jest faktem. Jednak nadal istnieją bariery w realizacji wielu innych praw – zwłaszcza do godnej dorosłości i zatrudnienia, a tym samym do obalenia mitu „wiecznych dzieci”.

  Potrafię – oznacza, iż każda osoba ma w sobie jakiś potencjał. Bez względu na stopień i rodzaj niepełnosprawności. A przy wsparciu nauczycieli, rodziców, specjalistów czy rehabilitantów, dana osoba nie tylko bierze… Ale daje – daje siebie, swoje człowieczeństwo, swój dar istnienia, swoje talenty i możliwości.

  Tworzę – osoby z niepełnosprawnością intelektualną, tworzą nie tylko zwykłą, szarą codzienność, w którą wpleciona jest praca na rzecz ich usprawniania. Oni są twórcami… Sztuki plastycznej, muzycznej, ceramicznej, aktorskiej czy rzemieślniczej. Ale przede wszystkim tworzą niezwykłą przestrzeń do okazywania miłości, empatii i dobroci. Do obdarowywania nimi innych…” -   wyjaśnili Beata Gumienny – Wiceprzewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Przemyślu oraz Krzysztof Lewczuk – Przewodniczący PSONI Koło w Przemyślu.

   

  W sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego obok osób niepełnosprawnych, ich rodzin, opiekunów i wychowawców, spotkali się również przedstawiciele samorządu: Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Bogusław Świeży, Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka, Radni: Monika Różycka, Robert Bal, Maciej Kamiński i Paweł Zastrowski, Naczelnicy Wydziałów: Kultury, Turystyki i Sportu – Janusz Łukasiewicz, Ds. Organizacji Pozarządowych – Robert Gawlik, a także reprezentanci służb mundurowych oraz stowarzyszeń i instytucji na co dzień niosących pomoc lub współpracujących z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

   

  Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Bogusław Świeży przytoczył słowa świętego Jana Pawła II, które Papież - Polak przeszło 38 lat temu zawarł encyklice Laborem exercens:

  - Osoby „niepełnosprawne” w pełni są istotami ludzkimi z należnymi im wrodzonymi, świętymi i nienaruszalnymi prawami, które mimo ograniczeń i cierpień wpisanych w ich ciało i władze, stanowią jednak o szczególnym znaczeniu godności i wielkości człowieka. Osoba przeto w jakiś sposób „upośledzona” (I tu zawsze Jan Paweł II dawał cudzysłów, żeby podkreślić, iż to słowo ma zupełnie inne znaczenie (…) – wyjaśnił B. Świeży), będąc podmiotem ze wszystkimi jego prawami, winna mieć ułatwiony dostęp do uczestnictwa w życiu społeczeństwa we wszystkich wymiarach i na wszystkich poziomach, odpowiednio do swych możliwości. Osoba „upośledzona” jest jednym z nas i w pełni uczestniczy w naszym człowieczeństwie. Byłoby rzeczą w najwyższym stopniu niegodną człowieka i zaprzeczeniem wspólnego człowieczeństwa, gdyby dopuszczało się do życia społecznego, a więc także do pracy, tylko osoby pełnosprawne, gdyż w ten sposób popadałoby się w niebezpieczną formę dyskryminacji słabych i chorych ze strony silnych i zdrowych.” – zakończył Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla.

   

  Nieodłączną częścią corocznych, przemyskich obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest występ wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Przemyślu, którym zwykle towarzyszą wokaliści zespołu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich pod dyrekcją Elżbiety Bernatek. Tak było i tym razem… Poruszający spektakl w wykonaniu niezwyczajnych aktorów, dostarczył widzom wielu emocji i wzruszeń. Tuż po zakończeniu części artystycznej, już po raz czwarty w historii rozdano „Anioły Stróże PSONI” – czyli wyróżnienia dla osób bądź instytucji szczególnie zaangażowanych w wspieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.

   

  W tym roku wyróżnieni „Aniołami Stróżami” PSONI zostali:

  Iwona Karasowska – Stepaniak – Zastępca Dyrektora ds. Medycznych NFZ Oddział w Rzeszowie

  Iwona Liweń – Urząd Miasta Przemyśla

  Ksiądz Jan Szeląg

  oraz

  Robert Gawlik – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Przemyśla ds. Organizacji Pozarządowych.

   

   

   

  Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzony jest w naszym kraju 5 maja. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem w tym dniu w całej Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

  Główną ideą Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowionego w 1999 roku przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), jest przede wszystkim uświadamianie społeczeństwu różnorodności i pokazywanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności. Kluczowe w tym przypadku jest również zwracanie uwagi na bariery edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne czy kulturalne, które uniemożliwiają osobom niepełnosprawnym intelektualnie prowadzenie normalnego życia.

 • Zaginiona.jpeg Zaginęła mieszkanka Przemyśla 14-05-2019 10:51
 • 60010683_2687540044607225_4968771192849694720_n.jpeg Tydzień Otwarty Przystani Wodnej 14-05-2019 09:24

  Stowarzyszenie Róża Wiatrów w dniach od 3 do 8 czerwca organizuje Tydzień Otwarty Przystani Wodnej. W ramach imprezy, każdy duży i mały mieszkaniec naszego miasta będzie mógł bezpłatnie popływać po Sanie kajakiem lub łódką Optimist.

  Organizatorzy zapraszają również do udziału w otwartych zajęciach żeglarskich dla dzieci, podczas których nasi milusińscy nabywać będą wiedzę (na płycie przystani) na temat zasad sterowania łódką szkoleniową Optimist.

   

   

  A  już 9 czerwca br. Stowarzyszenie Róża Wiatrów zaprasza najmłodszych przemyślan na „Dzień Dziecka pod Żaglami”. Podczas imprezy zaplanowano wiele atrakcji dla całych rodzin. W programie wydarzenia znalazły się min.: bezpłatne dmuchańce, konkursy z nagrodami, kajaki i Optimisty na wodzie i płycie przystani, wystawa prac dzieci pt. "Żeglarstwo widziane oczami dziecka", Zumba Kids, malowanie twarzy, wata cukrowa oraz wiele innych atrakcji...

   

  Partnerem przedsięwzięcia jest Urząd Miejski w Przemyślu.

   

   

   

  Do zobaczenia!

   

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl