9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Już w marcu poznamy laureatów etapu wojewódzkiego konkursu: Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii.

10 marca o godzinie 10:00 w 16 miastach  województwach odbędzie się II etap ogólnopolskiego konkursu, organizowanego przez Fundację Centrum Solidarności.
Do etapu szkolnego przystąpiła 2.500 uczniów z całej Polski. Przemyśl będą reprezentować uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących oraz II Liceum Ogólnokształcącego.  Wojewódzki egzamin ma charakter testu wielokrotnego wyboru. Uczniowie indywidualnie odpowiadać będą na pytania sprawdzające ich wiedzę historyczną lat 1970 - 1990.  Obowiązujące uczniów materiały źródłowe w tej części konkursu wzbogacone zostały o  filmy  i utwory muzyczne. Drugi etap konkursu pozwoli wyłonić troje finalistów,  którzy od tego momentu utworzą wojewódzką drużynę, rywalizującą z pozostałymi piętnastoma zespołami.

Innowacją konkursu jest praca zespołowa trójki laureatów wojewódzkich  w części finałowej konkursu. Intencją organizatora jest nabycie przez uczniów umiejętności współdziałania  w dążeniu do celu,  jakim, w tym przypadku jest zwycięstwo w konkursie. Aby uczniowie mogli się lepiej poznać, przygotować do finału konkursu  Fundacja Centrum Solidarności zaprasza w kwietniu 2015 r. laureatów etapu wojewódzkiego na 2 dniową wizytę studyjną w Gdańsku.  Przyjazd nad morze, do Trójmiasta, z   jednej strony jest  nagrodą dla zwycięzców etapu wojewódzkiego,  szansą na dotknięcie historii z bliska oraz zwiedzanie miasta, z drugiej natomiast  możliwością bliższego poznania tych, którzy w finale pracować będą w zespole, przygotowując wspólnie prezentację multimedialną na wybrany temat oraz odpowiadać ustnie na wylosowane pytania.
Lista finalistów zostanie opublikowana na stronie www.olimpiadasolidarnosci.pl, do dnia 18 marca 2015 r. Egzamin finałowy odbędzie się 10 czerwca 2015 r. w Warszawie

  Nagrodami w konkursie są promesy indeksu na wybrane kierunki Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Warszawskiego (studia stacjonarne pierwszego stopnia), roczne stypendia naukowe oraz bony na wybrane  publikacje IPN. Nauczyciele prowadzący uczniów ze zwycięskiej, finałowej drużyny otrzymają nagrody pięniężne,  a szkoły uhonorowane zostaną statuetkami II edycji  Olimpiady wraz z listem gratulacyjnym od patronów konkursu.  Patronat nad Konkursem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Patronat honorowy sprawują:  Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji  oraz Lech Wałęsa. Współorganizatorem konkursu jest Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, a partnerami Instytut Pamięci Narodowej i NSZZ Solidarność.
Partnerem strategicznym II edycji jest Grupa Energa. Wsparcia finansowego udzielili również: Fundacja Polska Miedź, Fundacja PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza i Samorząd Województwa Pomorskiego.

Zapraszamy do śledzenia strony konkursu www.olimpiadasolidarnosci.pl.

olimp_www_01.jpeg

Opublikował: Rafał Porada | Data publikacji: 07-03-2015 07:10
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 07-03-2015 07:10