23 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Po raz szósty zdobywali Twierdzę Przemyśl

W dniach 26 i 27 marca 2007r.odbyła się VI edycja konkursu plastycznego i historycznego„Twierdza Przemyśl”, którego celem jest promowanie wartości historycznych wiedzy w zakresie techniki wojennej zespołu Twierdzy Przemyśl .Kultywowanie jej międzynarodowego charakteru oraz wzbudzanie zainteresowania tematem z zakresu Moja mała ojczyzna wczoraj, dziś i jutro. Organizatorem była Szkoła Podstawowa Nr 15


Honorowy patronat nad konkursem objęli:
Pan Andrzej Zapałowski       Mer Miasta Innsbruck Austria
Poseł do Parlamentu Europejskiego       Pan Eugen Sprenger

Pan Marek Kuchciński       Pan Gartner Hans Peter
Poseł na Sejm RP       Prezes Towarzystwa Strzelców Cesarskich

Pan Robert Choma       Innsbruck Austria
Prezydent Miasta Przemyśla      Oberleutnant

Profesor dr hab.       Pan Jan Pączek
Pan Zdzisław Budzyński       Starosta Powiatu Przemyskiego
Prezes Towarzystwa Przyjaciół
Nauk w Przemyślu

Konkurs plastyczny
Na konkurs ten wpłynęło 75 prac, które stały na wysokim poziomie i były wykonane różnymi technikami: witraże, rysunki, grafiki. Komisja w składzie: Grażyna Stojak, Beata Wac, Maria Młynarska postanowiła przyznać podwójne nagrody:
Kategoria: Szkoła Podstawowa
I miejsce – Paulina Lenar Szkoła Podstawowa w Nizinach
I miejsce – Sabina Musz Szkoła Podstawowa w Nizinach
II miejsce – Mikołaj Sanocki Szkoła Podstawowa w Ujkowicach
II miejsce – Justyna Wolańska Szkoła Podstawowa w Stubnie
III miejsce – Patryk Zybiński Szkoła Podstawowa w Grochowcach
III miejsce – Justyna Dziadek Szkoła Podstawowa w Orzechowcach
Wyróżnienie – Gabriel Dubiel Szkoła Podstawowa w Grochowcach
Wyróżnienie – Monika Dołowicz Szkoła Podstawowa w Nizinach
Wyróżnienie – Jarosław Żurawski Szkoła Podstawowa Nr 1 w Żurawicy
Wyróżnienie – Ewelina Kic Szkoła Podstawowa w Ujkowicach

Kategoria: Gimnazja
I miejsce – Justyna Koniuszy Gimnazjum w Orzechowcach
II miejsce – Katarzyna Włoch Gimnazjum Nr 4 w Przemyślu
III miejsce – Marcin Kraus Gimnazjum w Krasiczynie
Wyróżnienie – Anna Grochowicz Gimnazjum Nr 4 w Przemyślu

Konkurs historyczny
Do konkursu historycznego zgłosiło się 98 uczestników.
Przebiegał on dwuetapowo:
I etap odbył się 26 marca 2007 r. w Szkole Podstawowej Nr 15 w Przemyślu. Uczniowie rozwiązywali test zawierający 15 pytań związanych z budową i funkcjonowaniem w czasie I wojny światowej Twierdzy Przemyśl i 3 rysunków do opisu.
II etap odbył się 27 marca 2005 r. w Centrum Kulturalnym. Zmierzyli się finaliści ze szkół podstawowych (5 osób) i gimnazjów (5 osób). Autorem pytań testowych i opisowych był Tomasz Idzikowski.
Komisja w składzie: Tomasz Idzikowski, Jan Szewczyk i Grzegorz Klebowicz wyłoniła zwycięzców w osobach:

Kategoria: Szkoły Podstawowe
I miejsce – Jolanta Wróbel Szkoła Podstawowa w Orzechowcach
II miejsce – Kamil Cichocki Szkoła Podstawowa Nr 5 w Przemyślu
III miejsce – Bartosz Składowski Szkoła Podstawowa Nr 1 w Żurawicy
IV miejsce – Karolina Szafran Szkoła Podstawowa Orzechowce
V miejsce – Ireneusz Kowal Szkoła Podstawowa Nr 14 w Przemyślu

Kategoria: Gimnazja
I miejsce – Dominika Mroczka Gimnazjum Orzechowce
II miejsce – Tomasz Szostak Gimnazjum Nr 5 w Przemyślu
III miejsce – Micghał Thier Gimnazjum Nr 5 w Przemyślu
IV miejsce – Tomasz Hamryszczak Gimnazjum Żurawica
V miejsce – Jakub Składowski Gimnazjum Żurawica

Finaliści konkursu plastycznego i historycznego otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez: Urząd Miejski w Przemyślu, Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Pana Andrzeja Zapałowskiego – Posła do Parlamentu Europejskiego, Pana Marka Kuchcińskiego Posła na Sejm RP, Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Księgarnię „Libera”, Księgarnię „Bosz”, Sklep Papierniczy „Anma”, Zakład Fotograficzny Pana Andrzeja Domagalskiego,Pana Aleksandra Baczyka Hurtownia „Piotruś Pan”,Państwa Annę i Witolda Uruskich Hurtownia „Domet”.

Z części prac nadesłanych na konkurs plastyczny urządzono wystawę.

Do współorganizowania konkursu włączyło się Centrum Kulturalne, które użyczyło nieodpłatnie sali widowiskowej.