9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Z PANEM SAMOCHODZIKIEM NA TROPACH HISTORII

Zgodnie z życzeniem ubiegłorocznych finalistów, VII Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy organizowany przez Szkołę Podstawową nr 14 im. Zjednoczonej Europy
w Przemyślu, odbył się po raz drugi pod hasłem „Z panem Samochodzikiem na tropach historii”.
Uczniowie starszych klas Szkół Podstawowych nr 1, nr 4, nr 14, nr 15, nr 17 i Państwowej Szkoły Muzycznej w ciągu ostatnich tygodni poznawali kolejne przygody sympatycznego bohatera jeżdżącego pokracznym, ale szybkim jak błyskawica wehikułem i ścigającego przestępców lub odkrywającego przed wiekami ukryte skarby. Dla dzieci nieważne jest osadzenie fabuły tych powieści w czasach PRL, liczą się fascynujące przygody i zagadki, które, jak najlepszy detektyw, rozwiązuje nieugięty, na wskroś uczciwy, mądry i ujmujący pracownik Centralnego Zarządu Muzeów – Tomasz NN. Ciekawie opowiedziana fabuła, żywa, częstokroć trzymająca w napięciu akcja, dostępnie przekazana wiedza historyczna, a wszystko to na tle najpiękniejszych zakątków polskiej przyrody – oto - według uczestników konkursu- najcenniejsze walory książek Z. Nienackiego.
By rozwiązać test finałowy, reprezentanci szkół musieli wykazać się szczegółową znajomością 6 kolejnych tomów „Pana Samochodzika” – „Zagadki Fromborka”, „Tajemnica tajemnic”, „Winnetou”, „Niewidzialni”, „Złota rękawica”, „Człowiek z UFO”. I tym razem nie zawiedli. Pokazali, że są niezwykle wnikliwymi czytelnikami. A uczący ich nauczyciele z duma twierdzą, że mają do czynienia z bardzo wartościowymi, mądrymi, wrażliwymi i logicznie myślącymi młodymi ludźmi.
Po raz siódmy już uczniowie przemyskich podstawówek udowodnili, że czytelnictwo wśród dzieci nie zanika. Są szkoły, w których naprawdę czyta się książki, zachęca wychowanków do korzystania z biblioteki, są nauczyciele, którzy nigdy nie przestaną swoich uczniów zarażać miłością do książek, są domy, w których książka z powodzeniem rywalizuje z telewizją i komputerem.

W tym roku najlepszymi z najlepszych okazali się:
Justyna Geleta – zwyciężczyni, uczennica SP 14
Justyna Pawłucka – laureatka II miejsca, uczennica Pańsewowej Szkoły Muzycznej
Mateusz Dombrowski – laureat III miejsca, uczeń SP 4
Krzysztof Cyran – laureat IV miejsca, uczeń SP 14


Wszyscy uczestnicy finału konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci również cenne nagrody rzeczowe. Organizację konkursu wsparli sponsorzy: po raz pierwszy Wydział Edukacji UM w Przemyślu oraz po raz kolejny Przemyski Oddział Banku Śląskiego, którego dyrektor jest prawdziwym przyjacielem czytających dzieciaków i zawsze pozytywnie odpowiada na nasze prośby. Dziękujemy!!!

Opublikował:  | Data publikacji: 24-05-2007 13:43
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 24-05-2007 13:45