Na ścieżkach głodującej Afryki

„Na ścieżkach głodującej Afryki” – pod takim hasłem odbyło się w dniu 29.01.07 r. II Spotkanie Misyjne Młodzieży zorganizowane w Centrum Kulturalnym z okazji Dnia Kultury Afrykańskiej. Spotkanie było odpowiedzią na zawołanie Ojca Świętego Jana Pawła II : „ Nie lękajcie się ! Otwórzcie drzwi Chrystusowi” i stanowiło kontynuację realizowanego przez Niego programu: „Nie – rozpaczy. Tak – nadziei”.
Głównym celem spotkania było otwarcie serc młodzieży na potrzeby rówieśników z krajów misyjnych. Imprezę dla środowiska przygotowała młodzież Gimnazjum nr 3 w Przemyślu, a uczestniczyli w niej m.in. zaproszeni goście : ks. biskup Adam Szal, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu p. Piotr Idzikowski, Dyrektor Gimnazjum nr 3 p. Stanisław Kołodziej, ks. Sławomir Nowak, siostry zakonne ze zgromadzenia ss. Niepokalanek Karolina i Gabriela oraz nauczyciele i młodzież przemyskich szkół. Organizatorami imprezy byli nauczyciele Gimnazjum nr 3 – p. Małgorzata Panecka, Kazimiera Huszlak (reżyser i autorka scenariusza), Barbara Terlecka ( choreografia), Jolanta Kozłowska (oprawa plastyczna). Program artystyczny w formie montażu słowno – muzycznego składał się z trzech części :
   - hołd złożony Ojcu Świętemu i podziękowanie Mu słowami poezji za przewodnictwo duchowe
   - wywiady reporterskie, scenki, opowiadania, wzruszające historie dotyczące współczesnego obrazu Afryki, ewangelizacja i głoszenie Dobrej Nowiny, przez misjonarzy
   - poezja o Afryce w wykonaniu uczniów klasy I b, II b, II c, III c gimnazjum

Poezja o Afryce rozpoczęła się recytacją wiersza przemyskiej poetki T.Paryny pt. „Rozmowa z matką – na ścieżkach głodującej Afryki”, a zakończyła się wezwaniem młodzieży do okazania światu dobroci i do jej odpowiedzialności za świat III Tysiąclecia. Program zakończyła piosenka w wykonaniu chóru: „Nie ma granic, nie ma ras – jedna miłość łączy nas Jedna wiara – jeden Bóg – dar niebiosów, ziemi próg”.
Spotkanie Misyjne Młodzieży było wspaniałą okazją do wykazania przez nią troski o los naszych braci z dalekich stron świata. Z pewnością przyczyniło się do otwarcia wielu serc na potrzeby dzieci i młodzieży z innych krajów, a szczególnie tych, których można spotkać na ścieżkach głodującej Afryki. Uczestnictwo w spotkaniu stało się czasem refleksji nad naszym zaangażowaniem w dzieło misyjne Kościoła i nauczyło nas pochylać się nad najbardziej potrzebującymi.
Opublikował(a):  Data publikacji: 24-05-2007 13:40 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 24-05-2007 13:41

Na skróty