Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Miasta Partnerskie Przemyśla

 • Mościska [Ukraina]

  Brak opisu obrazka
  Mościska są jednym z najstarszych miast Ukrainy Zachodniej, położone w obwodzie lwowskim, dekanat halicki. Nazwa miasta pochodzi od mostów, które do dnia dzisiejszego otaczają miasto z czterech stron. Ta niewielka gmina położona jest ok. 12 kilometrów od granicy z Polską. Dawniej w sąsiedztwie miasta znajdował się otoczony wałami zamek, w którym rezydowali starostowie mościscy. Miasto posiadało też ratusz, rynek mury i wały obronne, w których znajdowały się bramy: Przemyska, Lwowska i Tkacka oraz Baszta Samborska. Ślady tych zabudowań można zauważyć dzisiaj w północno-wschodniej części miasta. Centrum miasta pod względem przestrzennym zachowało swój historyczny kształt. Jako miasto o bogatej wielowiekowej historii w 2004 r. obchodziło swoje najważniejsze jubileusze a mianowicie: 760 lat od pierwszej wzmianki o miejscowości Mostycze (Mościska), w latopisie halicko-wołyńskim, 600-lecie nadania prawa magdeburskiego, 600-lecie parafii i 400-lecie kościoła parafialnego, 400-lecie cerkwi Św. Jura oraz 200-lecie cerkwi Pokrowy (Opieki Matki Boskiej). W Mościskach jest też klasztor i kościół dawniej oo. Dominikanów ufundowany przez Mikołaja Tarnowskiego kasztelana halickiego, za czasów Władysława Warneńczyka. Za panowania Józefa II w 1788 r. świątynia została zamknięta i zamieniona na magazyn, a w 1858 r. miasto nabyło ją od rządu za protekcją Agenona hr. Gołuchowskiego. Świątynia została odrestaurowana i przekazana w 1883 r. oo. redemptorystom, którzy w tym samym czasie założyli w Mościskach swój dom zakonny.
  Data publikacji: 10-11-2010 10:40
 • Humenné [Słowacja]

  Brak opisu obrazka
  Humenné jest miastem powiatowym we wschodniej Słowacji, w kraju preszowskim, w regionie Zemplín. Liczba mieszkańców miasta wynosi ok. 35 500 tys. Humenné służy turystom jako baza do wycieczek w Wyhorlat i w Góry Bukowskie. W najbliższej okolicy miasta leżą ruiny dwóch zamków - w Brekovie i w Jasenovie. W samym mieście znajdują się skansen architektury ludowej, na terenie którego odbywają się plenery artystyczne np. plenery rzeźby. Godne zobaczenia są również: renesansowy zamek Drugethów z 1610, gotycki kościół z XIV wieku, a także pomnik Wojaka Szwejka autorstwa rzeźbiarza Jaroslava Drotára. Miasto ma również bogatą infrastrukturę rekreacyjno-sportową jak: nowoczesna hala sportowa, kryty stadion hokejowy, stadion piłki nożnej, kąpielisko i kryty basen. Dominuje tutaj przemysł chemiczny, spożywczy i odzieżowy. Miasto ma 9 szkół średnich, 3 szkoły specjalne, 12 szkół podstawowych (w tym jedna katolicka i 2 specjalne) oraz 14 przedszkoli.
  Data publikacji: 10-11-2010 10:22
 • Truskawiec [Ukraina]

  Brak opisu obrazka
  TRUSKAWIEC - leży u podnóża Karpat na wysokości 350 – 400 m n.p.m. w czystej strefie ekologicznej wśród przepięknych lasów. To jeden ze starszych i unikalnych kurortów na Ukrainie i w Europie. Miasto ma kolejowe połączenie z Lwowem, Kijowem, Charkowem, Dniepropietrowskiem i Moskwą, a autobusowe z Lwowem Kamieńcem Podolskim, Czerniowcami, Iwano-Frankowskiem, Czortkowem, Żytomierzem, Kołomyją, Tarnopolem, Kiszyniowem, Przemyślem i Pragą. Według ostatniego spisu, w mieście żyje ok. 22,5 tys. mieszkańców (z wypoczywającymi ok. 35 tysięcy).
  Data publikacji: 31-05-2007 12:30
 • Eger [Węgry]

  Brak opisu obrazka
  W dniu 11 lipca 2003 r. w Egerze Prezydent Miasta Przemyśla i Burmistrz Miasta Eger podpisali Umowę Współpracy między tymi miastami. Miasto Eger, z tysiącletnią historią, bohaterską przeszłością, wspaniałymi zabytkami, słynnymi winami i termalnymi kąpieliskami jest jednym z najbardziej znanych miast na Węgrzech. Położone jest w północno - wschodniej części Węgier pomiędzy górami Bükk i Matra w skierowanej na południe dolinie rzeczki Eger i liczy obecnie ok. 70 000 mieszkańców. Miasto jest nie tylko stolicą Województwa Heves, ale również (od 1804 r.) stolicą Archidiecezji. Mimo że dokładna data utworzenia Egeru nie jest znana, wiadomo, że pierwszy król Węgier Święty Stefan (1000 - 1038) ustanowił tu biskupstwo w pierwszej dekadzie nowego tysiąclecia.
  Data publikacji: 31-05-2007 12:30
 • Kamieniec Podolski [Ukraina]

  Brak opisu obrazka
  Kamieniec Podolski administracyjnie podlega obwodowi Chmielnickiemu. Ogólna powierzchnia miasta wynosi 2 634 ha. Miasto liczy ok. 107 tys. mieszkańców. Zbudowane zostało na osadnictwie staroruskim na kamienistej wyspie, otoczonej przez rzekę Smotricz. Znajdują się tutaj wspaniałe budowle w stylu późnego baroku, renesansu i klasycyzmu. Kamieniec słynie również z doskonałego systemu fortyfikacji obronnych. Miasto posiada 2 domy wczasowe, Ukrańskie Centrum Kultury oraz źródła wód mineralnych.
  Data publikacji: 31-05-2007 12:28
 • Lwów [Ukraina]

  Brak opisu obrazka
  Największy miejski ośrodek gospodarczy i kulturalno-naukowy w zachodniej części Ukrainy. Miasto założone przez księcia Daniela Halickiego i nazwane na cześć jego syna - Lwa. Pierwsza wzmianka dotycząca Lwowa pochodzi z roku 1256. Położony na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych książęcy Lwów już w XIIIw., stał się znaczącym ośrodkiem gospodarczym i politycznym. Po pierwszym rozbiorze Polski, Lwów został stolicą największego austriackiego kraju koronnego, siedzibą władz i sejmu galicyjskiego.
  Data publikacji: 31-05-2007 12:27
 • Okręg South Kesteven [Wielka Brytania]

  Brak opisu obrazka
  South Kesteven jest regionem w środkowo-wschodniej Anglii i wchodzi w skład hrabstwa Lincoln. Jest oddalony ok. 20 mil na wschód od Nothingham i 90 mil na północ od Londynu. Powierzchnia South Kesteven wynosi 933,1 km2. Ogólna liczba ludności regionu wynosi ok. 109 tys.W regionie znajdują się 4 miasta: Grantham, Stamford, The Deepings, Bourne.
  Data publikacji: 31-05-2007 12:14
 • Paderborn [Niemcy - Północna Nadrenia Westfalia]

  Brak opisu obrazka
  Paderborn liczy ok. 135 tys. mieszkańców, Powierzchnia miasta: ok. 180 km2 Jest położone między Niziną Mnsterlnder, Eggegebirge, Lasem Teutoburskim, a Westfalią Południową. Pisana historia miasta zaczyna się w roku 777, kiedy król Franków Karol Wielki w czasach wojen saksońskich zebrał wszystkich zwierzchników swego państwa w zamku w Paderborn, celem odbycia pierwszego zgromadzenia frankońskiego na ziemi saksońskiej. 22 lata później w roku 799 gościem Karola Wielkiego w Paderborn był papież Leon III. Obaj utworzyli biskupstwo w Paderborn. W wyniku kilkumiesięcznych pertraktacji między Karolem Wielkim a papieżem Leonem III, utworzone zostało Cesarstwo Zachodnio-Rzymskie w oparciu o prawo kościelne. Paderborn stał się miejscem władców frankońsko-niemieckich w IX w..
  Data publikacji: 31-05-2007 11:39