12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Zbigniew Brzeziński

Profesor ZBIGNIEW BRZEZIŃSKI – Uchwałą Nr 19/90 z dnia 3 lipca 1990r. Rada Miejska w Przemyślu nadała panu prof. Zbigniewowi Brzezińskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla w uznaniu zasług dla wybitnego twórcy, naukowca i polityka, doskonałego znawcy spraw państwowych i międzynarodowych.

   Profesor Zbigniew Brzeziński urodził się w 1928 r. w Warszawie. W latach 1935-1938 mieszkał i uczęszczał do szkoły powszechnej w Przemyślu. Następnie wyjechał z rodzicami do Montrealu. Po wojnie studiował na uniwersytecie Mc Gill w Kanadzie oraz na uniwersytetach amerykańskich. W 1950 r. przeniósł się do USA, otrzymał tamtejsze obywatelstwo i szybko stał się sławny jako naukowiec i polityk. Gorący zwolennik demokratycznych przemian w Europie Wschodniej. Jest żonaty i ma troje dzieci. 

   Będąc wybitnym znawcą spraw międzynarodowych powołany został w 1977 r. na stanowisko doradcy prezydenta USA J.Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego. W jednej osobie jest Polakiem Amerykaninem. Obywatel świata i zarazem Honorowy Obywatel Miasta Przemyśla.
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl