9 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Kampania “Powstrzymaj pijanego kierowcę” w Przemyślu

SPRAWOZDANIE

z Ogólnopolskiej Kampanii „Powstrzymaj pijanego kierowcę”
prowadzonej w Przemyślu, w okresie od lipca do grudnia 2014r.

Rozpoczęcie kampanii:

W lipcu 2014 r. Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma wraz z partnerami:

 1. Gminną Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
 2. Wydziałami: Spraw Społecznych, Komunikacji, Transportu i Dróg, Edukacji i Sportu
 3. Strażą Miejską,
 4. Komendą Miejską Policji w Przemyślu,
 5. Miejskim Ośrodkiem Zapobiegania Uzależnieniom,
 6. CARITAS Archidiecezji Przemyskiej

przyłączył się do ww. kampanii. Koordynatorem kampanii w Przemyślu był Wydział Spraw Społecznych. Aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców wykorzystano pakiet darmowych materiałów edukacyjnych przeznaczonych do rozpropagowania ze strony internetowej (www.powstrzymaj.pl) m.in.:

 • „Przewodnik dla samorządów do realizacji działań z zakresu przeciwdziałania nietrzeźwości na drogach”, zawierający program profilaktyczno – edukacyjny dla szkół nauki jazdy oraz dla uczniów,
 • spot promujący kampanię,
 • trzy krótkie filmy dot. skutecznej interwencji wobec pijanego kierowcy,
 • ogólnopolskie informacje prasowe nt. kampanii i ww. tematyki,

Realizacja zadań:

I Kampania medialna

 1. Na stronach internetowych: Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Policji, Straży Miejskiej, Miejskiego Ośrodka Zapobiegania Uzależnieniom, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ukazały się informacje o kampanii wraz z filmami zachęcającymi społeczeństwo do zgłaszania przypadków nietrzeźwości wśród kierowców.
 2. Artykuły o kampanii ukazały się w lokalnych mediach: Życie Podkarpackie, Gazeta Przemyska, Bez Toastu, portalprzemyski.pl, nowiny24.pl

II Przygotowanie i dystrybucja materiałów promujących kampanię

 1. Wydrukowano 250 plakatów (format A3), 1000 sztuk breloczków z logo akcji oraz 1000 sztuk magnesów. Łączny koszt zamówienia wyniósł 3.541,17 zł (wartość brutto).
 2. W Wydziale Komunikacji, Transportu i Dróg, w okresie od lipca do grudnia,  każdemu z klientów wręczano breloczek ze znaczkiem kampanii.
 3. Plakaty, breloczki, płyty z filmami do udostępniania mieszkańcom Przemyśla przekazano także Policji, Straży Miejskiej, szkołom nauki jazdy, świetlicom środowiskowym, kierowcom MZK, taksówkarzom.

III Edukacja

 1. Do udziału w kampanii zaproszono przemyskie Ośrodki Szkolenia Kierowców. Przekazano im także materiały informacyjne nt. kampanii (ulotki, plakaty, filmy edukacyjne).
 2. Do szkół i świetlic środowiskowych przekazano materiały (m.in. scenariusze zajęć) przeznaczone do wykorzystania np. podczas spotkań z rodzicami.
 3. Do promocji kampanii wykorzystano imprezy okolicznościowe, m.in.: Dni Patrona Miasta Przemyśla „Wincentiadę” i „Tornister pełen uśmiechów”, w trakcie których funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz członkowie GKRPA zorganizowali konkursy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także przekazywali uczestnikom imprezy materiały z logo kampanii. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z materiałami edukacyjnymi.  Odbyła się także projekcja spotów dot. skutecznej interwencji wobec pijanego kierowcy.
 4. Akcja „Trzeźwy Poranek” (15.09.2014r., 05.10.2014r.): Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wraz z policjantami z ruchu drogowego wręczała kierowcom materiały promujące trzeźwość za kierownicą. Efektem działań Policji i GKRPA było przebadanie blisko 3 tys. kierowców. Prawo jazdy zatrzymano dziewięciu z nim, natomiast sześciu było w stanie po użyciu alkoholu, a u siedmiu stwierdzono powyżej 0,5 ‰ alkoholu we krwi.
 5. Parafie Archidiecezji Przemyskiej, Akcje Katolickie, ośrodki duszpasterstwa trzeźwości otrzymały materiały promocyjne (plakaty, filmy) wraz ze scenariuszem zajęć przeznaczonym do realizacji podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą. Dodatkowo przygotowano i przekazano pisemną informację nt. kampanii, która była wygłoszona podczas mszy św. niedzielnej na terenie Archidiecezji Przemyskiej oraz na kongregacji katechetycznej dla kapłanów, sióstr zakonnych i katechetów.

 

 

JPGNULL (80,75KB)

JPGNULL (80,75KB)

JPGNULL (147,56KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 19-01-2015 08:34
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 19-01-2015 08:46