- Dla inwestora
- >
- Działalność gospodarcza
- >
- Ważne informacje
Ogólne informacje o Krajowym Rejestrze Sądowym
Krajowy Rejestr Sądowy został utworzony w oparciu o ustawę z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym i działa od dnia 1 stycznia 2001 r. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1203, z późn. zm.).
Krajowy Rejestr Sądowy jest scentralizowaną, informatyczną bazą danych składającą się z trzech osobnych rejestrów:
- rejestru przedsiębiorców,
- rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki
zdrowotnej,
- rejestru dłużników niewypłacalnych.
Krajowy Rejestr Sądowy jest jawny i jest prowadzony przez sądy rejonowe właściwe ze względu na siedzibę tworzonej spółki. Dla województwa Podkarpackiego sądem właściwym jest:
Sąd Rejonowy XII Wydział Gospodarczy KRS
35-303 Rzeszów, ul. Gen. J. Kustronia 4
tel. centrala:(17) 71 52 202
Zadaniem Krajowego Rejestru Sądowego jest powszechne udostępnienie szybkiej i niezawodnej informacji o statusie prawnym zarejestrowanego podmiotu (Centralna Informacja KRS), najważniejszych elementach jego sytuacji finansowej oraz sposobie jego reprezentowania.
Ponadto Krajowy Rejestr Sądowy zawiera inne, istotne dla obrotu gospodarczego, dane o przedsiębiorcy, w tym między innymi:
- informacje o zaległościach podatkowych i celnych,
- zaległościach wobec ZUS,
- wierzycielach i wysokościach niespłaconych wierzytelności.
Dla każdego podmiotu wpisanego do KRS sądy prowadzą odrębne akta rejestrowe (w postaci papierowej), które obejmują w szczególności dokumenty potwierdzające informacje wpisane do rejestru, a także wzory podpisów osób upoważnionych do reprezentowania podmiotu. Każdy zainteresowany może w siedzibie właściwego sądu, bez ograniczeń przeglądać akta rejestrowe podmiotów wpisanych do rejestru chyba, że ustawa stanowi inaczej.
Zgłoszenie wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców
Wpis do Rejestru jest dokonywany na wniosek, chyba że przepis szczególny przewiduje wpis z urzędu.
Wniosek o wpis do Rejestru składa się na urzędowym formularzu. Składając wniosek, wnioskodawca bez wezwania uiszcza opłatę sądową, a jeżeli wpis podlega ogłoszeniu - również opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Wniosek złożony z naruszeniem przepisu ust. 2 cyt. ustawy lub nieprawidłowo wypełniony podlega zwróceniu, bez wzywania do uzupełnienia braków. W razie zwrócenia wniosku zgodnie z ust. 3 może on być ponownie złożony w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzenia o zwrocie. Jeżeli wniosek ponownie złożony nie jest dotknięty brakami, wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia.
Szczegółowe informacje dot. KRS (m.in. akty prawne, wysokość opłat, formularze wniosków) są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.