12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju w Przemyślu

Komenda Hufca Ziemi Przemyskiej ZHP była organizatorem uroczystego przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, które odbyło się w poniedziałek 22 grudnia br. na przemyskim Rynku. W wydarzeniu udział wzięli Marek Rząsa Poseł na Sejm RP, Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla, Jan Pączek Starosta Powiatu Przemyskiego, Andrzej Huk Wójt Gminy Przemyśl, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Miasta. Program artystyczny przygotowały dzieci ze świetlicy środowiskowej „Iskierka”.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).
Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Sam moment odpalania Światła jest wyjątkowy. Miasto Betlejem leży na terytorium Autonomii Palestyńskiej uwikłanej w konflikty polityczne z Izraelem, jednakże na czas odpalenia Betlejemskiego Światła Pokoju zawieszane są działania militarne. W zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia. Ten fenomen czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.
Do Wiednia Światło przybywa za pośrednictwem austriackich linii lotniczych Austrian Airlines. Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.
Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.
źródło: http://www.swiatlo.zhp.pl

Partnerami tegorocznej akcji jest Caritas Polska oraz Katolicka Agencja Informacyjna.
 

JPGNULL (2,87MB)

JPGNULL (2,03MB)

JPGNULL (1,92MB)

JPGNULL (2,15MB)

JPGNULL (1,98MB)

JPGNULL (2,21MB)

JPGNULL (2,98MB)

JPGNULL (1,84MB)

JPGNULL (2,36MB)

JPGNULL (2,48MB)

JPGNULL (2,50MB)

JPGNULL (3,25MB)

JPGNULL (2,86MB)

JPGNULL (2,04MB)

JPGNULL (2,77MB)

Opublikował:  | Data publikacji: 22-12-2014 18:13
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 05-01-2015 09:37