13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Krypty pod Archikatedrą są już dostępne dla zwiedzających

Zakończył się trwający od 2011 roku remont i adaptacja krypt pod Bazyliką Archikatedralną. Na zaproszenie Proboszcza Parafii  oraz Dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej 20 listopada przybyło wielu gości, w tym Prezydent Miasta Robert Choma, aby wziąć udział w uroczystym otwarciu wystawy "Podziemia Archikatedry św. Jana Chrzciciela jako nekropolia biskupów przemyskich i osób świeckich". Podziemia są już dostępne dla zwiedzających - oprócz niedziel i poniedziałków - w godzinach 9 - 16.

Krypty Archikatedry to historyczna nekropolia biskupów przemyskich i innych duchownych, a także osób świeckich, którzy przez stulecia byli tutaj chowani. Z tego względu jest to nie tylko muzeum, ale także przestrzeń sakralna. Podczas ostatnich prac wydobyto setki kości i szkieletów, które znalazły miejsce wiecznego spoczynku w ossuariach. Wśród pochówków udało się zidentyfikować ciała 11 przemyskich biskupów, głównie z XVIII i XIX wieku. Obecny kształt podziemia zyskały po gruntownej odbudowie po roku 1733, kiedy to na skutek katastrofy budowlanej zawaliły się sklepienie i krypty katedry. Do odbudowy krypt użyto wielu wtórnych elementów, pamiętających wcześniejszy wystrój świątyni - dzisiaj te rzeźbione elementy można zobaczyć w lapidarium, które jest częścią wystawy. Najstarszym i najcenniejszym reliktem w podziemiach katedry są pozostałości romańskiej rotundy św. Mikołaja.

Dzięki ogromnemu wysiłkowi i pracy prof. Anny Drążkowskiej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu udało się odrestaurować zachowane trumny i elementy grobowego stroju biskupów i osób świeckich. Dzisiaj te cenne pamiątki można zobaczyć w zorganizowanej w podziemiach ekspozycji.

W krypcie pod kaplicą Fredrów znajduje się ekspozycja poświęcona księdzu Aleksandrowi Antoniemu Fredrze herbu Bończa, biskupowi przemyskiemu w latach 1724-1734, którego jednym z najbardziej widocznych osiągnięć jest nadanie świątyni przemyskiej cech nowego wówczas stylu barokowego. Ekspozycja ta, będąca wynikiem szeroko zakrojonych prac w kryptach katedralnych, upamiętnia 280 rocznicę śmierci biskupa Fredry i została zorganizowana przez Parafię Archikatedralną, przy wsparciu finansowym Miasta Przemyśla. Ponadto, uchwałą Rady Miejskiej, została przyznana dotacja na wykonanie prac remontowo-konserwatorskich polegających na stabilizacji konstrukcyjnej fundamentów Bazyliki Archikatedralnej, wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej, odnowieniu i uzupełnieniu okładzin architektonicznych w kryptach na styku z rotundą romańską z XI w.

zdjęcia: Grzegorz Karnas, Rafał Porada

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

Opublikował:  | Data publikacji: 24-11-2014 10:58
Modyfikował: Rafał Porada | Data modyfikacji: 06-03-2015 11:26