19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

AudioMapa i Konkurs Literacki - Niezwykłe historie dźwiękowych symboli

Konkurs na najciekawszy, napisany przez dzieci, tekst literacki związany z dźwiękowymi symbolami miast, miasteczek i wsi w Polsce. Zapraszamy dzieci i młodzież by opowiedziały, nam niezwykłe historie o dźwiękowych symbolach.

Czekamy na Wasze teksty literackie - opowiadania, legendy, bajki, baśnie o dźwiękowych symbolach, które znajdują się w miejscach w których mieszkacie, uczycie się lub bawicie.

Co to jest dżwiękowy symbol i jakie znaczenie odgrywa w historii i kulturze?

"Dźwiękowy symbol to odgłos, dźwięk wydawany przez obiekt którego powstanie związane jest z historią, kulturą, sztuką lub życiem współczesnym miejsca w którym się znajduje. Symbolika odgłosu może nawiązywać do konkretnego miejsca, wydarzenia lub postaci, którego w wielu przypadkach jest dźwiękową metaforą. Odgłos, dźwięk, melodia podkreśla emocjonalny ładunek przedstawionego obiektu, faktu historycznego czy postaci związanej z historią czy kulturą Polski.

Jednym z najpopularniejszych dźwiękowych symboli jest Hejnał z Wieży Mariackiej w Krakowie (niezwykła historia urwanej melodii) czy dzwon Zygmunta na Wawelu. W Warszawie możemy usłyszeć hejnał na Zamku Krolewskim, na wieży zegarowej, katarynkę na Starym Mieście, Grajacy Pomnik Praskiej Kapeli Podworkowej. W każdej miejscowości możemy odnaleźć dźwiękowe symbole,
które tworzą niepowtarzalna melodię  miejsca w którym mieszkamy.

Prace literackie przesłane na konkurs mogą być związane z historią powstania dźwiękowych symboli, mogą też być punktem wyjścia do opowiedzenia o faktach historycznych w których te symbole odgrywały ważna rolę. Bohaterami tych opowieści będą mogły też być sytuacje współczesne lub całkowicie przez dziecko wymyślone.

Zwycięskie i wyróżnione prace zostaną opublikowane na stronie www.mimamo.pl na interaktywnej AudioMapie Polski z dżwiękowymi symbolami a najlepsza z nich zostanie nagrana w profesjonalny sposób w formie słuchowiska. Nagrodzonych zostanie 12 zwycięskich prac literackich.

AudioMapa dźwiękowych symboli to wyjątkowy przewodnik po Polsce, to Polska zaprezentowana w nagraniach audio - dźwiękowych symbolach, tych najpopularniejszych i tych mniej znanych oraz bajkach, legendach opowiadaniach o tych miejscach i obiektach z dźwiękowymi symbolami. Mapa
miejsc, które dzieci i młodzież opiszą w przesłanych na Konkurs pracach literackich. Miejscach, które dzieci znają są im bliskie, które mogą być inspiracją do powstania historii o niezwykłych bohaterach lub wydarzeniach związanych z dźwiękowymi symbolami w Polsce.

Nagrodą w konkursie jest:
1 miejsce: profesjonalne nagranie audio z dedykowaną oprawą muzyczną wyróżnionego tekstu w formie słuchowiska oraz publikacja tekstu , na AudioMapie dźwiękowych symboli. Laureat Konkursu otrzyma również upominki i nagrody (książki, sprzęt audio: słuchawki firmy Philips oraz dyplom).

2-12 miejsce: publikacja wyróżnionego tekstu na AudioMapie dźwiękowych symboli na stronie internetowej www.mimamo.pl. Laureaci Konkursu otrzymają również upominki i nagrody (książki, sprzęt audio - słuchawki firmy Philips oraz dyplomy). Zostaną również  przyznane dodatkowe wyróżnienia, których prace zostaną nagrodzone książkami.

Prace Konkursowe mogą zgłaszać instytucje oświatowe oraz osoby prywatne, przesyłając teksty literackie oraz zdjęcia przedstawiające opisywany obiekt z dźwiękowym symbolem  na adres wskazany również w regulaminie Konkursu (drogą mailową na adres ). Preferowane choć nie będzie to wymóg formalny będą teksty literackie związane z miejscem, w której znajduje
się dana placówka edukacyjno – kulturalna (która dokonała zgłoszenia).

Dzieci biorące udział w konkursie będą miały również możliwość uczestniczenia w profesjonalnej sesji nagraniowej oraz bezpłatnych warsztatach „Żywego słowa”. Terminy i nabór na warsztaty zostanie ogłoszony na www.mimamo.pl

Na warsztatach dzieci poznają tajniki pracy lektora oraz realizatora dźwięku. Cykl warsztatów będzie obejmował różnorodne działania artystyczne związane z interpretacją tekstu, prawidłową artykulacją, fonacją i emisją głosu. Nie zabraknie również praktycznych ćwiczeń obróbki i montażu materiału dźwiękowego, które w praktyce zostana wykorzystane podczas tworzenia słuchowiska.

AudioMapa to oryginalny pomysł na promocję państwa Placówki. Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń i udziału w konkursie.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres mailowy; do dnia 1 grudnia 2014

Tel. kontaktowy 730 30 10 06

Zapraszamy!
 

DOTNULL

DOTNULL

Opublikował:  | Data publikacji: 12-11-2014 08:27
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 12-11-2014 08:27