-2 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Bezpieczna Droga do Szkoły

Początek roku szkolnego już dawno za nami, ale przez cały rok troszczymy się, by dzieci bezpiecznie poruszały się po drogach naszych miast. Dostrzegając potrzebę edukacji najmłodszych Caritas Archidiecezji Przemyskiej zorganizowała spotkanie edukacyjne pt. Bezpieczna Droga do Szkoły.

27 października br. uczniowie szkół podstawowych zgromadzili się w sali widowiskowej Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek w Przemyślu, aby wziąć udział w spotkaniu edukacyjnym zorganizowanym przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej. W czasie spotkania odbyły się między innymi pokazy ratownictwa medycznego, nauka pierwszej pomocy prezentowana na fantomie, pogadanka połączona z wizualizacją na temat bezpieczeństwa na drodze i w czasie wykonywania codziennych czynności. Dzieci uczyły się i zapamiętywały podstawowe numery alarmowe, których znajomość i właściwe użycie może uratować czyjeś życie lub zdrowie. Dzieci bywają świadkami lub uczestnikami sytuacji zagrażający życiu lub zdrowiu, dlatego też osoby prowadzące spotkanie edukacyjne pokazały jak należy właściwie zachować się w takich momentach.

Zorganizowana akcja jest kontynuacją autorskiego programu  pt. „Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje”. Obie inicjatywy już od siedmiu lat są prowadzone  na terenie całego kraju przez Stowarzyszenie Integracja i Współpraca. Pomocą służą zawsze jednostki Straży Pożarnej, Policji, ratownicy medyczni, aktorzy i psychologowie. Takie spotkania mają na celu uświadamianie dzieciom i ich rodzicom jakie zagrożenia  czyhają na nich w codziennym życiu oraz jakie są możliwe i im dostępne sposoby i środki zaradcze, w jaki sposób należy udzielić pomocy w razie niebezpiecznego wypadku lub jak należy wezwać pomoc i kogo zawiadomić o niebezpieczeństwie.
Podczas spotkania edukacyjnego „Bezpieczna Droga do Szkoły” na uczestników czekały ciekawe upominki przygotowane specjalnie na te okazję przez organizatorów akcji. Warunek był tylko jeden, każde dziecko musiało opanować podstawowe zasady pierwszej pomocy i ją wykonać. Zadanie to spotkało się z dużym zainteresowaniem wśród uczestników.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowanie wśród dzieci i ich opiekunów. Możliwość samodzielnego udzielenia pierwszej pomocy, chociażby tylko na fantomie, uzmysławia dzieciom jak ważne i trudne jest ratowanie czyjegoś zdrowia i życia. Mobilizuje je do dbania przede wszystkim o własne bezpieczeństwo zarówno w czasie drogi z domu do szkoły, w czasie zabawy czy odpoczynku. 

Tegoroczna akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły” w Przemyślu została zorganizowana przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomę oraz koordynatora generalnego do spraw akcji „Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje” oraz „Bezpieczna Droga do Szkoły”  Jakuba Janiszewskiego.

 

Anna Ruszel-Kwaśny
Rzecznik Caritas Archidiecezji Przemyskiej

JPGBezpieczna Droga do Szkoły (1,99MB)

JPGBezpieczna Droga do Szkoły (1,75MB)

JPGBezpieczna Droga do Szkoły (2,32MB)

JPGBezpieczna Droga do Szkoły (2,80MB)

JPGBezpieczna Droga do Szkoły (1,98MB)

JPGBezpieczna Droga do Szkoły (1,43MB)

JPGBezpieczna Droga do Szkoły (2,23MB)

JPGBezpieczna Droga do Szkoły (1,78MB)

JPGBezpieczna Droga do Szkoły (2,32MB)

JPGBezpieczna Droga do Szkoły (1,48MB)

JPGBezpieczna Droga do Szkoły (1,67MB)

JPGBezpieczna Droga do Szkoły (1,81MB)

JPGBezpieczna Droga do Szkoły (2,31MB)

Opublikował:  | Data publikacji: 28-10-2014 09:29
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 19-01-2015 10:23