Otwarcie przepławki dla ryb na rzece San w Przemyślu - Video

W piątek 24 października br. odbyło się uroczyste zakończenie inwestycji pod nazwą „Przebudowa jazu piętrzącego na rzece San na przepławkę dla ryb”. W ramach realizacji zadania został wykonany również kanał dla kajakarzy wraz z dwiema zatokami, placem widokowym i infrastrukturą towarzyszącą. W wydarzeniu udział wzięli zaproszeni goście, duchowieństwo, przedstawiciele konsorcjum, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy realizowało to przedsięwzięcie. Podczas spotkania w Sali konferencyjnej zostały zaprezentowane najważniejsze zagadnienia związane z realizacja tego zadania inwestycyjnego. Pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Przemyślu mówili również o innych inwestycjach zrealizowanych przez spółkę w ostatnim czasie. Osobom zasłużonym dla rozwoju przedsiębiorstwa zostały wręczone pamiątkowe statuetki, które otrzymali między innymi były, wieloletni Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Mirosław Nodżak, a także osoby które w sposób szczególny przyczyniły się do realizacji tej inwestycji. Otrzymali je projektanci, wykonawcy oraz osoby nadzorujące na co dzień prace na budowie przepławki.

Trzeba przyznać, iż inwestycja wygląda imponująco.


Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla zaznaczył, iż poza głównym powodem realizacji tego przedsięwzięcia, miejsce to zyskało nową dodatkową funkcję turystyczno-rekreacyjną. Dzięki zrealizowanemu zadaniu możliwa jest migracja różnych gatunków ryb w górę rzeki San. Dodał, iż zbudowane śluzy dla kajaków to także możliwość bezpiecznego uprawiania turystyki. Zaapelował, aby z nich korzystać i z rozwagą korzystać z wybudowanej w nurcie rzeki infrastruktury. Prezydent zwrócił uwagę, iż jest to kolejne przedsięwzięcie, które jest świadectwem sprawnie działającego zespołu ludzi, zaangażowanych i merytorycznie przygotowanych do realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że Miasto Przemyśl jest liderem w Polsce w pozyskiwaniu środków zewnętrznych dzięki, którym możliwa jest realizacja wielu ważnych inwestycji – powiedział Prezydent Choma.

Realizacja inwestycji była pionierskim w skali kraju i Europy zadaniem ponieważ nie znamy przykładu, aby rzekę o takiej szerokości zabudować bystrzem kamiennym. Realizowane w nurcie rzeki prace stwarzały wiele zagrożeń, ale dzięki stworzonej na potrzeby tego zadania technologii udało się ich uniknąć. Prace zakończyły się zgodnie z założonym harmonogramem. Cieszymy się, że udało nam się z sukcesem zrealizować to przedsięwzięcie, które w mojej ocenie ożywi ten teren zarówno na wodzie, jak i dzięki towarzyszącej infrastrukturze.

Całkowita wartość umowy na roboty budowlane to kwota blisko 22 mln. Projekt finansowany jest z publicznych środków krajowych oraz Europejskiego Funduszu Rybackiego - wartość dofinansowania to prawie 25,5 mln zł poza budową przepławki obejmuje ono również pięcioletni monitoring naukowy, co jest wymogiem koniecznym przy realizacji tego typu inwestycji.

Kategorie strony: Inwestycje
Opublikował(a):  Data publikacji: 25-10-2014 08:22 Modyfikował(a): Rafał Porada Data modyfikacji: 06-03-2015 11:33

Na skróty