-4.6 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wspomnijmy Przemysława Bystrzyckiego…

7 października 2014 mija 10 lat od śmierci honorowego obywatela Przemyśla Przemysława Bystrzyckiego, który rozsławił nasze miasto na kartach licznych powieści. Niektóre z nich nawiązując do wątków autobiograficznych dotyczą chlubnych dokonań Pisarza w czasie II wojny światowej, kiedy po deportacji do Kazachstanu znalazł się w Wielkiej Brytanii w słynnej formacji „cichociemnych”. Zrzucony po do Polski w roku 1944 roku. Po wojnie więzień reżimu komunistycznego, pisarz i dziennikarz.

Przemysław Bystrzycki szczególnie związany jest z naszą instytucją – urodził się w kamienicy będącej obecnie siedzibą Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Młodość spędził w Przemyślu, „nad Sanem, nad zielonookim”.

 

mbystrz

(fot. i oprac. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu)

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl