11 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Światowy Dzień Turystyki. Przemyśl - Rynek Starego Miasta 27 września 2014.

Światowy Dzień Turystyki - to święto turystyki przypadające 27 września, ustanowione w 1979 roku przez Światową Organizację Turystyki działającej z ramienia ONZ. Obchody mają kształtować społeczną świadomość dotyczącą znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie, zarówno w aspekcie kulturowym, politycznym i gospodarczym. Każdego roku honorowym gospodarzem Światowego Dnia Turystyki jest inny kraj, co roku też obowiązuje inny temat przewodni. W tym roku honorowym gospodarzem jest Meksyk, a ustalone przez Światową Organizację Turystyki hasło brzmi „Turystyka i Rozwój Społeczności” (ang. Tourism and Community Development).

Tegoroczny program przygotowany przez Urząd Miejski i Przemyski Oddział PTTK adresowany jest do wszystkich, którzy w szczególny sposób propagują i dostrzegają turystykę w naszym mieście. To spotkanie zrzeszające przedstawicieli samorządów, organizacje turystyczne oraz branżę turystyczną w mieście. Obchody tego dnia pozwalają na uhonorowanie osób zasłużonych dla turystyki, a także wymianę doświadczeń i podsumowanie podejmowanych działań.
Podczas uroczystych obchodów zostaną wręczone wyróżnienia przez Prezydenta Miasta za szczególną działalność na rzecz promocji i rozwoju turystyki w naszym mieście. Obchodom towarzyszyć będą specjalnie przygotowane atrakcje dla mieszkańców i turystów:


XIV Ogólnopolski Rajd im. Dra Mieczysława Orłowicza
(zgłoszenia: Biuro Oddziału PTTK, ul. Waygarta 3, Tel. 16 678 53 74, www.przemysl.pttk.pl)
Wycieczki piesze i rowerowe popularyzujące krajoznawstwo oraz aktywność wśród młodzieży i dorosłych pozwalające na poznanie ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych miasta i okolic Przemyśla. Zakończenie rajdu na Rynku Starego Miasta i spotkanie uczestników z Prezydentem Miasta Przemyśla.


Trasy rajdu:

Nr 1 Przedszkolnego Klubu “Miś Wędrowniczek” -„Przemyśl owiany legendami” - trasa dla najmłodszych.


Zbiórka o godz. 12.00 w Rynku przy fontannie z niedźwiadkami.
Przejście trasy: Modraszkowe Wzgórze - polowanie na motyle - Wzgórze Trzech Krzyży i Stare Zamczysko - Kopiec Tatarski, czyli największa tajemnica Podkarpacia.
Długość trasy: 5 km Punkty: 5 do OTP, Prowadzenie: Elżbieta Czycz


Nr 2 Szkolnego Koła PTTK przy ILO „Przechadzki podmiejskie”


Zbiórka o godz. 10.00 na parkingu przy stadionie Polonia ul. Sanocka. Przejazd autobusem do Prałkowiec płatny dodatkowo 2 zł + wpisowe.
Przejście trasy: Prałkowce - gościniec sanocki - niebieskim szlakiem na Wapielnicę (394 m n.p.m.) - dawny kamieniołom wapienia - czerwonym szlakiem przez Zielonkę - Góra Trzech Krzyży - zejście na Rynek przez Park Miejski.
Długość trasy: 10 km. Punkty: 10 pkt. do OTP, 11 pkt. do GOT. Prowadzenie: Grzegorz Hrymak


Nr 3 Trasa Klubu Górskiego PTTK „Karpaty”
„Przez najpiękniej położone wioski ziemi przemyskiej według Mieczysława Orłowicza”


Zbiórka uczestników o godz. 7.30 przed stadionem MKS „Polonia” przy ulicy Sanockiej. Przejazd wynajętym autokarem do Cisowej płatny dodatkowo 4 zł + wpisowe.
Przejście trasą: Cisowa – Brylińce – Rokszyce – Grabówka (396 m n.p.m.) – Zaleska Góra (403 m n.p.m.) – Prałkowce – Przemyśl.
Długość trasy: 20 km. Punkty: 20 do OTP, 21 do GOT, Prowadzenie: Dariusz Hop


Nr 4 ROWEROWA Klubu Górskiego „Karpaty” PTTK

Zbiórka uczestników o godz. 11:00 na Placu Orląt Przemyskich. Wyjazd na trasę o godz. 11:15. Przejazdna trasie: Przemyśl – Łętownia – Bełwin - G. Bukowy Garb - rez. Brzoza Czarna – Reczpol – Krasice – Korytniki – Wapowce - Przemyśl
Długość trasy: ok. 48 km. ; Punkty: 10 pkt do K.O.T.
Prowadzenie: Jan Paradysz


Zwiad Miejskim Szlakiem Szwejkowskim, trasa: Brama Dobromilska, fort XXI „Bakończyce”, ul. Słowackiego, Smolki, Mickiewicza, Dworzec PKP, ul. Rokitniańska (zbiórka uczestników, godz. 13.00 w Rynku przy figurze Józefa Szwejka, org. Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół
Dobrego Wojaka Szwejka)


Godz. 10.00 – 15.45 Gra Miejska „Poznajemy Miasto Przemyśl” (org. Koło Przewodników Turystycznych PTTK, zgłoszenia od godz. 10.00 w punktach Informacji Turystycznej:
Centrum Informacji Turystycznej ul. Grodzka 1 lub na Dworcu Kolejowym pl. Legionów1.Gra adresowana do młodzieży i rodzin z dziećmi zachęcająca do aktywności i prowadząca uczestników do miejsc i zabytków związanych z historią Przemyśla.


Godz. 13.00 „Światowy Dzień Języków Obcych”, org. Centrum Języków Obcych Student (malowanie twarzy w barwy flag europejskich, rysowanie flag narodowych oraz konkursy i zabawy językowe z nagrodami) - Rynek Starego Miasta


Godz. 13.00 „Konkursy krajoznawcze” org. Urząd Miejski w Przemyślu - Wydział Promocji i Turystyki (dla uczestników atrakcyjne nagrody) - Rynek Starego Miasta


Godz. 16.30 Spotkanie z przedstawicielami środowisk turystycznych i wręczenie wyróżnień przez Prezydenta Miasta Przemyśla osobom zasłużonym dla rozwoju turystyki


Godz. 16.45 Mieczysław Orłowicz – Jego związki z Przemyślem i Ziemią Przemyską (prezentacja: Dariusz Hop)


Godz. 17.00 Wykład Dra Dariusza Opalińskiego - „Od Pauzaniasza do Orłowicza, uwagi o dawnych przewodnikach”, autor również podpisywać będzie swoją książkę „Przewodniki turystyczne na ziemiach polskich w okresie zaborów”, spotkanie odbędzie się w siedzibie Przemyskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Grodzkiej, organizator Przemyska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego.

17.30 - Koncert zespołu PORT PRZEMYŚL

Godz. 18.30 – 21.00 Plenerowy festiwal fotografii podróżniczej z udziałem znanych podróżników z Polski:
Godz. 18.30 Ania, Krzysztof, Michał i Staś Kobusowie „Namibia – 9000 km afrykańskiej przygody”
Przez sześć tygodni przejechali 9000 km odkrywając różnorodne oblicza Namibii. Spotkali pustynne słonie i węże, dotarli do porzuconego miasta duchów oraz największego kanionu Afryki. Podczas pokazu dowiemy się co łączy damy Herero w wiktoriańskich sukniach z ich półnagimi siostrami Himba, w Etoszy przeżyjemy polowanie lwów na zebry, zaś Buszmeni zdradzą nam tajniki przetrwania na pustyni Kalahari. Anna i Krzysztof Kobusowie – fotografowie i dziennikarze, uwielbiający włóczęgę z dala od utartych szlaków, egzotyczne podróże oraz odkrywanie Polski. Autorzy zdjęć do ponad 20 albumów, na stałe współpracują z pismami podróżniczymi, ich zdjęcia zobaczyć można na stronie www.travelphoto.pl. Od kiedy ich rodzina powiększyła się ruszają na wyprawy z synkami Michasiem (6 lat) i Stasiem (4 lata). Swoim doświadczeniem z rodzinnych podróży dalekich i bliskich dzielą się poprzez portal Małego Podróżnika www.malypodroznik.pl Autorzy książek o rodzinnym podróżowaniu wydanych przez National Geographic.

Godz. 19.30 Aleksander Doba „Transatlantyckie Wyprawy Kajakowe”
Polski podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej). Opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia.


Godz. 20.30 Film z widowiska Marka Stacharskiego pt. „Zdarzyło się sto lat temu czyli opowieść o miłości, wojnie, tęsknocie i nadziei” (widowisko odbyło się 20 lipca br. na Zniesieniu z okazji obchodów 100 –lecia Walk o Twierdzę Przemyśl)


Ponadto:

Piątek 26 Września 2014
Konferencja naukowa „Szlaki w turystyce kulturowej i turystycznej - z problematyki badań nad systemami komunikacyjnymi XVIII-XX w.
Miejsce obrad: Kampus Państwowej Szkoły Wschodnio-europejskiej, organizator: Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, współorganizatorzy:
PCKiN ZAMEK, PWSW Przemyśl.


Sobota 27 Września 2014 - Godz. 13.00 – 18.00:


Kiermasz książki regionalnej i podróżniczej - stoiska: Archiwum Państwowego w Przemyślu, Przemyskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Księgarnie Matras, Wydawnictwa „Libra” (ceny promocyjne na reprinty przewodników M. Orłowicza, albumy krajoznawcze dot. Kresów i Polski Południowo-Wschodniej, prof. M. Motylewicz podpisywał będzie album „Miasta Podkarpacia”), Wydawnictwa Naukowego TPN oraz Wydawnictwa PCKiN ZAMEK (przewodniki po miejscach pamięci narodowej podpisywać będzie Alicja Chruścicka)


Prezentacja oferty turystycznej przez stowarzyszenia turystyczne oraz organizatorów turystyki, m.in.: Obóz Wojskowy 3 Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im. Księcia Kinsky’ego, nauka chodzenia z kijkami techniką „Nordic Walking”(org. Stowarzyszenie Regia Civitas, Szkoła Podstawowa Nr.1), „12. Katarynkowe Jesienne Manewry Szwejkowskie Twierdza Przemyśl”, prezentacje przyrodnicze Ośrodka Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Bircza, Parkus Gigantus z Wapowiec i wiele innych ciekawych prezentacji.


Organizator:
Urząd Miejski w Przemyślu Wydział - Promocji i Turystyki,
Oddział PTTK im. Dr M. Orłowicza oraz Koło Przewodników Turystycznych
PTTK w Przemyślu


Sponsorzy:
MPEC, PGM, TOI TOI,
Sklep sportowy DOBRE SKLEPY ROWEROWE - AZYMUT PRZEMYŚL,
Sklep sportowy TRAMP, Księgarnie MATRAS,
Biuro Turystyczne ALBATROS, Hotel EUROPEJSKI, Firma HENSFORT


Patronaty:
TVP RZESZÓW, GC NOWINY, Tygodnik GAZETA PRZEMYSKA. przemysl24news

 

tekst: Przemysław Grządziel

JPGNULL (1,83MB)

JPGNULL (791,21KB)

JPGNULL (287,06KB)

JPGNULL (586,29KB)

JPGNULL (408,77KB)

JPGNULL (845,68KB)

JPGNULL (487,28KB)

JPGNULL (356,38KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 19-09-2014 13:06
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 15-10-2014 09:34