Pamięci Ryszarda Siwca

W piątek 12 września br. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla złożył kwiaty przy tablicy upamiętniającej Ryszarda Siwca, Żołnierza AK, obrońcy praw człowieka.

Ryszard Siwiec urodzony w roku 1909 w Dębicy do Przemyśla przyjechał w roku 1936. Do wybuchu II Wojny Światowej był pracownikiem Urzędu Skarbowego. Po wojnie pracował w Spółdzielczej Wytwórni Win, jako księgowy.

Ten wielki patriota z pieczołowitością kultywował tradycje narodowe w domu rodzinnym. Nigdy nie pogodził się z sytuacją polityczną jaka nastała po okresie wojennym - odmówił pracy w szkolnictwie nie chcąc uczestniczyć w komunistycznej indoktrynacji młodzieży. Działając w podziemiu, pod pseudonimem „Jan Polak”, powielał ulotki używając do tego prywatnej maszyny do pisania. Ryszard Siwiec długo obmyślał formę protestu dopracowując najmniejsze szczegóły swojego aktu samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. We wrześniu 1968 roku, tuż przed wyjazdem, sporządził testament oraz nagrał na taśmę magnetofonową „Antykomunistyczne przesłanie”. Zmarł po 4 dniach w szpitalu, w wyniku odniesionych poparzeń w dniu 12 września 1968 r. Jego protest został przemilczany przez wszystkie oficjalne media.


Na tablicy widnieje inskrypcja:


„W tym Domu Mieszkał
RYSZARD SIWIEC
1909-1968
ŻOŁNIERZ AK
OBROŃCA PRAW CZŁOWIEKA
Na znak protestu przeciwko agresji wojsk układu warszawskiego na Czechosłowację dokonał aktu samospalenia na stadionie X-Lecia w Warszawie Podczas Obchodów Centralnych Dożynek w dniu 8 września 1968
Pośmiertnie uhonorowany najwyższymi odznaczeniami Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Czeskiej, Republiki Słowacji.
„NIECH PRAWDA ZNACZY TYLKO PRAWDĘ…””

JPGNULL (2,08MB)

JPGNULL (2,08MB)

Opublikował(a):  Data publikacji: 12-09-2014 11:43 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 15-10-2014 09:34

Na skróty