16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Nie bierz kota w worku! - spotkanie w Przemyślu

Jak sprawdzić swojego przyszłego pracodawcę? Jakich pracowników poszukują w Unii Europejskiej? Gdzie szukać bezpiecznych ofert pracy? W jaki sposób przygotować się do wyjazdu za granicę? – Na te i wiele innych pytań odpowiedzą przedstawiciele instytucji – partnerzy kampanii „Nie bierz kota w worku. Sprawdź swojego przyszłego pracodawcę"w trakcie otwartego spotkania na przemyskim Rynku, przed Urzędem Miejskim w dniu 12 września (piątek, od godz. 10.00 do godz. 13.00).
 

To kampania informacyjna, któraz inicjatywy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, rozpoczęła się we wrześniu bieżącego roku na Podkarpaciu. Główne założenia wspólnej akcji Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie oraz Partnerów to zwiększenie świadomości wśród osób, które decydują się opuścić kraj w celu poszukiwania pracy za granicą w zakresie:

• Przygotowania do podjęcia pracy w krajach EU, EOG
Do instytucji rynku pracy, policji i innych organizacji zajmujących się zatrudnieniem często napływają informacje o działalności nielegalnych pośredników pracy, w tym również o pobieraniu od osób wysokich opłat za np. „znalezienie pracy”. Nielegalni pośrednicy pracy wykorzystują niedoświadczenie i niewiedzę osób, które często zdesperowane poszukują różnych możliwości zarobienia pieniędzy.

Ponadto osoby, które decydują się na wyjazd do pracy za granicę,  bardzo często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie mogą grozić w przypadku podjęcia pracy „na czarno”. Nie dostrzegają wszystkich zagrożeń, jakie mogą nieść ze sobą decyzje podejmowane często szybko, pochopnie i pod wpływem emocji.

• Kształtowanie wiedzy na temat praw i przepisów obowiązujących w państwach EU, EOG
Wejście Polski do Unii Europejskiej spowodowało, że podejmowanie zatrudnienia w państwach członkowskich stało się łatwiejsze. Polacy mogą swobodnie podejmować zatrudnienie we wszystkich państwach członkowskich UE. Podjęcie pracy w danym kraju wiąże się z przestrzeganiem określonych praw i przepisów związanych np. z rejestracją (np. pobytu lub pracy czy w urzędzie podatkowym), ubezpieczeniem społecznym itp. Nieprzestrzeganie ich naraża na negatywne konsekwencje określone prawem danego państwa.

PRACA ZA GRANICĄ? NIE BIERZ KOTA W WORKU.
SPRAWDŹ SWOJEGO PRZYSZŁEGO PRACODAWCĘ

To kampania, dzięki której planując wyjazd za granicę, poznasz profil i zadania różnych instytucji (m.in. Wojewódzki Urząd Pracy, Powiatowy Urząd Pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Urząd Skarbowy, Państwowa Inspekcja Pracy, Policja, Ochotniczy Hufiec Pracy) wspierających osoby zainteresowane zatrudnieniem za granicą i powracające z zagranicy.
- Wielokrotnie pracownicy instytucji rynku pracy spotykają się z brakiem wiedzy i zainteresowania różnymi możliwościami pomocy i wsparcia, jakie daje państwo polskie, zarówno dla osób, które wyjeżdżają za granicę, jak i dla tych, którzy wracają z pracy za granicą, stąd wierzymy, że nasze wspólne działania zwiększą tę świadomość – podkreśla Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.


W ramach kampanii organizowane będą spotkania otwarte. Na pierwsze, w Rzeszowie – Wojewódzki Urząd Pracy wraz ze Współorganizatorami i Partnerami kampanii zaprosił już 10 września. Kolejne odbędą się w Przemyślu – 12 września (piątek), Tarnobrzegu 15 września (poniedziałek) i Krośnie – 17 września (środa). Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego.


ORGANIZATOR
Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie

WSPÓŁORGANIZATORZY
Miasto Rzeszów, Miasto Przemyśl, Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu, Starostwo Powiatowe w Krośnie

PARTNERZY

Powiatowe Urzędy Pracy Województwa Podkarpackiego
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Administracja Podatkowa
Państwowa Inspekcja Pracy
Ochotniczy Hufiec Pracy
Policja Podkarpacka
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego
Uniwersytet Rzeszowski
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnobrzegu

 

Przemyśl
12 września 2014 r.
Rynek w Przemyślu

Tarnobrzeg
15 września 2014 r.
Plac przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu
przy ul. 1 Maja 4

Krosno
17 września 2014 r.
Plac przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Krośnie
przy ul. Bieszczadzkiej 1

STRONA WWW

Więcej informacji o kampanii i partnerach akcji w zakładce „PRACA ZA GRANICĄ – KAMPANIA INFORMACYJNA” – http://www.wup-rzeszow.pl/?cPath=337//5 oraz http://www.wup-rzeszow.pl/?cPath=337/340/0

Materiały do pobrania w zakładce: http://www.wup-rzeszow.pl/?cPath=337/338/6

JPGNULL

Opublikował:  | Data publikacji: 11-09-2014 15:51
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 15-10-2014 09:34