2.5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Uczcijmy rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Szanowni Państwo!
Przed 75 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego, będącego fenomenem na skalę światową. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, której 70. rocznicę również w tym roku obchodzimy, ale też stworzenie siły moralnej i tradycji niepodległościowej, które pozwoliły przetrwać czas komunistycznej dyktatury.

Instytut Pamięci Narodowej i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej apelują o zorganizowanie w całej Polsce lokalnych obchodów rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego pod wspólnym hasłem „My z niego wszyscy…”.
Prosimy, by 27 września 2014 r. zorganizowali Państwo uroczystości przypominające o wielkim dziele naszych rodaków w czasie II wojny światowej. Zachęcamy do udzielenia wsparcia szkołom, które 26 września zdecydują się na uczczenie Polski Podziemnej w swoich murach. Gośćmi honorowymi tych przedsięwzięć powinni być kombatanci, a inicjatorami i gospodarzami konkretnych działań – społeczność lokalna wraz z placówkami oświatowymi, kulturalnymi, a także organizacjami społecznymi. Propozycje działań oraz materiały do wykorzystania będą zamieszczone na portalu edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej www.pamiec.pl/ppp.
27 września 2014 r. wywieśmy flagi narodowe na budynkach samorządowych. Zapalmy znicze na grobach poległych i zmarłych. Niech tego dnia kotwica Polski Walczącej zagości na stronach internetowych i łamach prasy lokalnej. Pokażmy, że pamiętamy o Polskim Państwie Podziemnym i jego bohaterach.
Uważamy, że obowiązkiem wolnego społeczeństwa jest przypomnienie Polskiego Państwa Podziemnego, jego dziedzictwa i jego ideałów, które ziściły się w wolnej Polsce.

 


Z poważaniem,
PREZES
Instytutu Pamięci Narodowej
Komisji Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu
dr Łukasz Kamiński

JPGNULL

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl