13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wakacyjne odkrywanie świata z Fundacją Kresowe Centrum Nauki i Rozwoju "Perła Galicji"

Wakacje to dla dzieci czas beztroski i odpoczynku. Dla wielu pracujących rodziców jednak koniec roku szkolnego okazuje się być nie lada kłopotem. Co bowiem zrobić z pociechą, kiedy do urlopu zostało jeszcze trochę czasu? Jak sprawić, żeby dzieci się nie nudziły i z tego powodu nie wpadały na szalone, nieprzewidziane w skutkach pomysły? Albo, żeby nie spędzały całego dnia przed komputerem? Wreszcie, jak zapewnić dzieciom atrakcyjne, bezpieczne wakacje?

Z roku na rok coraz więcej organizacji i instytucji proponuje mieszkańcom miast letnie szkoły, warsztaty czy półkolonie. W tym roku do tej grupy dołączyła Fundacja Kresowe Centrum Nauki i Rozwoju „Perła Galicji”, zachęcając rodziców do zapisania swoich pociech na Letnie Warsztaty dla Dzieci i Młodzieży. Powstała w ubiegłym roku fundacja z siedzibą przy Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu postanowiła wykorzystać m.in. potencjał dydaktyczny uczelni oraz jej atrakcyjne usytuowanie w celu organizacji niniejszego przedsięwzięcia.

Warsztaty zostały przeprowadzone w dwóch tygodniowych turnusach (30.06-4.07 oraz 7.07-11.07). Ich organizacja spotkała się z bardzo pozytywnym oddźwiękiem wśród regionalnych organizacji pozarządowych oraz firm i instytucji wspierających „Perłę Galicji”, co stanowi bardzo pozytywne zjawisko w zakresie współpracy międzyinstytucjonalnej na terenie powiatu przemyskiego. Do przedsięwzięcia zaangażowała się Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu, Fundacja Wymiany Kulturowej toTU toTAM, Stowarzyszenie „Port Przemyśl” Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół PWSW w Przemyślu, Towarzystwo Muzyczne w Przemyślu, Klub Futbolu Amerykańskiego Przemyśl Bears, Mundo Capoeira Przemyśl, Restauracja CK Monarchia, Centrum Edukacji BAZA Wiesława Januszczyk, Order of Code Sp. z o.o., Bowling Club JAPA, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz Studio Interaktywnej Nauki i Zabawy w Przemyślu. Tak szeroko zakrojona współpraca umożliwiła realizację Letnich Warsztatów, natomiast dzięki pomocy pracowników i wolontariuszy z wyżej wymienionych organizacji zajęcia były bogate w atrakcje i bardzo urozmaicone.

Część spotkań odbywała się na terenie uczelni – tutaj dzieci mogły korzystać z pracowni i laboratoriów badawczych, w których bawiły się w małych odkrywców, przyglądając się, a niekiedy uczestnicząc w eksperymentach rodem z czarnoksięskich opowieści. Zjawiska fluorescencji, podczas których w próbówkach pojawiły się wręcz kosmiczne barwy, kolorowe piany, wytwarzane w trakcie eksperymentów, tajemnicze zjawy, czy chemiczne ciuchcie zachwyciłyby każdego, nawet osobę dorosłą. Zajęcia w Studiu Interaktywnej Nauki i Zabawy dla Dzieci i Młodzieży dodatkowo rozbudziły w dzieciach ciekawość świata.

Wysiłek umysłowy był podczas warsztatów równoważony wysiłkiem fizycznym. Różnorodne zajęcia sportowe miały zachęcić dzieci nie tylko do ruchu, ale także do rozwinięcia w sobie sportowych pasji, co szczególnie ważne w dzisiejszym świecie zdominowanym przez komputery. A było w czym wybierać: począwszy od gry w szachy, kręgle i bilard poprzez football amerykański oraz wciąż dla nas egzotyczne zajęcia z capoeiry. Wbrew pozorom szachy okazały się być równie emocjonujące jak football, natomiast podczas gry w bilard czy kręgle przydały się akrobatyczne figury z afrykańsko-brazylijskiej sztuki walki.

Organizatorzy starali się, aby podczas dwóch tygodni zajęć zadbać o całościowy rozwój uczestników. Doskonale wpisało się to w zadania statutowe „Perły Galicji” której celem jest – jak można przeczytać na stronie fundacji – „prowadzenie oraz wspieranie działalności na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego Przemyśla i regionu oraz inicjowania procesu zmian cywilizacyjnych i kulturowych tworzących warunki równych szans na drodze do rozwoju intelektualnego, zawodowego, społecznego i kulturalnego”. A czym innym jest atrakcyjne zorganizowanie czasu wolnego dzieciom, jak nie wspomaganiem rozwoju miasta, w którym mieszkają?

Usportowieni naukowcy mieli wobec tego zadanie, by nauczyć się ogłady oraz zdobyć umiejętność swobodnego poruszania się w wielokulturowym świecie. Lekcja savoir-vivre’u połączona z eleganckim obiadem w restauracji stanowiły niejako wejściówkę do wielkiego świata. Dzięki zajęciom dedykowanym wybranym krajom bądź regionom dzieci przeniosły się do Meksyku, Japonii i Chin, a także na kontynent afrykański oraz południowoamerykański. Poznając kulturę bliższych i dalszych sąsiadów, wyszukiwały różnice i podobieństwa, tworzyły egzotyczne maski, uczyły się znaków japońskich i chińskich oraz poznawały podstawowe zwroty w języku hiszpańskim i portugalskim. Codziennie natomiast – jak przystało na młodego światowca – uczestniczyły w godzinnych zajęciach z języka angielskiego.

I chociaż letnia wycieczka odbyła się jedynie na przemyskie Wzgórze Zamkowe oraz do Zamku Kazimierzowskiego, w którym zwiedzono lochy, podziemia i salę teatralną, to wyobraźnia została pobudzona, a marzenia o podróżach zakiełkowały w młodych głowach. Piękna panorama Przemyśla, rozciągająca się widokowej zamkowej baszty tylko zachęcała, aby sięgać za horyzont. Nie tylko w wakacje, ale zawsze, kiedy ma się na to ochotę.


 

JPGLetnie warsztaty dla dzieci i młodzieży (58,63KB)

JPGLetnie warsztaty dla dzieci i młodzieży (91,55KB)

JPGLetnie warsztaty dla dzieci i młodzieży (70,27KB)

JPGLetnie warsztaty dla dzieci i młodzieży (54,44KB)

JPGLetnie warsztaty dla dzieci i młodzieży (83,67KB)

JPGLetnie warsztaty dla dzieci i młodzieży (127,93KB)

JPGNULL (9,65KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 20-08-2014 13:16
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 05-12-2014 12:57