12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Odbicie Twierdzy Przemyśl

2 sierpnia (sobota) o godzinie 20.30 na Forcie X „Orzechowce” w Ujkowicach (powiat przemyski, województwo podkarpackie) odbędzie się rekonstrukcja historyczna pt. "Odbicie Twierdzy Przemyśl". W regionie będzie to największe widowisko z okresu I wojny światowej.

Inscenizacja odbędzie się po zmroku, co stworzy niesamowity efekt walk w nocy, przy potężnej pirotechnice oraz efektach świetlnych i dźwiękowych. Odbędzie się ona w autentycznym miejscu zaciekłych walk podczas I wojny światowej, na terenie zbudowanego ok. 1880 roku pancernego fortu. W przedstawieniu weźmie udział 150 rekonstruktorów z grup z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy.

Widowisko ma na celu uświadomienie ludziom, że Wielka Wojna to ogromna tragedia wielu narodów, żołnierzy, których kości do dziś rozrzucone są po polach i lasach całej Europy. To miliony zabitych i rannych, to okropieństwo wojny. Tym widowiskiem historycznym oddany zostanie im hołd.

Rekonstrukcja przygotowywana jest przez Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”, a scenariuszem i reżyserią zajmuje się prezes stowarzyszenia Mirosław Majkowski.

Organizatorami rekonstrukcji są Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz Pałac Sztuki we Lwowie. Gospodarzem terenu jest Wójt Gminy Przemyśl Witold Kowalski.

 

Jak dojechać?

• Dla jadących od Przemyśla: w Żurawicy należy skręcić w kierunku na Pruchnik (droga wojewódzka 881 Żurawica - Łańcut).
• Dla jadących od Jarosławia: kierujemy się na Pruchnik, przed tą miejscowością skręcamy w kierunku na Przemyśl (droga wojewódzka 881 Żurawica - Łańcut).
• Dla jadących przez Rzeszów: w Łańcucie należy skręcić na Przemyśl, przez Soninę, Kańczugę, Pruchnik (droga wojewódzka 881 Żurawica - Łańcut).
• Dla jadących przez Przeworsk: jedziemy w kierunku Kańczugi, w miejscowości tej skręcamy na Przemyśl (przez Pruchnik, droga wojewódzka 881 Żurawica - Łańcut).

Następnie we wsi Orzechowce skręcamy według kierunkowskazu na Ujkowice. Po przejechaniu ok. 800 metrów tuż za przystankiem autobusowym skręcamy w lewo, w kierunku widocznego kościoła na wzniesieniu. Po kolejnych 500 metrach ukaże się nam parking.

 

Co 40 minut spod Kamiennego Mostu (od strony ulicy Czarneckiego) do przystanku w Ujkowicach będą odjeżdżały busy firmy Eurovit. Pierwszy o godzinie 18.00.

Po zakończonej rekonstrukcji busy będą kursowały z przystanku w
Ujkowicach do Przemyśla.

Cena biletu w jedną stronę - 3 zł.

 Mikroprojekt pt. „NASZE FORTY – WSPÓLNA HISTORIA – współpraca na rzecz zachowania dziedzictwa historycznego i kulturowego w regionie przygranicznym” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Mikroprojekt jest realizowany w ramach projektu parasolowego pn. Promocja wspólnego dziedzictwa historyczno-kulturalnego Polski i Ukrainy – „Twierdzy Przemyśl” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Lider mikroprojektu: Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego.
Partner mikroprojektu: Lwowski Pałac Kultury.

Cel główny: promocja wspólnego dziedzictwa kulturowego Twierdzy Przemyśl.
Działania projektu:
1. Przeprowadzenie konferencji we Lwowie i wizyty studyjnej na terenach fortów po obydwu stronach granicy.
2. Powołanie polsko-ukraińskiej grupy rekonstrukcji historycznych.
3. Przeprowadzenie rekonstrukcji historycznej wybuchu I Wojny Światowej.

 

JPGNULL (73,25KB)

JPGNULL (57,41KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 01-08-2014 13:41
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 21-08-2014 11:24