14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Bohaterów Września w Grecji – 31.05.-9.06.2014r.

Program Comenius - Partnerskie Projekty Szkół to część programu :Uczenie się przez całe życie”. Skierowany jest do uczniów oraz nauczycieli z różnych krajów Unii Europejskiej i polega na wymianie doświadczeń w zakresie edukacji, kultury, historii i obyczajów.

W grudniu 2013 Szkoła Podstawowa nr 5 w Przemyślu była gospodarzem wizyty gości z Turcji, Grecji, Czech i Rumunii.

W terminie 31maja – 9 czerwca 2014r. uczniowie wraz z nauczycielami i panią dyrektor SP nr 5 w Przemyślu - Małgorzatą Ziober pojechali do Amaliady w Grecji. W czasie pobytu zapoznano się z historią szkoły w Amaliadzie, częściowo zniszczonej w wyniku trzęsienia ziemi w 2006r, w której dyrektor Petros Kokkosis wraz z nauczycielami gościł delegacje z Polski, Turcji, Czech i Rumunii.

Młodzież z SP 5 odwiedziła takie miasta, jak: Patra - trzecie pod względem wielkości miasto Grecji (największe na Peloponezja) i drugi, co do wielkości grecki port morski (po Pireusie) oraz monumentalną neobizantyjską bazylikę archikatedralną św. Andrzeja. Następnym miastem była Olympia (Olimpia) – miasto igrzysk. Kolejne były Ateny i zwiedzanie Akropolu.

 Odwiedzano także pobliską, piaszczystą plażę Kourouta, gdzie zażywano morskich kąpieli. Zwiedzano liczne muzea archeologiczne i zabytki, np. Chlemoutsi -  średniowieczny zamek,  zbudowany przez krzyżowców, władców Księstwa Achai, jako ich główną twierdzę z  najlepszymi fortyfikacjami z okresu panowania Franków w Grecji. Uczniowie z przybyłych krajów wspólnie bawili się, tańczyli, śpiewali, poznawali specjały greckiej kuchni, doskonalili język angielski, niezbędny w codziennej komunikacji, poznawali tradycję szkoły i dzieje miasta.

Niecodziennym wydarzeniem było spotkanie z burmistrzem Amaliady, któremu wręczono upominki z Przemyśla, i który długo rozmawiał z polską delegacją, gdyż  bardzo interesowała go historia i udział Polaków w II wojnie światowej.

JPGNULL (428,08KB)

JPGNULL (611,86KB)

JPGNULL (589,54KB)

JPGNULL (485,74KB)

JPGNULL (494,08KB)

JPGNULL (473,74KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 30-06-2014 11:21
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 30-06-2014 11:21