16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Pierwsza prezentacja BIKE TOWN Przemyśl Festival 2014

Tegoroczny długi weekend majowy w Przemyślu upłynie pod znakiem rowerów, a to za sprawą „BIKE TOWN Przemyśl Festival 2014”, który odbędzie się w dniach 1-3 maja 2014 r. Pierwsze oficjalne informacje o imprezie zaprezentowane zostały na konferencji prasowej, która odbyła się w przemyskim magistracie 2 kwietnia br. Obok przedstawicieli instytucji i stowarzyszeń z naszego miasta zaangażowanych w jej przygotowanie, wzięli w niej udział członkowie Fundacji "Azymut" oraz Przemyskiego Towarzystwa Cyklistów organizujących poszczególne wydarzenia. Wyjątkowym gościem spotkania był Filip Polc – organizator City Downhill Tour, czyli Pucharu Świata w Downtownie i projektant trasy przemyskiego Downtownu.

„BIKE TOWN Przemyśl Festival 2014” to połączenie najbardziej widowiskowych dyscyplin rowerowych rozgrywanych  w centrum zabytkowego, ponad tysiącletniego miasta, w scenerii historycznej i unikatowej architektury Przemyśla oraz sławnej Twierdzy Przemyśl. Przez trzy dni, od 1 do 3 maja  zobaczymy: Downtown, Pumptrack czy Dirt Contest oraz mający już dziewięcioletnią tradycję Maraton Rowerowy Twierdza Przemyśl. Ponadto w ramach Festiwalu odbędzie się wyścig zjazdowy w kategorii Skrzatów (12-14 lat), koncerty muzyczne, strefy kibica, konkursy angażujące kibiców.

Naturalne ukształtowanie terenu, malownicze położenie  miasta otoczonego wzgórzami i lasami, opadające bądź wznoszące się kręte uliczki starego miasta i unikatowa architektura Przemyśla nadaje widowisku wiarygodności. Położenie mety zawodów zjazdowych i miejsce rozgrywania pozostałych dyscyplin w zabytkowym centrum miasta Przemyśla utworzą całość niczym naturalny stadion bądź amfiteatr, gdzie na oczach widzów rozegra się spektakl w wykonaniu mistrzów ekstremalnych ewolucji. Te cechy oraz udział międzynarodowej obsady (brązowa edycja Pucharu Świata FMBA) sprawiają, że Przemyśl jako jedno z niewielu miast naturalnie pretenduje do organizowania tego typu imprez.

BIKE TOWN Przemyśl - 1,2,3 maja

Zjazdowe zawody rowerowe w Przemyślu odbywają się w samym centrum malowniczego i historycznego miasta. Tegoroczna – czwarta już edycja zostanie rozszerzona o nowe dyscypliny rowerowe bezpośrednio ze sobą powiązane. Poza kultowym już downtownem, przyciągającym co roku ponad 150 startujących na specjalnym zamkniętym torze wybudowanym w samym „sercu” rynku rozegrany zostanie pumptrack, a wieczorem  przy sztucznym oświetleniu specjaliści od dirt jumpingu pokażą niesamowite ewolucje powietrzne na ziemnych skoczniach  w imprezie z cyklu Pucharu Świata FMBA  Bronze  event.

Downtown (1 maja) to jedna z najbardziej ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego rozegrana w miejskich realiach. Polega ona na jak najszybszym zjeździe z najwyżej położonego punktu miasta przez wąskie i kręte ulice najeżone widowiskowymi przeszkodami z metą w zabytkowym Rynku Starego Miasta.  Zawodnicy zjeżdżający po schodach, przez wąskie klatki schodowe i przelatujący ponad samochodami z zawrotną prędkością! Trasa została zaprojektowana przez Filipa Polca - organizatora City Downhill World Tour 2014 i jednego z czołowych zawodników zjazdowych na świecie. Poza Filipem Polcem w przemyskim downtownie wystartuje czołówka polska oraz europejska.

Dirt MTB (1 maja) to najbardziej widowiskowa dyscyplina kolarstwa grawitacyjnego polegająca na prezentacji akrobacji powietrznych przy użyciu roweru. Zawodnik na kilku ogromnych glinianych przeszkodach  musi zaprezentować najbardziej widowiskowy pokaz jaki ma w swoim arsenale! Wygrywa ten  zawodnik , który postawi poprzeczkę najwyżej oraz zaprzeczy zasadom fizyki i grawitacji! Zawody zostaną rozegrane w cyklu Pucharu Świata FMBA, natomiast po raz pierwszy w Polsce pokaz tej rangi odbędzie się w samym centrum miasta!

Pumptrack (1 maja) to widowiskowe wyścigi na specjalnie wybudowanym i zamkniętym torze na przemyskim Rynku Głownym. Będzie to zarazem tzw. "strefa skrzata" czyli odseparowana i bezpieczna przestrzeń na rynku, wokół toru pumptrackowego,  na której będziemy animować najmłodszych.

Downhill (2 maja) to rozgrywany na nowo wybudowanej trasie zajazdowej przy stoku narciarskim w Przemyślu wyścig, w którym dzieci powalczą  w kategorii Skrzatów, a dorośli będą rywalizować o „Puchar Prezydenta Przemyśla”

Maraton rowerowy Twierdza Przemyśl (3 maja) organizowany po raz dziewiąty cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników z kraju i zagranicy jak  i sporej ilości widzów.  W roku ubiegłym w imprezie udział wzięło prawie pięciuset zawodników z Polski i zagranicy, a maraton stał się największą imprezą kolarską w regionie. Dla uczestników dostępne są wyścigi na 3 dystansach: Hobby – 12 km, Mega 35 km oraz Giga o długości 65 km. To zróżnicowanie pod względem długości tras i stopnia ich trudności umożliwia udział zarówno amatorom, jak i zawodnikom regularnie ścigającym się w tego typu imprezach sportowych. Trzy trasy maratonu w większości biegną drogami fortecznymi Twierdzy Przemyśl.


Organizatorzy i uczestnicy konferencji prasowej:
BIKE Town Przemyśl 2013 oraz Maratonu Rowerowego Twierdza Przemyśl

1. Fundacja „Azymut” – stworzona przez W. Hryniszyna i M. Kucborę, organizatorów edycji przemyskiego Downtownu w 2008, 2009 i 2010 roku – organizatorzy imprez w ramach BIKETown Przemyśl 2014

2. Stowarzyszenie „Regia Civitas”, Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. – organizatorzy Downtownu

3. Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji – Downhill

4. Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Przemyślu

5. Przemyskie Towarzystwo Cyklistów – Maraton Rowerowy Twierdza Przemyśl
__________________________________________________________________________________

Maciej Kucbora – wielokrotny reprezentant Polski w dyscyplinach: BMX Racing, 4x i DH, twórca firmy Pumptrack Collective, projektant torów pumptrackowych. Związany z przemyskim Downtownem od początku. Product Developer w firmie NS Bikes (polski producent specjalistycznego sprzętu rowerowego)

Filip Polc – organizator City Downhill Tour (citydownhill.com), czyli Pucharu Świata w Downtownie, z etapami w Bratysławie, Santos (Brazylia), Valparaiso (Chile). Złoty medalista Mistrzostw Europy w Downhillu w 2001 roku.

Waldemar Hryniszyn – twórca sklepu „Azymut”, pomysłodawca przemyskiego Downtownu

JPGKonferencja prasowa

JPGPrezentacja wydarzeń BIKE TOWN Przemyśl 2013

JPGKonferencja prasowa: Maciej Kucbora, Filip Polc, Jan Jarosz

JPGPrezentacja wydarzeń BIKE TOWN Przemyśl 2013

Opublikował:  | Data publikacji: 02-04-2014 14:50
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 14-05-2014 11:56